Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené pozdní sběr 2016

Słówko się rzekło — w sobotnie wakacyjne wieczory miały nam towarzyszyć recenzje win białych — zatem dziś rozlewam Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené pozdní sběr 2016.


Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené

Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené pozdní sběr 2016 (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Ki diabeł? — zapyta P.T. Czytelnik, który (podobnie jak niżej podpisany) pierwszy raz spotkał się z nazwą Sylvánské zelené? Na szczęście w sukurs przychodzi nam Wikipedia, która podpowiada, że Sylvaner to biała odmiana winorośli, najprawdopodobniej krzyżówka Traminera i jakiegoś prymitywnego szczepu austriackiego, a poza tym:

„Sylvaner” w procesie winifikacji daje łagodne i delikatne wina o wysokiej kwasowości, a jednocześnie moszcz charakteryzuje się dużą zawartością cukru (niem: Mostgewicht). Powoduje to, że z tego szczepu można produkować zarówno wina wytrawne, jak i słodkie. Wino plastycznie reaguje na podglebie, odmiana najlepiej udaje się na glebach marglowych, gliniastych i wapiennych. Z uwagi na ich łagodność i delikatną budowę, win z tego szczepu nie postarza się w beczkach dębowych. Wina te pije się zwykle młode, najczęściej jako dodatek do ryb, owoców morza, w Alzacji do choucroute, a także jako aperitif. [źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Sylvaner]

Takie było też i moje Sylvánské zelené — to białe wytrawne wino morawskie okazało się w smaku mocno kwaskowe, wręcz podchodzące sokiem z papierówek (!). W odbiorze może i trudniejsze niż ubiegłotygodniowy Ryzlink rýnský od Templariuszy — jednak jak dla mnie znacznie ciekawsze.

Butelkę tego wina kupiłem w czeskim spożywczaku za 149,90 koron — co jest ceną wyższą niż przeciętna omawianych na łamach „Czasopisma” win z Moraw — dodam, że jest to towar dość ekskluzywnawy — a to dlatego, że pojawia się na rynku sporadycznie, w dość krótkich partiach (jakże inaczej mogłoby być w przypadku produktu oznaczonego dodatkowo jako późny zbiór?).

Gdyby udało się trafić na to wino podczas Waszych wojaży po kraju naszych południowych sąsiadów, myślę, że warto poświęcić mu nieco uwagi.