Borat mówi: wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć przez ePUAP

Jak chyba wszyscy już wiedzą od dziś mamy w Polsce nowe dowody osobiste. Nowe, lepsze, prostsze, przy czym nieobowiązkowe — co więcej, zgodnie z prawem wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet, korzystając z platformy ePUAP.

Borat się nadal cieszy: pełnowartościowego wniosku nadal nie ma, jednak jest proteza. Z opisem jak złożyć prowizoryczny wniosek o dowód osobisty przez ePUAP można zapoznać się tutaj.

Zajrzałem właśnie na stronę szumnie nazwaną „Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej”, postanowiłem poszukać elektronicznego wniosku o dowód osobisty — przede wszystkim chciałem się przekonać jak to jest rozwiązane „terytorialnie”, tj. czy nadal poszczególne gminy mogą ale nie muszą się zapisywać na taką funkcjonalność (to byłby skandal).

wniosek o dowód osobisty przez ePUAP

Jest 1 marca 2015 r., ale ePUAP pracuje w trybie ustawy z 1974 r.

Odnaleźć w portalu ePUAP cokolwiek to żmudne zadanie (wyszukiwarka wypluwa co chce, w alfabetycznej liście spraw nie ma ani „dowód osobisty”, ani „wniosek o dowód osobisty). Możemy pójść przez zdarzenia życiowe -> sprawy obywatelskie -> dokumenty tożsamości, gdzie jest nawet coś takiego jak „otrzymanie dowodu osobistego”, ale tam mamy tylko informację, iż „W ramach tego zdarzenia udostępniane są usługi związane z otrzymaniem dowodu osobistego. Podmioty publiczne mogą udostępniać np. usługi sprawdzenia stanu sprawy związanej z wydaniem dowodu osobistego” (brak takich usług, nie mówiąc o możliwości złożenia samego wniosku o dokument); żeby było zabawnie jest tam też „otrzymanie dowodu osobistego”, jednak na tę chwilę (tekst piszę w czasie rzeczywistym) mamy tam wyłącznie usługę pt. „Udostępnianie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych” (podstawa prawna została uchylona dokładnie dziś…)

Natomiast oczywiście zapowiedzianej ustawą o dowodach osobistych możliwości złożenia wniosku przez platformę ePUAP kompletnie brak…

Przyznam, że wcześniej przyszła mi do głowy jakaś akcja pod kryptonimem Jaś Majetko — chłopak dobiega osiemnastki, może dałoby się coś pokombinować — no ale niedasię, bo ePUAP nadal pracuje w trybie ustawy z 1974 roku ;-)

Zamiast tego przyszedł mi do głowy Borat, który dowiadywał się o not jokes. Nasza administracja jest dokładnie taka sama: od 1 marca 2015 r. będzie można złożyć wniosek o nowy dowód przez internet przez ePUAP. Not! 

47 comments for “Borat mówi: wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć przez ePUAP

 1. 2 marca 2015 at 02:29

  Nigdy nic nie umiałem znaleźć na stronie urzędu. Najłatwiejszy wyjście jak dla mnie, zawsze było wejście na stronę urzędu i znalezienie tam linku do jakiegoś druczku w ePuapie.

  • 2 marca 2015 at 08:40

   Przy czym dość często ten odnośnik prowadzi donikąd, co kończy się stroną główną ePUAP.

 2. Marcin
  2 marca 2015 at 08:47

  Dzwoniłem na infolinię ePUAP i otrzymałem odpowiedź, że są na etapie ro0zmów z ministerstwem bo ustawodawca nie przekazał narzędzi do wprowadzenia tej funkcji

  • 2 marca 2015 at 09:33

   U nas zwykle jest tak, że państwo funkcjonuje nieco na niby.

