Wniosek o nowy dowód osobisty w trybie prowizorki

Kiedy 1 marca 2015 r. weszły w życie nowe przepisy o dowodach osobistych, które przewidywały między innymi możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet, rychło okazało się, że oczywiście coś nie wyszło — i odpowiedni formularz nie pojawił się na platformie ePUAP.

Przypomnijmy, że na stronie internetowej ePUAP informowano wówczas, iż „usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP. Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z organem właściwym do udostępnienia usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.”

I oto właśnie okazuje się, że MSW wreszcie uruchomiło usługę… No może nie pełnowartościowy wniosek na platformie ePUAP, ale oddając do użytku protezę — umożliwiono składanie wniosków wprost do urzędu, jako pismo ogólne.

wniosek o dowód osobisty ePUAP

Informację o protezie opublikowano na stronie msw.gov.pl. Ciekawe czy prowizorka znów okaże się najtrwalsza?

W tym celu należy ze strony MSW.gov.pl pobrać stosowny formularz w postaci pliku PDF i przy użyciu komputera wypełnić go — nie drukując! — a następnie załączyć do wniosku wysłanego via ePUAP. Jak mówi się w pouczeniu (które pozwoliłem sobie nieco poprawić…):

1. Wzór formularza przeznaczony jest do wypełniania  komputerowego i umożliwia jego zapis do pliku PDF. W związku z powyższym nie jest konieczne jego drukowanie w celu skutecznego przesłania zawartych w nim danych.

2. Do czasu uruchomienia przez MSW centralnej usługi na ePUAP,  wypełniony dokument można przesłać wyłącznie przy użyciu profilu ePUAP (adres strony:  www.epuap.gov.pl ) i przy wykorzystaniu formularza pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Wypełniony dokument należy załączyć do formularza Pisma ogólnego do podmiotu publicznego.

3. W celu skorzystania z opcji Pisma ogólnego do podmiotu publicznego niezbędne jest posiadanie indywidualnego konta na platformie ePUAP (loginu i hasła) które służą do  zalogowania się na stronie oraz podpisywania przesyłanych do urzędu dokumentów.

Do wniosku o wyrobienie nowego dowodu osobistego złożonego przez internet należy oczywiście dołączyć plik z fotografią, która — tu nie ma pomyłki, wszakże warunki jakie ma spełniać zdjęcie do dowodu zostały określone w rozporządzeniu MSW — ma być taka sama jak do paszportu, a sam plik „w wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB”.

Feler takiego rozwiązania jest taki, że trzeba sobie własnoręcznie poszukać rubryki „pismo ogólne” kierującej do odpowiedniej gminy — coś czuję, że nie każda gmina musiała to przecież wdrożyć! — no ale lepszy rydz niż nic.

PS Kilka dni temu zadałem parę pytań rzeczniczce prasowej MSW — o termin uruchomienia systemu wnioskowego, o przyczynę, dla której system nie ruszył już 1 marca 2015 r., czy ktoś poniósł za to konsekwencje oraz czy sama ministerka Teresa Piotrowska ma jakieś zdanie na temat opóźnienia — jednak do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi. No cóż, pracowali ;-)

PS2 Dziękuję za cynk P.T. Czytelnikowi, który zwrócił uwagę w komentarzu pod poprzednim tekstem.

13 comments for “Wniosek o nowy dowód osobisty w trybie prowizorki

 1. ajax
  11 maja 2015 at 16:45

  W odpowiedzi na wzmiankowaną interelację przyjetą przez tutejszy dziennik podawczy za tamtejszym numerem po ofrankowaniu ryczałtem i pomimo braków formalnych jednkowoż udzielmy łaskawej odpowiedzi

  „termin uruchomienia systemu wnioskowego” – na świętego Dygdy
  „przyczynę, dla której system nie ruszył już 1 marca 2015 r.” – BOTAK
  „czy ktoś poniósł za to konsekwencje” – jeszcze nie, ale już mamy namierzony Twój adres ty niedobry zapytowywaczu
  „czy sama ministerka Teresa Piotrowska ma jakieś zdanie na temat opóźnienia” – a bez co to tak?

