Co to jest znak CE? (w ustawie o kompatybilności elektromagnetycznej)

Oto i przyszedł ten dzień — dzięki publikacji w Dzienniku Ustaw tekstu jednolitego ustawy o kompatybilności elektromagnetycznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1258) możemy zadać sobie pytanie co to jest znak CE na urządzeniach elektronicznych? A nawet spróbować udzielić na to pytanie odpowiedzi.


znak CE

Oto jest znak CE do stosowania na urządzeniach elektronicznych (za ustawą o kompatybilności elektromagnetycznej)


Dalej będzie w punktach, bo tak prościej i milej:

  • zgodnie ze słowniczkiem oznakowanie CE to oznakowanie potwierdzające zgodność aparatury z zasadniczymi wymaganiami po dokonaniu oceny zgodności (art. 6 pkt 6 ustawy);
  • obowiązek dokonania oceny takiej zgodności dotyczy producenta wszystkich urządzeń (aparatury oraz instalacji stacjonarnej), które mogą wytwarzać zaburzenia elektromagnetyczne lub być podatne na takie zaburzenia — wszystkich prócz m.in. odbiorczych części urządzeń radiowych oraz urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, urządzeń telekomunikacyjnych w służbie MON, MSW, ABW, AW, CBA i wywiad skarbowy oraz przedstawicielstwa dyplomatyczne;
  • potwierdzeniem zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami jest umieszczony na sprzęcie przez producenta symbol CE — w sposób widoczny, czytelny i trwały (art. 12 i art. 14 ustawy);
  • urządzenia, które nie przeszły oceny zgodności — i nie mają oznakowania CE — mogą być wyłącznie eksponowane na targach, wystawach i pokazach (z informacją, że na razie nie można ich kupić — stąd pewnie te wstępne pokazy nowych telefonów i aparatów fotograficznych, na których czasem nie można ich nawet włączyć, art. 19 ustawy — ale UKE tak czy inaczej trzyma nad tym pieczę, art. 25 ustawy);
  • wzór oznakowania CE został określony w ustawie — jak widać tym razem rysunek jest dość precyzyjny (plus wyjaśnienie, że (proporcje podane na rysunku muszą być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów oznakowania a wysokość oznakowania zgodności nie może być mniejsza niż 5 mm)

I taka ciekawostka: obowiązek stosowania znaku CE w odniesieniu do innych produktów niż aparatura w rozumieniu przepisów o kompatybilności elektromagnetycznej wynikać może z ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz.U. z 2016 r. poz. 542) — ale to jest nieco inna para kaloszy.

I to by było na tyle w ramach wakacyjnego liźnięcia tematu :-)

  • Jaro

    Warto dodać, że niemal bliźniaczo podobny jest CE, rozwinięty jako „China Export”

  • Wcale nie jest “bliźniaczo podobny” :)
    Jest inny, i nie należy go mylić ;)
    http://www.icomuk.co.uk/News_Article/3794/17103/

  • A nie zjadło Ci słówka „nie” w ” (z informacją, że na razie można ich kupić — stąd pewnie te wstępne pokazy nowych telefonów i aparatów fotograficznych”?

  • Racja — dzięki; nie można kupić, czasem nawet włączyć (i tego szczególnie pilnuje UKE).

  • b52t

    To taki bliźniak jak ten wróbelek co ma jedną nóżkę bardziej. ;-)

  • maho

    A ja naiwny sądziłem że „China Export” to jest taki żart … coś jak samochód marki „Będziesz Miał Wydatki”.

  • mall

    Ten chiński żart może być kłopotliwy. O ile przepisy się nie zmieniły to elementy stosowane wyłącznie w sieciach do przesyłu wody pitnej nie mogą być znakowane CE (nie ma harmonizacji norm w tym zakresie na terenie UE więc w dyrektywie budowlanej cała sekcja wodociągowa została wyłączona). Nietrudno sprowadzić element z Chin (nawet spam wodociągowy jest!) a na tak sprowadzonych elementach będzie oznakowanie China Export (widziałem coś takiego na elemencie przykładowym). Znak łudząco podobny do CE i w przypadku mniej rozgarniętego i upartego inspektora może okazać się, że używa się nieprawnie oznakowania CE za co czeka naprawdę sroga kara (swego czasu było to 200k PLN). Wyplątywanie się z pierdoły może sprowadzić rozstrój nerwowy :P

    ps.: tak, wiem, gdybam sobie :)

  • Z tym, że budowlanka to ten inny „CE”:

    http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/542/1

  • mall

    Znak ten sam, branża inna.

  • Mike

    włos się na głowie jeży zaprawdę… kiedyś (za młodu) chciałem komputery składać…. ale musiałbym mieć ekstra CE na każdy mimo, że wszystkie elementy składowe mają ten znaczek… to że niby interakcje. Tak w każdym razie mądre głowy mi to zaś tłumaczyły. Na moje to logiki w tym nie ma, ale jeśli faktycznie tak miałoby być, to nic dziwnego, że się odechciewa za cokolwiek zabierać.

  • Znak wygląda podobnie — podstawa prawna („w rozumieniu ustawy…” ;-)