   Weźmy pod uwagę publiczny rejestr ABI prowadzony przez GIODO — zgodnie z ustawą — od 1 stycznia 2015 r. W rzeczywistości pojawił się jakieś 4 tygodnie później:

   https://czasopismo.legeartis.org/2015/02/rejestr-abi-wyszukiwarka.html

  • Narzędzia
   2 marca 2015 at 14:22

   Ustawodawca uchwala ustawę, następnie prezydent ją podpisuje, z momentem ogłoszenia w dzienniku ustaw ustawa obowiązuje, a organy państwa mają ją wykonać.. nie spotkałem się aby ustawodawca za pośrednictwem prezydenta i dziennika ustaw przekazywał organom państwa młotki, piły czy też inne narzędzia by ustawę wdrożyć :) Wyjaśnienie fenomenu który ma nastąpić to zadanie dla konstytucjonalisty ;)

 3. 2 marca 2015 at 14:34

  Ale za to na https://obywatel.gov.pl/ udało mi się sprawdzić historię moich dowodów osobistych (tych po 2001 r.) — „Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych”. Jest nawet stare zdjęcie i skan podpisu z 2003 r.

  • krzyszp
   2 marca 2015 at 15:10

   Za to ja się dowiedziałem, że mój dowód osobisty, zgłoszony jako zagubiony przez pocztę polską w 2005r. nadal widnieje jako ważny… Ciekawe, ile mam kredytów wziętych…

   • 2 marca 2015 at 15:34

    Pewnie żadnego, skoro przez 10 lat nikt do Ciebie nie przyszedł. Albo inaczej: może parę, ale są dobrze obsługiwane :)

    • krzyszp
     2 marca 2015 at 15:52

     Nie wiem, czy nikt nie przyszedł – jestem w UK ;)

     Z polskiego adresu się wymeldowałem jakieś 9 lat temu i nawet nie mam pojęcia, czy ktoś tam przychodzi…

     • 2 marca 2015 at 16:03

      A, to może masz w ojczyźnie jakieś niezabliźnione długi. Coś jak Mickiewicz („Litwo ojczyzno moja … ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie, kto cię stracił”).

      ;-)

      • krzyszp
       2 marca 2015 at 16:09

       Właśnie tego się boję…
       W dodatku, kto ma niby odpowiadać za te długi (oprócz oszusta, którego nikt nigdy nie złapie), wszak ktoś stanowczo niedopełnił swoich obowiązków, a ja już dzisiaj nie posiadam stosownego zaświadczenia… Zbyt dużo przeprowadzek w międzyczasie miałem…

       Mam wrażenie, że takich zdarzeń będzie więcej, a o skali problemu dowiem się zapewne wkrótce po (ewentualnym) powrocie…

       • krzyszp
        4 marca 2015 at 09:17

        „2015-03-03
        Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP.

        Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku.
        W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z
        wystawcą usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.”

       • 4 marca 2015 at 09:47

        Tak, już to widzę, pojawiło się nawet na stronie ePUAP.

        Por.: https://czasopismo.legeartis.org/2015/03/dowod-osobisty-epuap-opoznienie.html

   • zxx
    3 marca 2015 at 17:13

    Dowiesz się od komornika taki kraj

 4. Nottenick
  2 marca 2015 at 21:59

  Drodzy prawnicy. Czy to naprawdę byłby duży problem legialacyjny by po prostu jakąś ustawą zmusić wszystkie podmioty publiczne, zeby każdą sprawę można było przez ePUAP zalatwić? Cała ta informatyzacja państwa polegająca na tym, ze jak jakaś pani Krysia z urzędu gminy będzie chciała i humor miała to na epuapie wniosek udostępni, a jak jej się nie będzie chciało w te całe internety bawić, to przez internet się nic nie da załatwić, jest kolokwialnie mówiąc o kant stołu potłuc. Przecież to jest absurd by tylko od dobrej woli jakiegoś urzędnika zależało czy można czy nie można jakiejś sprawy przez internet załatwić. Dla mnie to taki sam absurd jakby jakiś urząd postanowił, że oni zadnej korespondencji pocztowej nie bedą przyjmować i kropka, bo pani Krysi nie chce sie listow czytac i jak ktoś ma jakąś sprawę to niech się osobiście zgłosi.

  • Narzędzia
   3 marca 2015 at 00:02

   Nie da się, bo Krysia pracuje w urzędzie, dlatego, że jest z klucza partyjnego posłów głosujących nad ustawą. W NFZ spotkałem nawet przypadek, że dany wniosek w profilu był, ale po złożeniu nikt go nie czytał, gdy udałem się osobiście pani z właściwej komórki stwierdziła, że nie możliwe żebym złożył im wniosek przez epuap, bo takie do nich nie spływają bo to system ZUSu a oni nie są ZUSem tylko NFZ, jak polemizowałem to uciekła zaa okienka i już nie wróciła… i co jej kto zrobi jak pracuje tam jak wszyscy klucza (bo chyba nie wiedzę o epuap) który nic jej nic złego zrobić nie da.