  Nadmieniam, że kolejne pytania o ile nie zostana zadane na formularzu qwerty/12345666/mnbvcxz nie tylko nie bedą rozptrywane ale także bedą podstawą do wyciagniecia konsekwencji słuzbowych wobec zatytawywującej się osobliwości co to juz sama zapoznac sie nie potrafi

  podpisano
  tajny nierzeczywisty niedoradca pełniacy obowiązki strasznika tego, owego a także mopa nowego
  Kociubińska Hermenegilda

  • 11 maja 2015 at 16:51

   Jest nawet lepiej, bo się okazuje, że problem nigdy nie istniał — a wniosek o dowód osobisty można było swobodnie składać via ePUAP już 1 marca 2015 r. (sic!).

   Więcej szczegółów o tym cudzie nad Wisłą już za 3 godziny :)

   • ajax
    11 maja 2015 at 18:42

    Tak się starałem sprowadzić problem ad absurdum. A tu życie przerosło. I w rzyć ;-)

    P.S. to nie błąd ortograficzny, jeno regionalizm, proszę nie poprawiać

    • 11 maja 2015 at 21:38

     Jakem kresowiak z Wilni, regionalizmów żadnych nie poprawiam, aj-waj!

     • ajax
      11 maja 2015 at 23:41

      Pieruna, to my niemal krajany, bom jo je Kaszeba z urodzenia, galicjak tajoj z wychowania i terozki Hanys z zamieszkania :-)

 2. sylwia
  14 maja 2015 at 13:36

  Wysłałam dwa dni temu. i nic. jakieś wiadomości ile się czeka na odpowiedź, cokolwiek?

  • 14 maja 2015 at 14:02

   Skoro to tryb prowizoryczny to nie wiadomo.

   Natomiast powinno przyjść zwrotnie Urzędowe Poświadczenie Doręczenia, aczkolwiek nie wiem czy ono jest wysyłane z automatu, czy dopiero w momencie kiedy ktoś w urzędzie zajmie się sprawą.

   • sylwia
    14 maja 2015 at 14:40

    Na razie Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. coś czuję, że jednak skończy się to u mnie na osobistym składaniu wniosku o przedłużenie dowodu. jedyne co mnie zastanawia, to czy nie namieszałam po prostu z odbiorcą. poczekamy zobaczymy.

    • 14 maja 2015 at 15:12

     Zgodnie z kpa jeśli organ jest niewłaściwy — ma obowiązek przekazać wg właściwości.

     Przyznam, że nie wiem jak to wygląda w przypadku ePUAP-u. Nigdy się nawet nie zastanawiałem… bo i użyłem tego cudeńka może 4 razy w ciągu 3 lat :)

     • sylwia
      14 maja 2015 at 16:36

      Ja także używałam epuap ok. 2 lata temu i kompletnie nie pamiętam, jak to wszystko się odbywało. wywołałam jednak wilka z lasu i właśnie przyszło UPD! może jednak się uda. :D

      • sylwia
       14 maja 2015 at 16:55

       teraz oto i odpowiedź wraz z potwierdzeniem przyjęcia wniosku pdf. przewidywany odbiór 13 czerwca.
       a więc jednak działa. :p
       dziękuję za posta oraz odpowiedź, inaczej prawdopodobnie bym sobie nie poradziła. :)

       • 14 maja 2015 at 19:53

        A ja dziękuję za rolę beta-testera, co jest istotne — dla dobra Ludzkości :)

        I zapraszam do czytania czasopiśma na przyszłość — może coś jeszcze ciekawego udałoby się znaleźć…

 3. Łukasz Stachowicz
  15 maja 2015 at 15:35

  Wydaje mi się, że ten „nowatorski” sposób przesyłania wniosków o dowód osobisty został uznany jako oficjalny, po tym jak ja w zeszłym miesiącu go wymyśliłem i przetestowałem. Na początku nawet urząd odrzucił mój wniosek, by później przepraszać, że się pomylili :)

  Procedurę krok po kroku opisałem tutaj:
  http://www.sinspire.pl/jak-zlozyc-wniosek-o-nowy-dowod-osobisty-przez-epuap/

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.