Czasowe przywrócenie kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. (także na szlakach górskich!)

Tego się można było spodziewać: Światowy Dzień Młodzieży (i szczyt NATO) to nie tylko super-inwigilacja służb i czasowy zakaz noszenia broni — ale i czasowe przywrócenie kontroli granicznej (rozporządzenie MSWiA  z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, Dz.U. z 2016 r. poz. 840).

Zwiększonej kontroli — rozporządzenie wyjaśnia, iż jej zakres będzie dostosowywany „odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa” — możemy spodziewać się w dniach od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. Dla jasności: ani w ustawie o ochronie granic państwowych, ani w akcie wykonawczym nie widzę podstaw by sądzić, że chodzi wyłącznie o przyjezdnych (kontroli mogą spodziewać się także opuszczający terytorium RP).


czasowe przywrócenie kontroli granicznej

Wesoły strażnik i jego pies strzegą zachodnich rubieży Słowiańszczyzny (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Czasowe przywrócenie kontroli granicznej dotyczy tych przejść, przez które — zgodnie z układem w Schengen — możemy dość swobodnie przekraczać granice: z Republiką Czeską, Niemcami, Litwą i Słowacją, a także w portach morskich i lotniczych.

I ciekawostka: skoro nie ma już strażnic i szlabanów, trzeba jakoś ustalić gdzie i jak kontrola graniczna ma być przeprowadzana. W sukurs przychodzi tabelka stanowiąca załącznik do rozporządzenia, w której jest to opisane następująco (to tylko garść przykładów):

 • Jaworzynka — droga na odcinku 20 m od miejsca przecięcia z linią granicy państwowej  rejonie znaku granicznego nr I/6 w kierunku miejscowości Jaworzynka. Kontrola jest przeprowadzana na drodze w rejonie znaku granicznego nr I/6;
 • Przełęcz Okraj — odcinek drogi wojewódzkiej nr 368 od 3,900 km do 4,000 km przyległy do parkingu należącego do Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach, w kierunku miasta Kowary. Kontrola jest przeprowadzana w kierunku wjazdowym na 1 pasie ruchu w oraz w kierunku wjazdowym na 1 pasie ruchu.

Warto zauważyć, że kontrole graniczne zostaną przywrócone także na przejściach turystycznych — w górach (i nie tylko). Rozporządzenie wskazuje następujące przejścia pieszo-rowerowe, które będą pilnowane (lista jest znacznie dłuższa, wypisałem część tych, które osobiście znam):

 • Jaworzynka-Trójstykszlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr I/1/1;
 • Istebna — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr I/16;
 • Ostra Góra-Machovská Lhota — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr III/174 — III/175;
 • Stóg Izerski-Smrk — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr IV/64;
 • Rysy — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr II/210.

Chyba warto mieć na uwadze, bo nawet czasowe przywrócenie kontroli granicznych może napsuć nieco krwi — o ile oczywiście się odpowiednio nie nastawimy (ja np. na pewno będę pamiętał, żeby zabrać paszport dla psa).

15 comments for “Czasowe przywrócenie kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. (także na szlakach górskich!)

 1. Tomasz Minkiewicz
  15 czerwca 2016 at 07:40

  Czy to wszystko znaczy, że w wakacje nie będzie wolno przekraczać granicy poza tymi wyznaczonymi punktami?
  Od wejścia do Schengen bardzo sobie ze znajomymi chwalimy, że można kicać na Słowację i z powrotem, gdziekolwiek nam przyjdzie ochota. Zawieszenie tej możliwości w samym środku sezonu urlopowego to zdecydowanie nienajlepsza zmiana. :|

  • b52t
   15 czerwca 2016 at 08:06

   To dla bezpieczeństwa. Dla bezpieczeństwa. Dla bezpieczeństwajegomać i ojca też.

  • 15 czerwca 2016 at 09:12

   Na szczęście nie, przynajmniej dopóki wojewodowie nie skorzystają z uprawnienia określonego w art. 9 ust. 3 ustawy o ochronie granicy państwowej:

   Jeżeli wynika to bezpośrednio z potrzeb związanych z ochroną granicy państwowej lub kontrolą ruchu granicznego, wojewoda (…) może wprowadzić zakaz przebywania na niektórych odcinkach pasa drogi granicznej (…)
   – w razie tymczasowego przywrócenia lub przedłużenia kontroli granicznej osób przekraczających tę granicę, w okresie, na który kontrola została przywrócona lub przedłużona.

   Na szczęście

   Zakazu, o którym mowa w ust. 3, nie wprowadza się na oznakowanych szlakach turystycznych, brzegu morskim i w kąpieliskach.

