Kupisz auto od spamera? (dlaczego Lexus Polska zamawia spam u Click Republic sp. z o.o.?)

A skoro wcześniej było o tym czym różni się parking dozorowany od strzeżonego, to później przychodzi czas na pięć zdań o tym, że koniec roku to zawsze wysyp spamu motoryzacyjnego — bo jakoś trzeba upchnąć bieżący rocznik, żeby mieć wolny parking na modele z 2017 roku.

Tym razem padło na Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o., która banalnym spamem zachęca mnie do skorzystania z bajecznej wyprzedaży aut Lexus:


spam lexus Click Republic

Wszystko wskazuje na to, że Lexus zamówił wysyłkę spamu przez Click Republic sp. z o.o.


(Przeklejam dla lepszego zindeksowania przez wyszukiwarkę; w nagłówku wiadomości pojawia się jeszcze serwer SMTP flash-mail.pl, odnośnik w „kliknij ten link” prowadzi do http://tr.flash-mail.pl/ —  zaś w polu from: podany jest Lexus Polska „noreply@clrpl29i.pl” — takiej domeny chyba nie ma…)

DOSKONAŁY ROCZNIK 2016 W DOSKONAŁEJ CENIE dostępny już od 94 900 pln. Szczegóły u Autoryzowanych Dilerów Lexusa.

Otrzymujesz tę wiadomość z serwisu Oferty od Olafa, którego właścicielem jest Click Republic, na zlecenie: Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o., 02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 5 Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego, Nr 0000025715 NIP: 521-012-31-77 Kapitał zakładowy: 475.000,- PLN.

Wiadomość została wysłana na podstawie zgody udzielonej Click Republic lub innemu podmiotowi, który zgodnie z prawem przekazał nam Twoje dane. Informujmy, że masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania oraz usunięcia, wysyłając zgłoszenie na adres bok@clickrepublic.pl.

Jeśli nie chcesz otrzymywać więcej maili z serwisu Oferty od Olafa kliknij ten link.

Dla jasności, tradycyjnie w punktach:

 • nawet jeśli gdzieś kiedyś udzieliłem zgody jakiejś Click Republic sp. z o.o. (KRS 493759, udziałowcami spółki jest są Fundacja Obserwatorium Zarządzania oraz Click Republic Management sp. z o.o., KRS 483602) na przesyłanie informacji handlowych (nie przypominam sobie bym korzystał z czegoś takiego jak Oferty od Olafa), to na pewno zgody takiej nie udzieliłem firmą Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o., która jest rzekomym nadawcą spamu (art. 10 ust. 2 UoŚUDE);
 • nawet jeśli jakikolwiek „lub inny podmiot” mógł udostępnić Click Republic moje dane osobowe, to Click Republic sp. z o.o. miała obowiązek poinformować mnie o pozyskaniu i przetwarzaniu danych osobowych (art. 25 UoODO);
 • jednak nawet całkiem legalne pozyskanie danych osobowych nie oznacza „przekazania” zgody na otrzymywanie informacji handlowych — zgody na wysyłanie mailingów nie można domniemywać lub dorozumieć z jakichkolwiek innych oświadczeń (art. 4 ust. 1 pkt 1 UoŚUDE);
 • słowem: jeśli Click Republic chciała zachęcić mnie do kupienia pojazdu, powinna uprzednio uzyskać moją zgodę — ba, zgoda taka musi być utrwalona dla celów dowodowych (art. 4 ust. 2 UoŚUDE);
 • druga sprawa to stary numer z nadawcą wiadomości, który jest oznaczony jako Lexus Polska noreply@clrpl29i.pl (!) — przy czym zwroty idą do lexus-małpa-lexus-polska.pl;
 • warto zatem przypomnieć, że reklama sprzeczna z przepisami prawa — wprowadzanie w błąd co do nadawcy jest sprzeczne z prawem — stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (art. 16 ust. 1 pkt 1 UoZNK) — warto też zwrócić uwagę na art. 17 UoZNK, osobno kwalifikujący jako czyn nieuczciwej konkurencji działanie agencji reklamowej;
 • także spam sam w sobie literalnie jest wskazany w ustawie jako czyn nieuczciwej konkurencji (art. 10 ust. 3 UoŚUDE);
 • zaś ten kto przesyła niezamówioną korespondencję może być pociągnięty do odpowiedzialności za wykroczenie (art. 24 UoŚUDE).

Tradycyjnie można pytać: na ile Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o. zdaje sobie sprawę, że zamawia u spamera — i ten wątek postaram się jakoś rozkminić.

Q.E.D.

