Stosunek pracy pracowników zatrudnionych w Biurze byłego Prezydenta RP wygasa po śmierci ex-prezydenta

Z ostatniej chwili (a może nawet „tylko u nas”): w podjętej dziś uchwale Sąd Najwyższy przesądził, że Biuro byłego Prezydenta RP jest pracodawcą osób tam zatrudnionych — a stosunek pracy wygasa wraz ze śmiercią byłego Prezydenta RP.

uchwała Sądu Najwyższego z 1 lutego 2017 r. (III PZP 11/16)
Pracodawcą pracowników zatrudnionych w Biurze byłego Prezydenta RP jest to Biuro, a ich stosunki pracy wygasają z dniem śmierci byłego Prezydenta RP (art. 3 kp w związku z art. 63(2) par. 1 i 2 kp).

O wątpliwościach sądu, które przyjęły postać trzech pytań do SN pisałem kilkanaście dni temu w tekście „Czy ex-prezydent RP jest pracodawcą — czy też pracowników zatrudnia biuro byłego prezydenta?”.

Spór dotyczył powództwa pracownicy zatrudnionej w biurze Ryszarda Kaczorowskiego, Prezydenta RP na uchodźstwie, która po jego śmierci wystąpiła m.in. o wynagrodzenie za jeden miesiąc pracy, odszkodowanie z tytułu ustania stosunku pracy i ekwiwalent urlopowy — a pozwała spadkobierczynię zmarłego i Kancelarię Prezydenta RP statio fisci Skarbu Państwa.

Sąd I instancji uwzględnił powództwo przeciwko Skarbowi Państwa, natomiast w apelacji powstały wątpliwości u kogo właściwie pracują pracownicy Biura byłego Prezydenta RP: czy pracodawcą jest Biuro (jako jednostka organizacyjna pozbawiona osobowości prawnej) czy jednak były Prezydent RP jako osoba fizyczna? (Warto zwrócić uwagę, że w serii pytań do SN pojawiło się też to o przekazanie pracownika w trybie art. 23(1) kp do Kancelarii Prezydenta RP).

Zdaniem SN pracodawcą jest oczywiście Biuro, albowiem środki na jego działalność pochodzą z budżetu, a nie prywatnej kieszeni ex-prezydenta, zaś zatrudnieni pracownicy nie zajmują się zaspokajaniem prywatnych potrzeb byłej głowy państwa, lecz wykonują czynności związane z działalnością publiczną byłego Prezydenta RP.

W konsekwencji po śmierci byłego Prezydenta RP stosunki pracy osób zatrudnionych wygasają — jednak z prawem do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 63(2) par. 2 kp) — zaś pracownicy Biura byłego Prezydenta RP nie są z mocy prawa przekazywani innemu pracodawcy.