   • Żuraw
    15 czerwca 2016 at 09:51

    Czyli taki zakaz sztuk raz. Bo kiedy takiemu terroryście zabraknie materiałów terrorystycznych, to zadzwoni po uzupełnienia, które dotrą w plecakach via oznakowane szlaki turystyczne :-D

    • 15 czerwca 2016 at 10:19

     Ustawodawca przypuszcza, że ludzie są leniwi. I sądzi, że jest bardziej przebiegły niż przestępcy…

     • b52t
      15 czerwca 2016 at 10:36

      Aż się prosi ten komentarz o taką odpowiedź:

      http://www.funnyjunk.com/imgrd/rd/comments/2b/b6/2bb624617a1ccc767de13c84dc40541 a.jpg/

     • Żuraw
      15 czerwca 2016 at 18:36

      Nieco bardziej już poważnie – główną wadą takich rozwiązań jest ich niezupełna skuteczność. Ale to też trochę tak jak autoalarm w samochodzie – dla zawodowca to żadna przeszkoda, ale już dwóch, którzy potrzebują rąbnąć akumulator albo nie chce im się w nocy zasuwać z buta do sąsiedniej dzielnicy (a na taksówkę im szkoda) nic naszemu pojazdowi nie zrobią. Rzeczywisty problem jest wtedy, gdy ustawowe ograniczenie właściwie utrudnia życie tylko normalnym ludziom a tym dwóm obszczymurkom szukającym darmowych części nie. Takim czymś dla mnie jest teraz obowiązek rejestrowania pre paida. Bo pre paid to tylko noszony przy sobie automat telefoniczny, a przecież nawet za Bieruta i Hitlera nikt nikogo nie legitymował, gdy ktoś chciał zadzwonić z budki. Przy obecnych stawkach roamingu każdy szemrany element popracuje sobie na pre paidzie czeskim, a kiedy ja zapomnę z domu dokumentów a karta w telefonie przestanie działać (bo zapomniałem zapłacić albo się coś operatorowi porąbało), to nie będę mógł sobie kupić startera za piątaka i zadzwonić po pomoc.

      • 15 czerwca 2016 at 18:54

       O tym roamingu nawet myślałem — ale wierzę, że na to też są przygotowani (wzmożona kontrola zagranicznych SIM-ów?).

       Za Bieruta budki… no nie wiem, nie wiem, po prostu każda rozmowa mogła być na bieżąco podsłuchiwana — wówczas było to relatywnie proste.

       • Żuraw
        15 czerwca 2016 at 19:10

        A teraz jeszcze prostsze, choć nie on line oczywiście. Ale wszystkie budki nie były na podsłuchu.

        Zważywszy powszechność monitoringu, teraz całkiem często można jeszcze mieć fotografie dzwoniących (chyba że dzwonią z gdzieś z dróg pozamiejskich).

       • 15 czerwca 2016 at 20:58

        Wierzę, że linie domowe były podsłuchiwane — manualnie, przez kohorty pracowników zajmujących się tylko tym (podobnie przecież czytano listy na poczcie, zagraniczne prawie wszystkie).

       • Żuraw
        15 czerwca 2016 at 22:07

        Owszem, były, ale nie wszystkie jak leci. Jak ktoś sobie zasłużył, to mu esbe zakładała podsłuch, a i zdarzało się że potem zdejmowała. Kontrolę korespondencji również.
        Przynajmniej tak wynika z materiałów o mnie jakich dokopałem się w IPN.

 2. sjs
  21 czerwca 2016 at 07:16

  Wg mnie przywrócenie kontroli granicznej oznacza, że w tym czasie przekraczanie granicy dozwolone jest tylko na wyznaczonych przejściach. Takie też stanowisko zajęła Straż Graniczna gdy pytałem ją o to przy poprzednim przywróceniu w 2012 r. Zresztą inna interpretacja oznaczałaby, że przywrócenie kontroli byłoby działaniem całkowicie iluzorycznym.

  • 21 czerwca 2016 at 09:26

   W kodeksie granicznym Schengen jest to art. 22 („Granice wewnętrzne mogą być przekraczane w każdym miejscu bez dokonywania odprawy granicznej osób niezależnie od ich obywatelstwa”).

   W przepisach o tymczasowym przywróceniu kontroli (art. 25 i nast.) bezpośredniego zakazu, chyba że można go wywieść z art. 32 (odesłanie do przekraczania granic zewnętrznych) — czyli np. do art. 5 ust. 1 („Przekraczanie granic zewnętrznych dozwolone jest jedynie na przejściach granicznych i w ustalonych godzinach ich otwarcia. Na przejściach granicznych, które nie są czynne całą dobę, udostępnia się widoczne informacje o godzinach ich otwarcia”). W ustawie o ochronie granic jest też podobny art. 14 ust. 4.

   Poza tym nic nie widzę — jeśli tak, to uważam, że rozporządzenie powinno być precyzyjne (a na pewno niczego takiego nie mówi).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.