Zbigniew Ziobro skarży łączny wybór 3 sędziów TK z… 2010 r. Czy to wstęp do próby usunięcia ich z urzędu?

Czysto informacyjnie: do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Prokuratora Generalnego o zbadanie zgodności:

1) uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2010 roku w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego – z art. 194 ust. 1 i art. 7 Konstytucji RP;
2) § 1 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej powołanej w punkcie 1 – z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP;
3) § 2 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej powołanej w punkcie 1 – z art. 194 ust. 1 Konstytucji RP.

Sprawę zarejestrowano pod sygn. U 1/17, a dotyczy uchwały opublikowanej w Monitorze Polskim z 2010 r. nr 93 poz. 1067, cytuję (z pominięciem nieistotności):

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 listopada 2010 r.
w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego

§ 1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym, wybiera na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego:
— Stanisława RYMARA
— Piotra TULEJĘ
— Marka Tadeusza ZUBIKA.

§ 2. Kadencja nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego rozpoczyna się z dniem 3 grudnia 2010 r.

Marszałek Sejmu: G. Schetyna

W serwisie Trybunału Konstytucyjnego brak dokumentów w sprawie — jest li tylko sucha notatka — niemniej skoro wskazanym przez Zbigniewa Ziobrę punktem zaczepienia jest art. 194 ust. 1 Konstytucji RP, to obstawiam w ciemno, że rzecz rozchodzi się o zwrot „wybieranych indywidualnie” — podczas gdy jak widać Izba Poselska dokonała łącznego wyboru. Natomiast w pkt 3 wniosku zapewne chodzi o to, że wyboru dokonuje się „na 9 lat” — brak przy tym podstawy do wskazania innej daty obsadzenia funkcji (co nie zmienia faktu, że przecież nowych kandydatów powinno się wybierać przed zakończeniem kadencji sędziów sprawujących funkcję — zatem wskazanie dokładnej daty nie wydaje się być uchybieniem).

Nie wiem do czego ma zmierzać ten wniosek — jeśli do podważenia wyboru tych trzech sędziów Trybunału (i być może usunięcia ich z urzędu), to nie da się ukryć, że Zbigniew Ziobro brzydko się bawi.

Natomiast warto przypomnieć, że rok temu Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się uchwałami dotyczącymi „braku mocy prawnej” wyboru sędziów w poprzedniej kadencji — argumentując, że uchwały te nie mają charakteru normatywnego — i umorzył postępowanie (postanowienie TK z 7 stycznia 2016 r., U 8/15).

 • GieKa

  Coś czuję że zaczną sprawdzać czy Jaruzelski, Wałęsa i Kwaśniewski na pewno byli prezydentami. Może i w ich wyborze było coś nie tak. :)

 • Paweł Judek

  To jakaś piramidalna bzdura. Wybrano ich indywidualnie – głosowano osobno na sędziów: http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowaniaL?OpenAgent&6&78&108

 • s.k.
 • Teraz Trybunał w Jedynym Słusznym Składzie też stwierdzi, że on się oceny uchwał nie podejmuje i wszyscy będą szczęśliwi. Obstawiam szopkę legitymizującą wydarzenia sprzed roku, bo nawet bezczelność ma swoje granice.

 • Po pierwsze zawsze można zmienić zdanie :)

  Po drugie osobiście uważam, że TK jest władny oceniać takie uchwały.

 • Link nie działa — stronę kazał wyłączyć Marszałek i nie ma dowodu na nic :)

 • b52t

  Przypuśćmy, że tak się stanie. To widział bym problem nie w ich apanażach, nie w przywilejach i statusie, ale w wyrokach gdzie nieprawidłowo in spe wybrani sędziowie wyrokowali. Trochę, to może namieszać.

 • b52t

  Akurat kwestionowanie „prawne
  prezydentury Jaruzelskiego sobie wyobraża. Wałęsa zostanie zmieszany z błotem w nowych książkach do historii, a Goleń, no cóż, z nim tak samo łatwo jak z Wojciechem Jasińskim … tfu! wróć! Wojciechem Jaruzelskim.

 • Ale kto miałby podważyć te wyroki? Przecież nie ma pod to trybu, chyba że tryb Beaty Kempy się włączy.

 • b52t

  Się włączy. Będzie trzeba powołać specjalny organ ( proponuję nazwę: trybunał ludowy), który oceni, czy to były słuszne wyroki, szczególnie, że wyrokowali sędziowie, których nie powinni nosić togi, biret i łańcuch z orłem w koronie.

 • Mike

  A jak to się ma do niesądzenia we własnej sprawie?

 • Przemysław Walasek

  Ależ skąd, nie Trybunał Ludowy, lecz zdecydowanie Trybunał Narodowy

 • Ta trójka na pewno się wyłączy. Natomiast nie ma zasady, że organ podlega wyłączeniu jeśli nie ma możliwości wskazania innego organu (byłaby taka możliwość gdyby dało się wyznaczyć inny sąd).

  BTW kontrola konstytucyjności prawa w U.S.A. jest efektem orzeczenia Sądu Najwyższego — i to podjętego wbrew konstytucji.

 • Izba Nadzwyczajna — szkoda, że jednak mają w niej po części orzekać sędziowie…

  http://czasopismo.legeartis.org/2015/07/sadownictwo-wg-pis.html

 • mall

  Jaki Wałęsa? Wykreśli się go ze zdjęć jak Trockiego!

 • ajax

  Kaczorowskiego też wykreślą?

 • A tak z temate TK, czy dalej jest zapis, iż TK ma wyjaśniać sprawy zgodnie z kolejnością wpływu? Chodzi mi o to, czy za tydzień mamy się spodziewać wyroku, czy za dwa lata?