Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru?

Wśród wielu różnych pytań z jakimi P.T. Czytelnicy odwiedzają Lege Artis w kontekście nowych dowodów osobistych –jak złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet? co z tym ePUAP? czy ePUAP2 coś zmienił jeśli chodzi o możliwość wystąpienia o dowód osobisty online? — pojawia się także wątpliwość kluczowa z punktu widzenia tych P.T. Obywateli, którzy pomyślnie przeszli korowód z zawnioskowaniem o dowód osobisty — a teraz chcieliby się dowiedzieć jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru?


dowód osobisty gotowy do odbioru

W serwisie obywatel.gov.pl można sprawdzić czy dowód osobisty gotowy do odbioru.


Wydaje mi się, że jedną z konsekwencji scentralizowania systemu wydawania dokumentów tożsamości jest wyłączenie różnych lokalnych powiadamiaczek — o ile dobrze pamiętam magistrat wrocławski udostępniał możliwość sprawdzenia czy warto się fatygować po dowód osobisty pod tym linkiem — a teraz jest tam właśnie odnośnik do serwisu obywatel.gov.pl (beta ;-)

Zgodnie z informacją w serwisie — miłym zaskoczeniem jest informacja, że wszelkich danych z obywatel.gov.pl można używać, w tym kopiować i umieszczać na innych stronach internetowych bez zgody właściciela — sprawdzenie gotowości dowodu osobistego do odbioru polega na:

 • przepisaniu numeru wniosku o dowód osobisty (do odnalezienia na potwierdzeniu złożenia wniosku) w odpowiedniej rubryce formularza,
 • i kliknięciu „sprawdź”!

Usługa jest bezpłatna, a informacja ma do nas spłynąć od ręki. Nie potrzeba konta ePUAP.

Można powiedzieć, że przyjazność e-administracji sięga nieboskłonu.

 • Fajnie, iż przypomniałeś bo właśnie czekam na nowy dowód (wniosek papierowy), odbiór do 11-09-2015 więc powoli już powinien być.

  Wklepuję swój numer i…..

  Wystąpił problem z komunikacją z serwerem.
  Spróbuj ponownie później.”

 • Czyli jest to kolejny tekst o tym jak to teoria znów minęła się z praktyką…

  Przerwy w działaniu ems.ms.gov.pl, niedostępność formularzy „P” na stronie ms.gov.pl — ePUAP.gov.pl chodzi tak w kratkę, że Google zindeksowało jego przerwę techniczną… — polska e-administracja ledwie zipieeeeeee…..

 • Fightinsquirrel

  Ja ciagle probuje ogarnac w jaki sposob zdobyc bezpieczny podpis elektronicnzy weryfikowany przy pomocy waznego kwalifikowanego certyfikatu albo podpis potwierdzony zaufanym ePUAP. Gdzie na stronie ePUAP mozna to znalesc? Ten serwis jest skrajnie nieprzyjazny uzytkownikowi, nawet prosty search nie daje zadnych pozytecznych rezultatow.

 • Podpisu potwierdzonego ePUAP-em nie ma — nie istnieje nic takiego. To ePUAP możesz sobie „samo-zaufać” przy pomocy e-podpisu (jeśli go masz).

 • Dziś już działa i dostaję informację, iż dowód gotowy do odbioru.

 • Maciek

  Aktywne sprawdzanie to idiotyzm – powinno się podawać jakąś formę kontaktu i informacja powinna przychodzić jak dowód jest gotowy.
  NB. lokalne powiadomienia raczej nie są kasowane jeśli istniały sensowne :P – w UM Warszawa-Śródmieście jak się robi dowód rejestracyjny to można podać nr. tel. i dostać SMSa jak będzie gotowy. A przy prawach jazdy pracownicy umieli zgadnąć z dokładnością do 1 dnia kiedy będzie.

  I nie rozumiem czemu nie mogę jak w cywilizowanym kraju dostać gotowego dokumentu pocztą. Może być poleconym jeśli musi.

 • > I nie rozumiem czemu nie mogę jak w cywilizowanym kraju dostać gotowego dokumentu pocztą. Może być poleconym jeśli musi.

  Jak znam życie przy takiej możliwości przekrętów byłoby 4x więcej niż jest dziś :)

 • Zirytowany

  Po złożeniu wniosku przez ePUAP nie ma nadawanego numeru wniosku, który można wpisać na stronie obywatel.gov.pl więc nie ma możliwości sprawdzić czy dowód jest już gotowy.
  Czyli korzystając z zaawansowanych narzędzi ePUAP nie otrzymuję żadnych informacji o założonej sprawie w porównaniu do obywatela, który poszedł do urzędu z normalnym wnioskiem i złożył go urzędnikowi na ręce w wersji papierowej.

 • Marcin

  Potwierdzam. ePUAP do poprawy !