Nadzór i kontrola nad podmiotami kluczowymi i ważnymi (NIS2)

Wznawiając jeszcze na moment tematykę wdrożenia NIS2 czas poświęcić kilka słów temu jak wygląda nadzór i kontrola nad podmiotami kluczowymi i ważnymi w zakresie wykonywania przez nie obowiązków wynikających z uczestnictwa w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. A mianowicie, w skrócie i niewyczerpująco: art. 53 ust. 1 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwaNadzór dotyczący stosowania przepisów ustawy sprawują … Dowiedz się więcej

Czy dane do logowania w serwisie internetowym to dane osobowe?

Czy dane służące do logowania się w serwisie internetowym należy traktować jako dane osobowe? Jeśli chodzi o informacje pozwalające wejść na cudze fejsbókowe konto? Jeśli gapowaty pracownik, zdając służbowy komputer, zapomniał je wykasować? A może zalogowanie się na konto internetowe w ogóle nie podlega pod RODO? (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2026 r., III … Dowiedz się więcej

Czy najbardziej niewyobrażalny — acz korzystny dla oskarżonego — przebieg wydarzeń oznacza uniewinnienie?

Czy nakaz uwzględniania wszelkich wątpliwości na korzyść oskarżonego oznacza, że sąd powinien brać pod uwagę niewyobrażalnie niewiarygodny przebieg wydarzeń i na tej podstawie uniewinnić go od zarzutów? Czy jednak zasada swobodnej oceny dowodów nie oznacza prawa do ich oceny dowolnej — więc absurdalne teorie należy pozostawić tam, gdzie ich miejsce? (wyrok Sądu Najwyższego z 20 … Dowiedz się więcej

Polski sąd nie ma jurysdykcji w sprawie o naruszenie dóbr osobistych Polaka w niemieckiej telewizji (TSUE)

Czy Polak może pozwać Niemca przed polski sąd o naruszenie dóbr osobistych, które miało miejsce w Niemczech? Jeśli źródłem naruszenia jest twórczość telewizyjna, z definicji przeznaczona do rozpowszechniania przez niemieckich wydawców? Która z czasem „rozlała” się na inne kraje, zaś poprzez internet praktycznie na cały świat? Czy jednak przyjęcie, iż w sprawie o rozpowszechnianie informacji naruszających dobra osobiste … Dowiedz się więcej

„Skarga_WSA_UODO-sig.docx.xml”

Czy składając skargę na decyzję do WSA w formie dokumentu elektronicznego wystarczający jest podpis pod pismem przewodnim (też elektronicznym), czy jednak należy też podpisać samą skargę? Rozszerzając nieco perspektywę: co ma zrobić strona, która uważa, że pracownicy sądów nie rozumieją czym jest podpis elektroniczny i patrzą tylko na warstwę graficzną dokumentu? I, wcale nie na marginesie: czy można powiedzieć, … Dowiedz się więcej