„Skrót „SOP” ze stylizowaną literą „P”, w której górną część jest wpisany uproszczony wizerunek głowy orła” (znak graficzny Służby Ochrony Państwa)

Krótko i na temat: rządowi chyba przejadła się uskrzydlona poetyckość w generowaniu symboli graficznych nadawanych służbom i organom — oraz techniczne szczególarstwo — bo oto opublikowany dziś w Dzienniku Ustaw znak graficzny Służby Ochrony Państwa — jaki jest, każdy widzi (rozporządzenie MSWiA z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie znaku graficznego Służby Ochrony Państwa, Dz.U. z 2018 r. poz. 286).


znak graficzny służby ochrony państwa

Oto jest znak graficzny Służby Ochrony Państwa!


Dla przypomnienia: Służba Ochrony Państwa to „polepszone” Biuro Ochrony Rządu odpowiedzialne m.in. za ochronę prezydenta, marszałków obu izb Sejmu, premiera, etc., a także budynków parlamentu (Straż Marszałkowska).
Nowa jakość wymaga nowej symboliki, toteż szef resortu spraw wewnętrznych — „mając na względzie stworzenie spójnego systemu identyfikacji wizualnej SOP” — ustalił wzór znaku graficznego SOP.

par. 1 ust. 2 rozporządzenia w/s znaku graficznego Służby Ochrony Państwa
Znak stanowi skrót „SOP” ze stylizowaną literą „P”, w której górną część jest wpisany uproszczony wizerunek głowy orła. Znak posiada barwę granatową, a stosunek szerokości do długości znaku wynosi 1:1,5.

Jak widać opis jest prosty i lakoniczny, bo i sam znak dość prosty:

 • logotyp SOP składa się ze stylizowanego zapisu skrótowca — bez obrazka nie razbieriosz, bo nawet dookreślenie proporcji 1:1,5 wiele nie powie;
 • rozporządzenie nie określa kroju pisma, więc może nie będzie już dylematów licencyjnych (miejmy nadzieję, że autor popisał się inwencją twórczą od A do Z);
 • znak „posiada” (czy nie powinno być „jest wykonany”?) „barwę granatową” — mam nadzieję, że farbka jak należy jest zamówiona, bo rozporządzenie pomija tak istotne informacje jak „RGB, CMYK, RAL, HEX”.

Mnie się średnio podoba, bo kojarzy się z etykietką jakiejś pasty do zębów, ale może właśnie o taką dyskrecję w działaniu chodziło.

7 comments for “„Skrót „SOP” ze stylizowaną literą „P”, w której górną część jest wpisany uproszczony wizerunek głowy orła” (znak graficzny Służby Ochrony Państwa)

 1. Żuraw
  31 stycznia 2018 at 19:56

  Za czasów nader zamierzchłych, była w Polsce sieć Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych, w skrócie SOP. W internecie jest o tym tyle co nic
  http://kooperatyzm.pl/siec-spoldzielni-oszczednosciowo-pozyczkowych-w-polsce-mozliwosci-i-warunki-jej-rozwoju-1938/
  A szkoda. Pamiętam jak przez mgłę plakat reklamowo-propagandowy z krzepiącym napisem „Przezorny chłop oszczędza w SOP”. A teraz? Przezorny chłop pilnuje w SOP?

  • mall
   1 lutego 2018 at 09:25

   Teraz będzie raczej: Przezorny chłop pilnuje w WOT. Coś jak na sesji w Czerkasach niedawno.

 2. 31 stycznia 2018 at 20:29

  Definition of sop
  1: chiefly dialectal : a piece of food dipped or steeped in a liquid
  2: a conciliatory or propitiatory bribe, gift, or gesture

 3. Nottenick
  31 stycznia 2018 at 23:20

  Wcześniej były „borowiki”, teraz będą „sopki”?

  • 1 lutego 2018 at 09:31

   Coś będzie trzeba wymyślić. Borowik było naturalne, sopek brzmi jakoś… sztucznie.

   • b52t
    1 lutego 2018 at 09:55

    Secret service.
    Widzialem informację o zarobkach (dla podoficera 2 tys. zł) – narażałbym życie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.