   • Nottenick
    3 marca 2015 at 11:17

    Gdyby był ustawowy przymus, ze urząd musi przyjąć każdą sprawę ePUAPem to mnie nie interesuje czy i jak ktoś to odbierze, przetworzy i obsłuży. Jeżeli norma ustawowa przewidywałby np. 30 dni na załatwienie tej sprawy, to po miesiącu zglaszam się po to i wymagam. Póki ten system jest dobrowolny, to niestety jesteśmy zdani na łaskę czy niełaskę urzędników w kwestii zalatwiania naszych spraw obywatelskich drogą elektroniczną.

    • 3 marca 2015 at 11:47

     Jest konstytucyjny przymus wykonywania ustaw (art. 146 — podstawowy obowiązek rządu). I co z tego? ;-)

     • Nottenick
      3 marca 2015 at 11:57

      Zalatwiając kiedyś jakąś sprawę w gminie zadalem pytanie, czy nie można by tego przez internet załatwić, ze jest taki portal jak ePUAP, te zo byliby wygodne, szybsze itp. Otrzymałem odpowiedź, że dla nich wcale to nie byłoby wygode i wręcz mieliby z tym więcej roboty, a że ponieważ nie mają obowiązku udostępniania usług na ePUAPie to robić tego nie będą. No i ja, szary obywatel, jakie mam na to kontrargumenty? Że w tym wszystkim chodzi o to, żeby to mi było wygodniej a nie Urzędowi? Wolne żarty….

      • 3 marca 2015 at 12:28

       Odpowiem cytatem z dr. Ławniczaka (ćwiczenia z prawa konstytucyjnego, 91/92): „ma pan rację… i co z tego?!” ;-)

       Oczywiście, że administracja jest dla nas — kochamy przywoływanie źródłosłowu: minister=sługa (łacińskie), administracja to genetycznie nasi pomocnicy. Cóż jednak z tego, skoro owszem, w założeniu wszystko jest dla nas, ale w praktyce patrzy się przede wszystkim na wygodę i możliwości aparatu — i nawet taka pierdoła jak likwidacja meldunku powoduje biegunkę „bo nie jesteśmy na to przygotowani” (spytaj w ZUS co oni sądzą o likwidacji meldunku, zaraz się okaże, że nie będą umieli prawie nic załatwić).

       Podobnie jest z ePUAP, który wymyśliła lebiega, a lebiegi go stosują. I tylko garstka idealistów założyła sobie tam profil i traktuje to poważnie…

  • 3 marca 2015 at 08:35

   Jako Drogi Prawnik :) odpowiem w krótkich żołnierskich słowach: dałoby się, ale niedasię.

   Dałoby się, bo norma prawna jest cierpliwa i wrzucisz w nią co chcesz. Niedasię, bo:
   – to musi poseł,
   – jak widać każda ustawa może być niewykonana (także ta o obowiązkowym wdrożeniu),
   – być może panuje (gdzieś tam, w aparacie) przekonanie, że ludzie i tak tego nie zechcą.

  • obywatel
   3 marca 2015 at 18:02

   Wystarczy aby cała baza była „scentralizowana” i dostęp do niej miał każdy urząd. A, i drugi warunek: możliwość załatwienia danej sprawy w którymkolwiek urzędzie, a pensja urzędnika wprost proporcjonalna do ilości pozytywnie rozpatrzonych spraw.
   Genialne!
   Ale po co? :(

   • azg
    8 marca 2015 at 10:40

    W obecznych czasach nie stawia się na centralizacje a raczej na systemy rozproszone połączone ze sobą w mądry sposób, zapewniające ciągłość działania nawet w momencie awarii jednego lub nawet kilku węzłów. W przypadku awarii takiej centralnej bazy jesteśmy w czarnej d…. W dużych korporacjach podobne systemy są od dawna użytkowane i to nie tylko w skali państwa ale nawet kontynentów więc da się ? Da!

   • Marcin Banach
    27 marca 2015 at 23:42

    Co to jest pozytywnie rozpatrzona sprawa?