 • Sławomir Domagała

  Niekoniecznie Toyota zamawia u spamera. Raczej bardziej prawdopodobne jest, że Toyotę i ClickRepublic nic nie łączy, a mail jest tylko podpuchą z wstawkami prawniczymi, bo jesli użytkownik się nie zna na prawie, to może uznać, że to nie jest spam, a jedynie marketing i nawet może kliknąć w linki, co może spowodować instalację niechcianego oprogramowania.

 • Wystarczy parę klików w internetach by się przekonać, że Click Republic jest uznaną agencją interaktywną, której działalność na polu spamerskim — nie obejmującym instalowania malware — została dostrzeżona przez społeczeństwo.

  Nie wiem czy Toyota jest bezpośrednim klientem C.R. Ale już wiem, że jest jakiś dziwny problem z adresem listelowym Toyoty podanym w KRS…

 • Tervueren

  Zapytaj może OBI – też spamują za pośrednictwem CR

 • Tego samego typu prymitywny spam? Jeszcze chyba nie dostałem — może filtry zatrzymują…

 • Adam314

  A jak to wygląda w praktyce i orzecznictwie? Czy zdarzają się wyroki za spam? Jak w praktyce egzekwować art 24? Czy mogę domagać się grzywny za każdy spam czy musiałbym wykazać jakiś stopień poszkodowania?

 • W praktyce to różnie, czasem nawet tak. W praktyce: doniesienie na policję i marnowanie czasu. No niestety.

  http://czasopismo.legeartis.org/2015/07/wyrok-uniewinniajacy-za-spam.html

  Szkoda odniesiona przez pokrzywdzonego i stopień zawinienia sprawcy zawsze jest przesłanką do mierzenia kary.

  W ogólności jestem krytyczny wobec tego przepisu.

 • Tervueren

  Tak jak napisałeś. Oprócz CR uaktywnił się również AdCoin.

  A propos pytania czy Toyota jest bezpośrednim klientem CR, kiedyś wysłałem zgłoszenie do jednej z firm sprzedających samochody, dotyczące niezamawianej informacji handlowej, rozsyłanej w ich imieniu. Cytuję odpowiedź (oryginalna pisownia):

  „Dziękuję za przedstawiani Pana opinii w sprawie.
  Uprzejmie informuję, że ******* nie jest nadawcą otrzymanej przez Pana wiadomości. W przypadku chęci zatrzymania niechcianych wiadomości, proszę kontakt z jej nadawcą.

  Pozdrawiam,

  J*** K*****
  Specjalista ds. Obsługi Klientów”

  Imię i nazwisko oraz nazwę firmy przemilczę. Widać, że nie bardzo przejęli się szarganiem swojego wizerunku.

 • RYBY

  Nawet Rednacz kilka lat temu zamieścił tu wyrok skazujący za spam z Sądu w Dzierżoniowie.

 • nospam

  Z tego co wyczytałem kiedyś na niebezpieczniku ktoś wycisnąl od spamera parę złotych, ale jakoś nie zauważyłem żeby w jego ślady ktoś potem podążył.

 • Usher

  Click Republic jest uznaną agencją interaktywną

  Pozwolę sobie zacytować wyrywki z listy zasług spamerskich:

  dom.gratka.pl (Polskapresse), PZU SA, Vision Express, Orange Polska, Wittchen SA, Intel, Tchibo, Lottoland, Citroen Polska, Media Expert, Idea Bank, UPC Polska, nazwa.pl, T-Mobile, Euro-tax.pl, MMC Car Poland, Netia, mBank, Perfumesco…

  noreply@clrpl29i.pl — takiej domeny chyba nie ma

  Ależ jest, tylko nie wiadomo, jak długo jeszcze. Te domeny zmieniają się jak rękawiczki, zapewne są wzięte na okres próbny za darmo lub po promocyjnej cenie. Rzadziej zmieniają domenę wykupioną dla SMTP, ale też muszą, bo kolejne domeny szybko trafiają na czarne listy.

  na podstawie zgody udzielonej (…) innemu podmiotowi, który zgodnie z prawem przekazał nam Twoje dane

  To wskazuje schemat nadużycia – inny podmiot (np. jakieś forum) udostępnia listę swoich użytkowników wyłącznie w celu realizacji wysyłki we własnym imieniu, tymczasem Click traktuje to jako przekazanie listy do pełnej dyspozycji (co wciąż jest niezgodne z prawem, choćby nawet tak stało w umowie).

  z serwisu Oferty od Olafa

  Imię też co jakiś czas się zmienia.

  Podsumowując – wydaje mi się, że trzeba zorganizować serwis typu Oni korzystają z usług spamerów.