Parkowanie dużego SUV-a na chodniku

Kontynuując moto-tematykę — podchwytliwe pytanie do kierowców: zważywszy, że prawo jazdy kategorii B uprawnia mnie do prowadzenia pojazdów o masie do 3,5 tony — czy wolno mi zaparkować taki pojazd?


parkowanie samochodu dmc 2,5t chodnik

Praktycznie żaden Land Rover nie ma prawa parkować częściowo na chodniku — nawet najmniejszy LR Defender 90, nie mówiąc o modelu Freelander II (DMC obu wynosi 2505 kg), (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Jak zastrzegłem pytanie było podchwytliwe: oczywiście skoro wolno mi jeździć autem, dozwolone będzie także jego zaparkowanie — pod warunkiem, że będę pamiętał, że parkowanie na chodniku samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 2,5 t jest niedozwolone (art. 47 pord).

art. 47 ust. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 128)
Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Dla ułatwienia percepcji dalej będzie wypunktowanie wprowadzające (wypunktowanie zasadnicze po obrazku):

 • zatrzymanie lub postój „pojazdu samochodowego” (a więc także motocykla i quada) na chodniku jest zasadniczo dozwolone — jednak pod pewnymi warunkami;
 • po pierwsze danym miejscu nie może być znaku zakazu zatrzymywania się na jezdni — zakaz taki rozciąga się bowiem na chodnik (to zmiana sprzed lat, ale po uzyskaniu przeze mnie prawa jazdy — też się musiałem tego nauczyć);
 • po drugie i trzecie zaparkowany w ten sposób pojazd musi pozostawić pieszym co najmniej 1,5 metra szerokości chodnika, zaś kuper lub bok auta nie może tamować ruchu na jezdni;
 • po czwarte na chodniku można stanąć wyłącznie jednym bokiem lub wyłącznie przednią osią (to jest ciekawe, bo nie można powiedzieć, iżby nacisk osi tylnej był w osobówkach większy — w przypadku mniejszych i lżejszych aut jest raczej odwrotnie; druga sprawa, że w przypadku motocykli trudno może być wybrać ów bok);
 • reguła nie byłaby regułą gdyby nie było od niej wyjątków: art. 47 ust. 2 pord pozwala na postój na chodniku m.in. całego samochodu osobowego, a także roweru czy motocykla (ale nie quada), pod warunkiem pozostawienia 1,5 m dla pieszych;

parkowanie samochodu dmc 2,5t chodnik

Niektóre wersje Renault Espace mając DMC powyżej 2,5 t! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


 • wracając ad rem: powyższe zasady parkowania pojazdów na chodniku dotyczą wyłącznie pojazdów o DMC nieprzekraczającej 2,5 tony — wniosek z tego prosty: nie każdy samochód, który można prowadzić na prawo jazdy kat. B, można zaparkować na chodniku;
 • garść technikaliów: dopuszczalna masa całkowita to maksymalna, wynikająca z warunków technicznych, masa pojazdu obciążonego (ładunkiem i pasażerami), który może poruszać się po drodze (art. 2 pkt 54 pord). W pewnym skrócie na DMC składa się masa własna pojazdu (wyposażenie, paliwo, oleje, smary i ciecze „w ilościach nominalnych”, ale bez kierowcy) oraz dopuszczalna ładowność — jest to po prostu parametr pojazdu (w moim dowodzie rejestracyjnym wpisany w poz. F2 „1845 kg”);
 • DMC nie można więc utożsamiać z aktualną (rzeczywistą) masą samochodu — nie chodzi o to czy w danym momencie wskazówka na wadze zatrzyma się na 2000 kg czy przekroczy 2,5 t (nb. to ciekawe jak wiele aut ma DMC równą 2505 kg) — kluczowe jest to, co mamy w dowodzie rejestracyjnym;

parkowanie SUV dmc 2,5t chodnik

Jeep Grand Cheeroke (wersja Laredo) nie powinien być zaparkowany jedną osią na chodniku (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


 • zatem posiadacze których samochodów muszą  pamiętać, że nie wolno im parkować na chodniku ze względu na DMC przekraczającą 2,5t? Na szybko udało mi się ustalić, że problem dotyczy m.in.: Audi A8, Audi SQ5, Audi Q7, BMW X5, BMW X6, BMW 7, Chevrolet Captiva (!), Ford Edge, Ford S-MAX (większość wersji), Hyundai Santa Fe, Jeep Grand Cheeroke, Kia Sorento, Mazda CX-9, Mercedes GL, Mercedes GLC (niektóre wersje), Mercedes M, Mitsubishi Pajero, Nissan Navara, Land Rover i Range Rover (każdy oprócz najprostszej wersji modelu Discovery Sport), Peugeot 807, Porsche Cayenne, Renault Espace (niektóre wersje), Skoda Kodiaq (niektóre wersje), Toyota Hilux, Toyota Land Cruiser, Volvo XC60 (niektóre wersje), Volvo XC90, Volkswagen Amarok, Volkswagen Touareg;
 • co oznacza, że posiadaczom tych samochodów nie wolno pod żadnym pozorem — nawet pozostawiając 1,5 metra dla pieszych — parkować choćby ćwiercią koła na chodniku.

Q.E.D.

 • b52t

  Czepialstwo ;-)
  Wręcz prawniczo-motoryzacyjne wymądrzanie się. ;-)
  Oby straż miejska nie przeczytała tego wpisu, bo posypią się masy mandatów.

 • Waldemar Bulkowski

  Zakaz parkowania tylną osią wynika raczej nie z różnych obciążeń, ale z tego, żeby przy odpalaniu samochodu nie walić spalinami wprost w przechodniów…

 • Hmm, może tak być.

