Kancelaria MURAAL i odpowiedzialność za BitTorrent

Wywołany poniekąd do tablicy tematyką odpowiedzialności za ściąganie (i równoczesne rozpowszechnianie) plików przez BitTorrent, akcjami wszczynanymi przez kancelarię Lex Superior oraz koncepcjami publicznie wygłaszanymi przez właścicielkę kancelarii MURAAL — która przynajmniej ma odwagę publicznie bronić swojego stanowiska (co jest naprawdę niecodzienne!) — a także informacjami sprzed kilkunastu dni, że jednak prokuratura odmawia ścigania sprawców rzekomego piractwa via BitTorrent (za linka dziękuję wieloletniemu P.T. Czytelnikowi januszkowi), postanowiłem przekuć jeszcze parę błąkających się tu i ówdzie myśli na bity.

Będzie w punktach, bo tak mi idzie sprawniej:

 • zaczynając od pierwszej rewelacji MURAAL, którą wrzucam do kategorii siania FUD: że próba zwolnienia się z odpowiedzialności za rzeczy popełnione przy użyciu otwartego (albo przełamanego) WiFi jest bezskuteczna, albowiem „obowiązek zabezpieczenia sieci spoczywa na na użytkowniku”, a jednak chociaż „nie ma powszechnie obowiązującego prawa nakazującego zabezpieczyć sieć”, to mimo wszystko „w poszczególnych regulaminach świadczenia usług znajdują się zapisy dotyczące bezpieczeństwa sieci i zachowań niezgodnych z prawem”. Kochani moi, to jest gruba nieprawda, a co gorsza: manipulacja. Żaden przepis nie wprowadza takiego obowiązku, co implikuje prostą zależność: skoro go nie ma, to niezastosowanie się do nieistniejącego obowiązku nie jest zachowaniem niezgodnym z prawem. Owszem, poszczególni operatorzy mogą nakładać takie powinności na abonentów (w zawartych umowach), ale generalnie niewykonanie obowiązku określonego umową nie jest karalne (co najwyżej pretensje może mieć do nas ów operator, ale też: nie za to, że ktoś sobie zrobił coś przy użyciu naszego pasma);
 • o braku obowiązku zabezpieczenia WiFi wypowiedział się już także Sąd Najwyższy — w MURAAL powinni przeczytać sentencję wyroku z 8 lipca 2011 r. (sygn. akt IV CSK 665/10). Owszem, orzeczenie wydano w sprawie cywilnej, ale w odniesieniu do ewentualnej odpowiedzialności karnej zasada ta jest jeszcze bardziej wyraźna;
 • a jeśli ktoś mi powie, że abonent powinien wiedzieć co się dzieje z jego komputerem (to mój ulubiony wątek: ściganie rzekomych sprawców po adresie IP, na zasadzie pokaż mi adres IP a powiem kogo ścigać), to wskażę dość świeży i nieprawomocny jeszcze wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie z 29 lipca 2014 r. (sygn. akt II K 614/14), którym uniewinniono oskarżonego o korzystanie z sieci P2P przy użyciu komputera matki  (i naruszenie art. 116 ust. 1 pr.aut.), z tego względu, iż nie sposób było przypisać mu zarzucanego czynu, albowiem nie dość, że to mógł być ktoś inny, to w dodatku: „jak wynika z opinii biegłego program A. posiada włączoną opcję automatycznego startu wraz z uruchomieniem komputera. CO oznacza, że od chwili umieszczenia poszczególnych plików audio w udostępnianym folderze były one rozpowszechniane nieokreślonej liczbie użytkowników w sieci Internet każdorazowo po uruchomieniu komputera i połączeniu go z siecią. Możliwa jest więc sytuacja, że każda osoba uruchamiająca komputer i korzystająca z Internetu w innym celu choćby takim jak sprawdzenie poczty elektronicznej lub prognozy pogody nieświadomie powodowała uruchomienie programu i rozpowszechnianie plików nieokreślonej liczbie użytkowników w sieci Internet;
 • kancelaria MURAAL stoi także na stanowisku, że jeśli ktoś się włamał do naszego routera i z niego skorzystał, to powinno się zgłosić takie naruszenie (co ma, jak rozumiem, zwolnić nas z — nieistniejącej — odpowiedzialności). No jasne, ale u mnie nadal art. 267 par. 2 kodeksu karnego — ten o tym, że można zarobić 2 latka za podłączenie się do cudzego hotspota — jest przestępstwem wnioskowym, zatem nie muszę, jeśli nie chcę, a w dodatku brak jest nawet społecznego obowiązku powiadomienia organów ścigania (art. 304 par. 1 kpk);
 • kolejna sprawa to informacje, że zdaniem prokuratury pobieranie filmów przez BitTorrent nie jest przestępstwem, nawet jeśli rzeczywiście doszło do równoczesnego udostępniania tych plików z komputera użytkownika. Ma to być konsekwencją tego, że zdaniem organów ścigania wymagana jest umyślność czynu dla możliwości przypisania odpowiedzialności sprawcy (przyznam, że jak czytam art. 116 ust. 4 pr.aut. to widzę coś innego, więc pewnie prokuraturze chodziło o coś nieco innego niż napisano w dobreprogramy.pl);
 • zawsze jednak będę stał na stanowisku, że owo incydentalne zwielokrotnienie utworów w BitTorrent jest niczym innym jak formą dozwolonego użytku z art. 23(1) pr.aut. — jakby na to nie patrzeć zezwala się tam na takie zwielokrotnienie, jeśli stanowi integralną i podstawową część procesu technologicznego i ma na celu wyłącznie zgodne z prawem korzystanie z utworu. Moja teza doznaje wzmocnienia założeniem, że przecież to nie jest tak, że ściągając równocześnie rozpowszechniam od razu cały film — on sobie tylko tam „kapie” pomaluśku (a czy rozpowszechnienie 4% z 4 utworów jest rozpowszechnieniem 4 utworów?).

