„Nowa komisja smoleńska” — rozporządzenie dziś podpisane, dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw, wchodzi w życie jutro… a skład już powołany

Całkowicie na marginesie (aczkolwiek warto zauważyć, że dziś podpisał i dziś poszło): późnym popołudniem w Dzienniku Ustaw ukazało się Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego — czyli tzw. „nowa komisja smoleńska” (Dz.U. z 2016 r. poz. 148).


nowa komisja smoleńska

Szedł nisko, ale to tylko dlatego, że ledwie po starcie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


A w niej:

§ 28. 1. Minister Obrony Narodowej może wznowić badanie wypadku lub incydentu lotniczego, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny.
2. W przypadku wznowienia badania wypadku lub incydentu lotniczego w związku z ujawnieniem nowych okoliczności lub dowodów mogących mieć istotny wpływ na ich przyczyny Minister Obrony Narodowej może powołać podkomisję do ponownego zbadania tego wypadku lub incydentu. (…)
3. W skład podkomisji mogą wchodzić jedynie członkowie Komisji Lotnictwa Państwowego.(…)
6. Przewodniczący Komisji Lotnictwa Państwowego nie może ingerować w przebieg prac podkomisji i wyniki prac podkomisji. (…)

Wciórności: członkowie nowej komisji ds. katastrofy TU-154 są członkami Komisji Lotnictwa Państwowego, ale jej przewodniczącemu nic do jej prac i wyników (inna sprawa, że co to znaczy „nie może ingerować”?)!

I druga ciekawostka: nowelizacja rozporządzenia wykonawczego wchodzi w życie jutro („z dniem następującym po dniu ogłoszenia”), ale prasa podaje, że minister Macierewicz już powołał skład podkomisji — na jakiej podstawie?!? (Nb. dziś w Monitorze nic o tym nie ma, ciekawe czy będzie jutro — i z jaką datą?)

12 comments for “„Nowa komisja smoleńska” — rozporządzenie dziś podpisane, dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw, wchodzi w życie jutro… a skład już powołany

 1. wojakrob
  4 lutego 2016 at 19:49

  Czegoś nie rozumiem.
  Czy rozporządzenie dotyczy:
  1. Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego
  czy
  2.Komisji Lotnictwa Państwowego.
  Bo z tytułu rozporządzenia wynika, że (1), a z treści rozporządzenia , że (2).

  • 4 lutego 2016 at 19:53

   To taka licencia poetica:

   § 1. Rozporządzenie określa:
   1) warunki i sposób powoływania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, zwanej dalej „Komisją Lotnictwa Państwowego”;

 2. Art
  4 lutego 2016 at 21:59

  Zastanawiam się czy to rozporządzenie nie wykracza poza delegację ustawową, bo ta podkomisja jest niemal jak nowy organ.

 3. b52t
  4 lutego 2016 at 22:16

  Jakież to państwo sprawne. O jak to dobrze. To już nie jest państwo imposybilizmu, to jest państwo działania.

  • Borek
   5 lutego 2016 at 07:23

   Dotychczas staliśmy nad przepaścią, ale teraz wykonamy duży krok naprzód. ;)

 4. Robal_pl
  5 lutego 2016 at 07:20

  Ta nowa „komisja” ma udowodnić założoną tezę, że to był zamach. W dodatku wykonany przez Rosję. Co jest kretynizmem, bo jeśli już, to zrobiły go nasze służby specjalne, zagrożone utratą władzy w Polsce na skutek działania braci K..

  • 5 lutego 2016 at 08:16

   Teza jest znana, myślę, że nie będzie trudno ją udowodnić. Zwłaszcza, że przecież „brak dowodów jest najlepszym dowodem”.

   Zaś co do „zrobiły go” to zawsze dodawaj jakiś emotikon — pamiętaj, że Twoje twierdzenie też może być dowodem, więc zostanę zobowiązany do wydania adresu IP celem ustalenia tożsamości internauty, który ma taką wiedzę.
   Ustawa wchodzi w życie w niedzielę! http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/147

   • Mike
    6 lutego 2016 at 20:13

    Niemniej jednak brak dowodu nie jest dowodem tezy przeciwnej. :)

    • 6 lutego 2016 at 21:31

     Poczekamy, zobaczymy — minister, który to powiedział jest przecież znów na stolcu.

 5. Lech Jonczyk
  13 lutego 2016 at 10:06

  Czy to mi nie działa link do rozporządzenia?

Dodaj komentarz