  • Marcin Banach
   27 marca 2015 at 23:40

   Dasz na to pieniądze?

 5. A
  3 marca 2015 at 09:32

  Informacja od centrum pomocy epuap:Dzień dobry,
  Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP. Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z organem właściwym do udostępnienia usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

  Pozdrawiam,
  Maciej Hryciuk

  Zespół Service Desk
  Centrum Projektów Informatycznych

  • 3 marca 2015 at 09:38

   ROTFL :)

   No właśnie: ustawa się jeszcze nie przyjęła. Co z tego, że przepis wszedł w życie 1 marca 2015 r., skoro planowane udostępnienie usługi jest dopiero na maj bieżącego roku…

   Aż zrobię z tego felieton na wieczór, dzięki :)

   • Nottenick
    3 marca 2015 at 11:45

    Czy „udostępnienie usługi” rozumie się jako udostępnienie tej usługi jednostkom samorządu terytorialnego, aby wedle swojego uznania wystawiły taki wniosek w ePUAPie dla swoich mieszkańców? Czy może „udostępnienie uslugi” mam rozumieć, że wtedy wszystkie gminy zostaną z automatu wpięte do tej usługi? Olgierdzie, mógłbyś to też wyjaśnić w swoim felietonie?

    • Marcin Banach
     27 marca 2015 at 23:51

     Dowody osobiste to zadanie zlecone dla gmin, to minister ma wystawić usługę dla ludzi. Gminy mogą co najwyżej dać na swoich stronach link do niej.

 6. Tomek
  5 marca 2015 at 22:10

  A mnie się udało. Zeskakiwałem i podpisałem zwykły wniosek i Pani powiedziała, że nie ma problemu. Mam się już tylko stawić po dowód osobiście dla siebie i córki.

  • T
   5 marca 2015 at 22:11

   Zeskanowałam :)

   • T
    5 marca 2015 at 22:13

    Oczywiscie podpisałem profilem zaufanym

  • 5 marca 2015 at 22:18

   Wręcz niebywałe i raczej dowodzi braku odporności urzędników :) Pytanie czy wniosek zostanie uwzględniony w produkcji. Zakładając, że jednak papiery zostają w gminie — jest szansa, że tak.

   • Tomek
    6 marca 2015 at 12:35

    Bardzo miła pani powiedziała, że jestem pierwszy i nie będą mi robić problemu chociaż wniosek jest nie ten – tamten ma nawet inny numer. Była w mojej sprawie na rozmowie w dyrekcji. Mimo nieudolności władz wyższych i mimo nie przygotowania przez MSW wniosku w ePuap Urząd Miejski Wrocławia okazał się wychodzacy na przeciw potrzebom mieszkańca. Bardzo mi miło :). Wszystko też zależy od podejścia człowieka. Ta pani wzięła sprawy w swoje ręcę a mogła powiedzieć, że to nie ich wina i proszę dzwonić do MSW.

    • 6 marca 2015 at 13:57

     I to we Wrocławiu?!?! Toż to szok!

    • Marcin Banach
     27 marca 2015 at 23:49

     I tak ci każe podpisać wniosek jak przyjdziesz po odbiór dowodu osobistego.

     • 28 marca 2015 at 13:28

      No tak, ale przynajmniej jak rozumiem przyjęto kwity w jakiś niekonwencjonalny sposób. To już coś :)

      • Marcin Banach
       28 marca 2015 at 13:47

       Czekamy na wniosek ministra, jestem ciekawy kto będzie weryfikował poprawność zdjęć? Miał być od 1 marca.

 7. Zbysz Ko
  6 maja 2015 at 22:05

  Wciąż nie ma wniosku, to są żarty po prostu.

 8. piotrek
  20 maja 2015 at 23:04

  chcialem wypełnic wniosek dla syna ale nie wiem jak,

  i nie wiem gdzie ten wniosek znalesci?

 9. piotrek
  20 maja 2015 at 23:06

  pomozecie mi dzenki z góry

 10. aka85w w
  2 sierpnia 2015 at 16:33

  Wniosek o dowód przez Internet można złożyć wysyłając pismo ogólne do urzędu. Instrukcja krok po kroku na stronie: http://sprawy-urzedowe-online.blogspot.com/2015/07/jak-zozyc-wniosek-o-dowod-osobisty.html

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.