Czy RCL zdąży przenieść Dzień Zwycięstwa na 8 maja?

Tak na marginesie wczorajszej operacji Izby Poselskiej, która rzutem na taśmę zniósł przypadające na 9 maja Święto Zwycięstwa i Wolności i uchwalił ustawę o — przypadającym na 8 maja — Narodowy Dzień Zwycięstwa (piszący cyrylicą potrafili prawidłowo odczytać intencję parlamentu: „to poważna rewizja historii”).

Otóż zastanawiam się, czy jeśli mamy zdążyć z przeniesionym świętem jeszcze w 2015 r. — bo jak rozumiem sprawa jest pilna — to ciekawe czy Rządowe Centrum Legislacyjne łaskawie zdąży z promulgacją stosownej ustawy w Dzienniku Ustaw?

Zwracam uwagę, że projekt ustawy wyraźnie mówił o 14-dniowym vacatio legis od dnia ogłoszenia (co jest zasadniczo zgodne z zasadami zdrowej legislacji), zatem zakładając, że jeszcze Senat i Prezydent, a później swoje musi odczekać w RCL… (uchwała o powołaniu nowej GIODO czekała niecałe dwa tygodnietylko niecałe dwa tygodnie: dobrze wiemy, że w RCL nie spieszą się ani z publikacją ważnych norm, ani z tekstami jednolitymi).

Oczywiście sprawa nie jest z tych istotnych — w ogóle umówmy się, że w legislacji od szybkości ważniejsza jest jakość (jakość procesu, jakość samego prawa) — więc nic się nie stanie jeśli jeszcze w tym roku przyjdzie nam świętować zwycięstwo nad hitlerowcami według czasu moskiewskiego, ale jakiś obciach będzie.

(Warto przy okazji przypomnieć, że ten 8 maja to podobna ściema jak 9 maja — w rzeczywistości Trzecia Rzesza skapitulowała już 7 maja 1945 r., ale przecież już wówczas wiedziano jak istotne są symbole i władza nad kalendarzem…)

4 comments for “Czy RCL zdąży przenieść Dzień Zwycięstwa na 8 maja?

 1. Mike
  25 kwietnia 2015 at 16:58

  Czy to zasadniczo ma jakiekolwiek znaczenie czy to będzie 7.,8. czy 9. maja?
  Rozumiem, że to polityka i teraz jako klakierzy US of A zmieniamy datę, a jak za 10 lat będziemy klakierami Rosiji to znowu będziemy zmieniać.

  • 25 kwietnia 2015 at 21:18

   Właściwie to kwestia wyłącznie symboliczna.
   No ale co zrobić, że chyba nic się tak nie liczy jak symbole?

 2. Adam314
  27 kwietnia 2015 at 16:39

  Dla większości rodaków i tak liczy się czy będzie to dzień wolny od pracy czy nie. Niestety nie, więc mogą przenieść nawet na 29 lutego. Prawie nikt nie zauważy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.