Jak wygrać sprawę o klauzule niedozwolone

Sporo otrzymywanej przeze mnie korespondencji dotyczącej pomocy prawnej dotyczy klauzul niedozwolonych, a ściśle tego — czy otrzymawszy pozew skierowany do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów należy położyć się na pleckach, z łapkami do góry — czy może jednak warto walczyć?
Słowem: jak wygrać sprawę o klauzule niedozwolone?

Zawsze w takiej sytuacji odpowiadam, że to zależy od sytuacji ;-) Więc jeśli jest ona fatalna, to trudno liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie w sądzie, jednak jeśli tylko przedsiębiorca zadbał o prawidłowość wzorca umowy, włos z głowy mu nie spadnie. Słowem: nie ma osób nieomylnych, nawet ktoś kto wygrał 1001 procesów na pewno uniknie błędu w 1002 sprawie.

Właśnie rzucił mi się w oczy prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 18 lutego 2014 r. (sygn. akt VI ACa 1134/13), w którym nie ma nic nadzwyczajnego — dlatego samej w sobie sprawy omawiać tu nie będę (chociaż można rzucić okiem na rozważania dotyczące pojęcia udziału w konkursie w kontekście przyrzeczenia publicznego) — oprócz tego, że pozwany, który w pierwszej instancji przegrał, w apelacji odniósł sukces. (Sprawa przed SOKiK miała sygnaturę XVII Amc 2640/12, ale nie szukajcie jej, bo — dlaczego? — nie znajdziecie.)

Czy to oznacza, że raptem coś się zmieniło jeśli chodzi o orzecznictwo SOKiK? Spieszę wyprowadzić P.T. Czytelników z mylnego przekonania, że oto odtąd hulaj dusza, piekła nie ma… Prawo nadal jest prawem, ochrona konsumentów nadal służyć ma ochronie praw słabszej strony obrotu gospodarczego (nadal zbieram się do napisania felietonu zawierającego ogólne moje przemyślenia na ten temat) — i nic nie wskazuje, by apelacja zamierzała odkręcać to wszystko, co w pierwszej instancji nawywijali ;-)

7 comments for “Jak wygrać sprawę o klauzule niedozwolone

 1. Usher
  19 listopada 2014 at 13:08

  ochrona konsumentów nadal służyć ma ochronie praw słabszej strony obrotu gospodarczego

  A co z ochroną osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które chyba są najsłabiej chronione prawnie?

  • 19 listopada 2014 at 13:49

   Jeśli chciałbyś jakiegoś organu, który by się tym zajął, to…

   … pisz Pan do Brukseli. Może coś wymyślą, a u nas ustawodawca to przepisze ;-)

  • Krzysztof | Konsumentwsieci.pl
   19 listopada 2014 at 23:58

   Nie ma tak najgorzej, w ubezpieczeniach na przykład jest w zasadzie zrównany status z konsumentem :)

 2. Krzysztof | Konsumentwsieci.pl
  19 listopada 2014 at 23:57

  Nie żebym narzekał, ale zabrakło mi w artykule rozwinięcia myśli pomiędzy trzecim a czwartym akapitem. Jakby czegoś brakowało.. np. wniosków z tego wyroku SA, albo odpowiedzi na pytanie zadane w temacie? :)

  • 20 listopada 2014 at 08:56

   Nie będę ukrywał, że notka ma charakter wybitnie seowy :) Ale może pokuszę się kiedyś o jego analizę :)

 3. Przemysław Walasek
  20 listopada 2014 at 13:13

  Ten wyrok dobrze pokazuje, że nie chodzi tylko o jakość prawa ale również o jakość jego stosowania w praktyce. Warto zwrócić uwagę na wcześniejsze równie rozsądne orzeczenie SA w Warszawie w podobnym składzie (ta sama sędzia sprawozdawca, sygn. akt VI ACa 259/11, http://www.waw.sa.gov.pl/container/Orzeczenia//2011//pdf//VI%20ACa%20259.11%20wyrok%20i%20uzasad..pdf ) w sprawie postanowień dotyczących możliwości zmieniana regulaminu.

  Chciałbym wierzyć, że we wszystkich sprawach, w których doszło do wpisania postanowień regulaminów konkursowych do rejestru UOKiK, sąd po wnikliwej, rzetelnej analizie doszedł do słusznego wniosku, że nie ma do czynienia z przyrzeczeniem publicznym, lecz ze stosunkiem umownym….

  • 20 listopada 2014 at 16:40

   Faktycznie bardzo ciekawy wyrok, a końcówkę uzasadnienia czytałem z wypiekami na twarzy :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.