  Swoją drogą ciekawe czy w przypadku wyznaczenia miejsc do parkowania prostopadle do jezdni (czyli mówimy o parkowaniu nie „na chodniku” lecz „na wyznaczonym miejscu”) też nie można zajechać tyłem. Muszę obadać.

 • Gregory

  Co masz do Chevrolet Captiva?

 • b52t

  Gdzie się da parkuję tyłem, bo bezpieczniej można wyjechać z parkingów przy ruchliwych ulicach, a i szybciej.

 • Oczywiście, w dodatku większość aut ma wyższy kuper, więc ew. zahaczenie o coś jest mniej bolesne.

  Niemniej — sprawdzić czy wolno tyłem parkować na wyznaczonych miejscach parkingowych warto ;-)

 • Generalnie nic, natomiast realnie rzecz ujmując GM ma problem z produkcją nieciężkich aut — nie wiem jak najnowsza Astra (wersja 5), ale wcześniejsze były „tłuste” jak piorun.

  Patrząc na parametry Captivy (rozmiary, dzielność terenową) to auto nie powinno tyle ważyć.

 • sjs

  Tak przy okazji, czy to prawda, że samochodu zarejestrowanego jako ciężarowy również nie można zaparkować na chodniku i to bez względu na DMC, nawet seicento z kratką?

 • Borek

  Zakazu w żadnej ustawie nie ma (rozporządzeń za wiele bym je wszystkie przejrzał) więc zakładam że ogólnie wolno. Zdarzają się jednak lokalne uchwały albo regulaminy (albo nawet zwykłe tablice na ścianach) zabraniające parkowania tyłem do chodnika. I o ile uchwała rady miejskiej czy regulamin właściciela danego parkingu jest oczywista, o tyle „taka se” tabliczka już budzi wątpliwości. ;)

  Notabene przyznaję się bez bicia że czasem postawię dostawczaka na chodniku. Ja wiem że generalnie nie wolno, ale plecy mam tylko jedne.

 • Borek

  Rzeczone „seicento z kratką” to nie jest samochód ciężarowy z punktu widzenia PoRD, inaczej musiałbyś mieć kategorię C aby nim jeździć. Te kombinacje są wyłącznie na potrzeby podatków no i powiedzmy że bezpieczeństwa, zresztą obecnie to już tak nie działa. Teraz żeby samochód był uznany za ciężarowy w ujęciu podatkowym (czyli odliczamy VAT z paliwa i tak dalej) to musi przejść nowy przegląd, na którym diagnosta stwierdza że ten samochód faktycznie służy przede wszystkim do wożenia ładunków, a nie np. do wożenia rodziny na wakacje.

  Przykładowo – ja jeżdżę Iveco Daily trzyosobowym, taka zwykła pojedyncza kabina i dalej już ładownia, z przeglądem nie było problemu. Kolego ma takie samo Daily ale z kabiną załogową, sześć osób wchodzi i dopiero dalej jest mniejsza ładownia – nie zaliczono pojazdu jako ciężarowego. Stwierdził że olewa te odliczenia, nie będzie przerabiał kabiny a dla drużyny kupował drugiej osobówki bo to mniej opłacalne.

  Z punktu widzenia PoRD samochody ciężarowe to pojazdy o DMC powyżej 3,5t (kategoria prawa jazdy C). A na chodniku nie wolno stawiać pojazdów o DMC powyżej 2,5t niezależnie od typu. ;)

 • Jednak już w art. 47 ust. 2 pord — parkowanie 4 kołami na chodniku — jest „samochód osobowy” (ale też taki o DMC do 2,5 t).

  Kiedyś tacy z kratką miewali też czasem problemy na przejściach granicznych — jak się celnicy podkurzyli to zganiali na „dla ciężarówek”.

 • Borek

  Owszem, niemniej jest to o tyle idiotyczne że w takim razie seicento z kratką – kategoria C? Czy może D? ;)

 • sjs

  Kategoria B uprawnia do kierowania pojazdami samochodowymi o DMC do 3,5t, a C do kierowania pojazdami samochodowymi o DMC przekraczającej 3,5t. Obie kategorie wyłączają kierowanie autobusami (pojazdami przystosowanymi do przewozu więcej niż 9 osób), na które trzeba mieć D. Zatem nawet seicento jeśli jest zarejestrowane jako samochód ciężarowy można kierować mając B.

 • Tak czy inaczej kat. B.

 • RYBY

  Czyli stosujemy prawo wybiórczo?
  Co nam pasuje to przestrzegajmy, a co nie – „no to bez przesady”
  A kto będzie płacić za naprawy chodników zapadniętych przez zbyt ciężkie pojazdy? Jak koleiny na jezdni to wszyscy narzekają, jak na chodniku, to niech będą?

 • b52t

  Będą narzekać i robią to.
  A komentarz nie był z tych I am serious… and don’t call me Shirley.
  Ale wiedzę, że zapomniałem dodać emłotkę.

 • RYBY

  No, ulżyło mi.
  Bo do tej pory twoje wypowiedzi zawsze uważałem za konkretne i wyważone.
  pozdrowienia :-)

 • Jacek Kolonko

  Ciekawy jestem, jak stosuje się ten przepis do samochodów hybrydowych i elektrycznych, które potrafią zaparkować i ruszyć bez wydzielania spalin. Ale przypuszczam, że w przepisach nie ma ww. uzasadnienia, więc i przepis stosuje się bezmyślnie, tj. bezwzględnie.

 • Tę część, która mówi, że tyłem? Prawdę mówiąc skoro organy chyba nie ścigają za parkowanie aut o DMC > 2,5 t, to pewnie jeszcze mniej za parkowanie tyłem.

  Zresztą takie uzasadnienie przepisu to tylko hipoteza, nie wiemy czy aby rzeczywiście chodzi o emisję spalin.