Reasumując: najwyraźniej widać, że zdaniem walczących z piractwem (takie sformułowania też już widziałem) mamy do czynienia z prawdziwą krucjatą. A zatem nie dość, że nie ma się co patyczkować, ponieważ i tak zabijając wszystkich Bóg wybierze swoich, to jeszcze zaraza ta musi być wyrżnięta ogniem i mieczem… A że cierpi na tym logika, prawo i po prostu normalne podejście do człowieka?

PS Polecam także ciekawy tekst Dostałeś antypirackie wezwanie do zapłaty? Telefon na policję może Cię uspokoić! — do poczytania w „Dzienniku Internautów”.

11 comments for “Kancelaria MURAAL i odpowiedzialność za BitTorrent

 1. Żuraw
  5 lutego 2015 at 18:43

  Sztyrlic i Bill Gates przyglądali się płonącym książkom.
  – Cenzura – pomyślał Sztyrlic
  – Walka z piractwem – pomyślał Bill Gates

  • 5 lutego 2015 at 20:35

   Święte słowa :)

   Nb. zdumiewające — skoro pojawiło się nazwisko Gatesa — że wróble zaczynają ćwierkać, że role się zamieniły i teraz Microsoft robi się ten cool, bo ściga się z „Didn’t Be Evil”.
   Ja się o tyle cieszę, że jakąś kasę na Cyanogenmoda wyłożyli, bo korzystam :)

   • Usher
    8 lutego 2015 at 04:54

    To nie jest takie oczywiste.
    Microsoft na Androidzie zarabia więcej niż na Windows Phone, więc powinien dbać o to, żeby w systemie nie było błędów. Jednak ostatni się okazało, że MS ani nie usuwa w terminie błędów w Windows znalezionych przez Google, ani nie szuka błędów w Androidzie, aby w Google mogli je usunąć.
    W tym kontekście inwestycję w Cyanogen można uznać za próbę zachowania twarzy, ale można też powiedzieć, że to wyciąganie kasztanów z ognia cudzymi rękami.

    • 8 lutego 2015 at 15:23

     Niezależnie od motywacji — nawet jeśli przyświecałby im cel przywalenia konkurencji zza węgła — w końcowym rozrachunku klient zyskuje. Nawet przez to, że niedawny monopolista sponsoruje niszowe działania, które pozwalają ostać się na rynku dziwolągom.

     Nb. właśnie sobie przypominam parabolę jaką zatoczył Firefox jeśli chodzi o wykresy popularności… Nawet ja mam go już tylko dlatego, że jest wbudowany w system i nie nie mógłbym go ruszyć gdybym chciał.

     • Usher
      8 lutego 2015 at 15:44

      Większość komentarzy uznaje tę decyzję MS za działanie na polu marketingu, a nie bezpieczeństwa. Cyanogen wg tych komentarzy ma zająć się przygotowaniem na Androida konkurencyjnego środowiska aplikacji MS, które będzie instalowane zamiast Google Apps.

      Bezpośrednich wzmianek na temat poprawy jakości kodu nie znalazłem – co oczywiście nie oznacza, że programiści nie będą musieli się sprężać, kiedy się okaże, że aplikacje MS ślimaczą się bardziej niż ich odpowiedniki z Google’a czy Samsunga.

     • 9 lutego 2015 at 16:37

      W jakim systemie firefox jest nie do ruszenia?

      • 9 lutego 2015 at 17:00

       Wydawało mi się, że w Ubuntu jest w pieruna zależności, ale teraz sprawdziłem i widzę, że tylko jakiś pakiet wiążący go z Unity chce się odinstalować równocześnie… Czyli żyję przeszłością, bo mam wrażenie, że 2-3 lata temu Firefox dość mocno był związany z całą strukturą systemu.

       • 9 lutego 2015 at 17:12

        zawsze go miałem z wyboru, więc mogę się mylić, ale wydaje mi się że od zawsze można było go nie mieć (co było momentami niewygodne).

 2. Przyrodnik
  6 lutego 2015 at 16:34

  Zawsze mnie zastanawia jak takie kancelarie udowadniają że sciągam coś czego nie mam. Bo niestety, ale łatwiej mi „spiracić” pliki w dobrej jakosci prosto z netu niz instalować programy do łamania zabezpieczeń moich płyt z muzyką.

  • 6 lutego 2015 at 16:43

   Zdaje się, że uważają, że wystarczy do tego wyciąg z logów z podanym adresem IP. Niektórzy dokładają owe tajemnicze narzędzia informatyki śledczej…

 3. Usher
  8 lutego 2015 at 06:21

  Wszystkim potencjalnym trollom proponuję zapoznanie się z usługą Wi-free polecaną przez UPC, czyli największego operatora kablówki w Polsce: http://www.upc.pl/internet/uslugi-dodatkowe/wi-free/
  Zwracam uwagę, że:
  – UPC daje router bezprzewodowy z zabezpieczeniami, a mimo to może korzystać z niego każdy inny użytkownik UPC, i tego udostępniania nie można wyłączyć.
  – UPC przydziela routerom adresy IP dynamiczne.
  W praktyce można więc przez nieuwagę podpiąć się do sieci sąsiada.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.