MSW: nie ma i nie było żadnego opóźnienia w ePUAP!

Jeśli ktoś z P.T. Czytelników przez jakiś czas szukał możliwości złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet i dziwił się, i denerwował, że 1 marca 2015 r. i później stosowny formularz nie był dostępny na platformie ePUAP — może spać spokojnie. Możliwość zawnioskowania o dowód osobisty via ePUAP już jest, nawet jeśli jest to tylko tryb prowizorki — chętni mogą wypełnić stosowny formularz w pliku PDF i posłać jako „pismo ogólne”.

dowód osobisty ePUAP

Gra słów: czy brak „centralnej usługi na ePUAP” nie oznacza braku opóźnienia jeśli chodzi o możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty poprzez serwis ePUAP?

Kilka dni temu (nie wiedząc jeszcze o proponowanym trybie prowizorycznym) pytanie o opóźnienie skierowałem do rzeczniczki prasowej MSW, dziś przyszła odpowiedź, która… troszkę mnie zdziwiła: otóż okazuje się, że zdaniem MSW możliwość zawnioskowania o nowy dowód osobisty przy użyciu platformy ePUAP istniała już od 1 marca 2015 r. (sic!).

Oto pełna treść odpowiedzi (bez tradycyjnych uprzejmości i grzeczności, które pominąłem; wytłuszczenia moje):

Przypominamy, że ustawa o dowodach osobistych wprowadziła możliwość wnioskowania o dowód osobisty drogą elektroniczną – i taka możliwość faktycznie istnieje już od 1 marca 2015 r. Złożenie wniosku o dowód osobisty jest możliwe przy wykorzystaniu usługi pismo ogólne podmiotu publicznego, dostępnej na platformie ePUAP. Na stronie internetowej MSW została udostępniona informacja o sposobie złożenia wniosku w tym trybie oraz wniosek o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej (https://msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/ewidencja-ludnosci-dowo/dowody-osobiste/12980,Dowod-osobisty-Informacje-Ogolne.html#Wniosek). Wypełniony wniosek należy zapisać i załączyć do pisma ogólnego ePUAP, a następnie wysłać do wybranego urzędu. Konsultacja z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji potwierdziła możliwość stosowania tej ścieżki do momentu publikacji właściwej usługi dedykowanej.

Ponadto od czerwca planujemy udostępnić dedykowaną usługę wnioskowania o dowód osobisty na portalu ePUAP. MSW zawarło pod koniec stycznia br. porozumienie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i Centrum Projektów Informatycznych dotyczące przygotowania m.in. wspomnianej usługi centralnej, umożliwiającej składanie wniosku do dowolnego urzędu gminy. Prace nad dedykowaną usługą trwają i są – w opinii MSW – na zaawansowanym etapie. MSW nie posiada obecnie informacji, z których mogłoby wynikać zagrożenie przyjętego terminu wprowadzenia usługi.

Podkreślamy, że obecnie nie ma opóźnienia, a możliwość składania wniosku drogą elektroniczną istnieje od 1 marca. Dedykowana usługa jest w trakcie przygotowania.

Przyznam, że taka odpowiedź mocno mnie zdziwiła, pamiętamy bowiem jak przez długi czas wszystkich zainteresowanych złożeniem wniosku witał (i żegnał) komunikat następującej treści (wytłuszczenia moje):

Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP. Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z organem właściwym do udostępnienia usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Pozdrawiam,
Zespół Service Desk
Centrum Projektów Informatycznych

Nie można zatem powiedzieć, że problemu nie było i wszystko od samego początku było jasne i poukładane. Nawet jeśli zdaniem MSW należało korzystać z możliwości bezpośredniego kontaktu z urzędami gmin (ale czy każda gmina jest obecna na ePUAP? niech zgłaszają się gminy, które nie przystąpiły do tego cudownego programu), to nie przypominam sobie, by gdzieś dostępny był ten magiczny formularz w PDF (który zresztą ma datę modyfikacji 29 kwietnia 2015 r., a więc nie mógł być w takiej formie udostępniony w momencie wejścia w życie nowych przepisów o dowodach osobistych.

Coś mi mówi, że mamy tu do czynienia z orwellowskim odkręcaniem przeszłości, ale jednak kto pamięta ten wie — a tylko ciemny lud kupi bajkę, że nie było żadnej zwłoki i że wszystko było jasne i dostępne na czas.

3 comments for “MSW: nie ma i nie było żadnego opóźnienia w ePUAP!

 1. Art
  11 maja 2015 at 20:24

  Spodobał mi się fragment „MSW zawarło pod koniec stycznia porozumienie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji”. Kolejny przykład na to, że państwo istnieje tylko teoretycznie. Może rozbijanie MSWiA to jednak nie był taki dobry pomysł?

  • 11 maja 2015 at 21:41

   Podział, połączenie — co parę lat po prostu to się zmienia (zwróć uwagę, że „iA” wyodrębniło się jako osobny element w nazwie dopiero kilka lat temu). Ale faktycznie to śmieszne, że ministerstwo z ministerstwem podpisuje jakieś porozumienia dotyczące realizacji zadań publicznych.

   • ajax
    11 maja 2015 at 23:54

    „Jak nie wiesz co robić, to pisz protokół” jak mawiali ludzie radzieccy. No to napisano „protokłół”/porozumienie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.