Przedawnienie czesnego

W ostatnich dniach Sąd Najwyższy wydał kilka interesujących orzeczeń. Jedną z nich jest wczorajsza uchwała dotycząca przedawnienia roszczeń z tytułu czesnego za naukę w szkole wyższej.


przedawnienie czesnego

W chwili obecnej opłaty za naukę w szkole wyższej przedawniają się po 3 latach (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


uchwała Sądu Najwyższego z 21 października 2015 r. (III CZP 67/15)
Do przedawnienia roszczenia o opłatę za studia określoną w umowie zawartej na podstawie art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym w brzmieniu obowiązującym w dniu 1 października 2009 roku, w okresie przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014, poz. 1198), miał zastosowanie dziesięcioletni termin przewidziany w art. 118 kc.

Uchwałę wydano w odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy do przedawnienia roszczenia o zapłatę wynagrodzenia za studia, wynikającego z umowy o warunkach odpłatności za studia, o której mowa w art. 160 ust. 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. o szkolnictwie wyższym w brzmieniu obowiązującym 1 października 2009 r., zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy z 11 lipca 2014 roku o zmianie ustawy — prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw, wymagalnego przed 1 października 2014 r., ma zastosowanie art. 751 pkt 1 albo 2 kc, czy art. 118 kc?

Problem dotyczy zatem wykładni odnoszącej się do stanu prawnego obowiązującego w latach 2009-2014, czyli — czy przedawnienie czesnego za tamte lata następuje po upływie 2-letniego okresu z art. 751 kc (proszę zwrócić uwagę, iż jego pkt 2 wyraźnie mówi m.in. o roszczeniach z tytułu nauki dochodzonych przez osoby zawodowo zajmujące się taką działalnością), czy też jednak „zwykły”, dziesięcioletni termin z art. 118 kc.

No i w ocenie Sądu Najwyższego roszczenia z tytułu czesnego za naukę na uczelni wyższej przedawniają się po upływie aż 10 lat.

Przyznać muszę, że chętnie zapoznam się z uzasadnieniem uchwały — dlaczego zdaniem SN nie ma zastosowania ani art. 751 pkt 2 kc, który wydaje się być stworzony pod takie przypadki, ani też 3-letni okres z art. 118 kc (który w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej — a przecież szereg uczelni ma charakter przedsiębiorstw)?

Dodać warto, że od roku (dokładnie od 1 października 2014 r., czyli od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym) należności z tytułu czesnego przedawniają się po trzech latach (art. 160a ust. 7 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym).