Wykaz unieważnionych dowodów osobistych

Kontynuując temat nowych dowodów osobistych — było już m.in. o braku obowiązku wymiany posiadanego już dokumentu na wzór obowiązujący od 1 marca 2015 r. oraz o możliwości złożenia wniosku o dowód przez internet — czas wspomnieć o jeszcze jednej istotnej innowacji. Otóż od wczoraj powstał urzędowy wykaz unieważnionych dowodów osobistych, w którym rejestrowane będą wszystkie dowody, które zostały unieważnione lub utracone przez ich posiadaczy.

Najsamprzód czas na łyk teorii: dowód osobisty może zostać unieważniony na przykład w przypadku jego zgubienia, a także jeśli zmianie uległy informacje zawarte w dowodzie (prócz zmiany adresu — mowa jest oczywiście o dowodach wydawanych do końca lutego 2015 r.), zmiany wyglądu twarzy w sposób utrudniający identyfikację osoby, czy też uszkodzenia dowodu osobistego (art. 50 ustawy o dowodach osobistych).
(Wcale nie na marginesie: ustawa nakłada na nas obowiązek, w przypadku znalezienia cudzego dowodu, oddania go w dowolnej gminie, na policji. Taki odbiorca dowodu osobistego ma obowiązek niezwłocznie przekazać go organowi wydającemu, w celu unieważnienia dokumentu. Można też dokument przekazać jego posiadaczowi, który może jednak zgłosić jego utratę w celu unieważnienia — i wyrobienia nowego dowodu osobistego, por. art. 49 ustawy).

Natomiast każdy przypadek unieważnienia dowodu osobistego będzie odnotowany w prowadzonym przez MSW wykazie, do którego bezpłatny będzie ma mieć dostęp każda osoba (nie trzeba wykazywać interesu prawnego), pod warunkiem jednak, iż będzie potrafiła wskazać jego serię i numer.

z ustawy o dowodach osobistych
art. 53. Minister właściwy do spraw wewnętrznych prowadzi w formie elektronicznej wykaz unieważnionych dowodów osobistych zawierający serie i numery unieważnionych dokumentów oraz serie i numery błędnie spersonalizowanych lub utraconych blankietów dowodów osobistych.
art. 74. 1. Każdy może uzyskać dostęp do wykazu unieważnionych dowodów osobistych, o którym mowa w art. 53, po uwierzytelnieniu się w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, pod warunkiem wskazania serii i numeru sprawdzanego dowodu osobistego.
2. Dostęp do wykazu, o którym mowa w ust. 1, jest rejestrowany i nieodpłatny.

Poza tym dane te gromadzone będą (a właściwie są: piszę te słowa już w marcu 2015 r.) w Rejestrze Dowodów Osobistych (art. 56 pkt 4 ustawy o dowodach osobistych), a także przekazywane do Systemu Informacyjnego Schengen (Rozporządzenie MSW z 20 listopada 2014 r. w sprawie prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych, Dz.U. z 2014 r. poz. 1709). Równocześnie zlikwidowany została ewidencja wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, a dane z niej przekazane do RDO.

I teraz taka myśl: mam nadzieję, że ów wykaz dowodów unieważnionych — a więc: zgubionych, skradzionych — będzie doskonałym batem na oszustów, wyłudzaczy i innych cwaniaków, a równocześnie codziennym narzędziem w pracy bankowców, pożyczkodawców, etc. W końcu art. 20a ustawy o informatyzacji to także ePUAP, zatem wyszukiwarka numerów unieważnionych dowodów osobistych powinna być publicznie dostępna — dla każdego (por. informacje opublikowane na stronie MSW („Udostępnianie danych z Rejestru Dowodów Osobistych”).

Co ciekawe tej funkcjonalności w ePUAP brak — jest tylko wniosek odnoszący się do stanu prawnego sprzed 1 marca 2015 r., a więc wymagający m.in. określenia interesu prawnego. Zatem po raz n-ty może się okazać, że mamy przepis, który nie jest wykonywany.
No ale ePUAP jest znany z tego, że właściwie nie nadaje się do niczego

PS Taka ciekawostka: na dowodzie napisałem sobie numer telefonu „ICE” oraz grupę krwi — to są ważniejsze sprawy niż kolor oczu czy wzrost; generalnie nikomu to nie przeszkadza (np. notariuszom, urzędnikom, etc.). Natomiast znalazła się raz kiedyś pewna urzędniczka na pl. Nowy Targ, której zdaniem powodowało to nieważność dokumentu — i odmówiła mi przyjęcia jakiegoś tam wniosku (na szczęście miałem ze sobą prawo jazdy). W sprawie złożyłem skargę (via ePUAP) i urząd przyznał mi rację — dowód jest ważny, natomiast powinienem zostać pouczony o konieczności jego wymiany (ze względu na niedopuszczalne dopiski). I tak byłoby da capo al fine, ponieważ ja i tak dopisałbym tam te informacje…

15
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mall
Gość
mall

W szpitalu dla bezpieczeństwa i tak sami sprawdzą grupę krwi- potrzebują raczej dokumentu szpitalnego dokumentującego grupę krwi.

Olgierd Rudak
Gość

OK, nie mam z tym problemu. Ale lepiej się czuję, jeśli sobie coś sam napiszę.

Natomiast co do telefonu sam byłem kiedyś świadkiem: rowerzysta puknięty przez auto, przyjeżdża karetka i policaj, słaby kontakt z ofiarą, szukają w jego plecaku namiarów na kogoś do powiadomienia…

Maho
Gość

Grupa krwi może się przydać samemu poszkodowanemu, bo w sumie dobrze znać swoją grupę krwi. Ja niby wiem, ale jak przyjdzie się zastanowić, to chwilę mi to zajmie i też tak 100% nie jestem pewien.

A w szpitalu nie wiem jakie dzisiaj są procedury, ale jakby to miało trwać, albo się zepsuł aparat do oznaczania krwi, a transfuzję trzeba zrobić już teraz … to nie wiem, lekarzem nigdy nie byłem ani nie będę, ale jakbym był to bym wolał zaufać bazgrołowi na dowodzie niż nie zrobić nic.

Nottenick
Gość
Nottenick

Olgierdzie, czy naprawdę uważasz, ze ktokolwiek podejmie się ryzyka przekroczenia krwi tylko na podstawie jakiegoś bazgrołu w dowodzie osobistym? Przecież lekarz podejmujący decyzje o transfuzji musi mieć absolutną pewność, jaką grupę krwi posiadasz ( inaczej czeka cię pewna śmierć ) i mając świadomość tej odpowiedzialności na pewno będzie czekał na wyniki bieżących badań grupy ( nawet ryzując że nie doczekasz transfuzj ) a nie posiłkował się dopiskiem w dowodzie. Kto poniesie odpowiedzialność gdyby okazało się, że ktoś dla checy dopisał sobie w dowodzie inną grupę krwi niż faktycznie posiada. Lekarz na pewno zostałby pociągnięty do odpowiedzialności za śmierć pacjenta bo… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Absolutnie się z Tobą zgadzam, argument jest więcej niż rozsądny.

Natomiast tak czy inaczej:
– (ogólnie) miałem na myśli rzekomą nieważność dowodu osobistego wskutek takiego dopisku,
– (szczególnie) chciałem sobie to napisać, dla świętego spokoju, w dowodzie (kierowcy rajdowi piszą sobie na autach). Takie placebo.

PS jakbym był pilotem myśliwca, malowałbym sobie krzyżyki za każdego zestrzelonego Focke-Wulfa. Ciekawe co sobie malują piloci najciekawszych — moim zdaniem — aeroplanów: A-10?

Gall Anonim
Gość
Gall Anonim

Przed przetoczeniem krwi *zawsze* wykonywana jest próba krzyżowa żeby wykluczyć niezgodność, niezależnie od badań.

Maho
Gość

tym bardziej widzę użyteczność dopisku o grupie krwi na dowodzie.

Olgierd Rudak
Gość

A jeszcze bardziej: telefon kontaktowy do kogoś z rodziny.

Usher
Gość
Usher

I na podstawie tego dopisku przetoczysz krew niezidentyfikowanej (zmasakrowana twarz) osobie tylko dlatego, że miała w kieszeni jakiś (znaleziony, podrzucony itd.) dowód osobisty?
Zamierzasz pisać scenariusze do seriali kryminalnych?

Maho
Gość

To ty napisałeś o zmasakrowanej twarzy. Zamierzasz pisać scenariusze do seriali krminalnych?

A nawet jeżeli – to jeżeli nie będzie możliwości oznaczenia grupy krwi, nie będzie w zapasach grupy rh0 (czy jak tam się nazywa ta krew która pasuje dla wszystkich) a i tak będę robił badanie krzyżowe – to tak, przetoczyłbym (gdybym był lekarzem).

Usher
Gość
Usher

Ja bym przetaczał tylko niekiedy w najgorszych warunkach polowych, nigdy w okolicznościach, kiedy można ustalić właściwą grupę. Dlatego grupa krwi na blasze żołnierza ma sens, w dowodzie sobistym – nie bardzo. A jeśli nie potrafisz poprawnie nazwać grupy 0 Rh-, to nikt Twoich sugestii nie powinien brać na poważnie.

ajax
Gość
ajax

Moi drodzy wypowiadacie sie w sprawach o których nie macie pojecia – dotyczy przetoczeń krwi, ale też nie jesteście związani z lecznictwem i dlatego prosze moich wypocin nie traktowac jako przytyk, lecz jako stwierdzenie faktu. Teraz ad rem. Aby dokonać przetoczenia – bezpiecznego – wykonuje sie próbę krzyżową. Próba ta nie odpowie jakie są grupy krwi. Ona wykaże tylko i wyłącznie czy krew dawcy i krew biorcy jest zgodna ze sobą: próba krzyzowa zgodna = można przetoczyć. Próba krzyżowa niezgodna = NIE! MOŻNA przetoczyć bezpiecznie. A informacja o grupie krwi w dowodzie jest przydatna – zamiast najpierw oznaczać grupę i… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Dziękuję w imieniu własnym i innych P.T. Czytelników za wyczerpujące wyjaśnienia :)

Ja się dodatkowo cieszę, że jednak nie wyszedłem na kompletnego bałwana: namazane „BRh+” w dowodzie na coś może się kiedyś przydać (oby nie).

damian
Gość
damian

Witam mam pytanie i mam nadzieję że uzyskam tu odpowiedz. Czy jeżeli w ePUAP jest już unieważniony mój dówdo osobisty (ale zgubiłem go dlatego go unieważniono) czy to jest zabezpieczenie przed niechcnianym kredytem?

Olgierd Rudak
Gość

Wolałbym nie polegać wyłącznie na tym systemie. Chyba warto skorzystać także z tego:

http://www.dokumentyzastrzezone.pl/