marynarka z podwójnym kołnierzem (UZY: 54849) |
- wzór użytkowy — czyli nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci (art. 94 ust. 1 ustawy prawo własności przemysłowej);
garnitur 4-częściowy (PRZ: 8522) |
- wzór przemysłowy — który ustawa definiuje jako nową i posiadającą indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację (art. 102 ust. 1 pwp).
płaszcz damski długi (nr zgłoszenia UZY: 107914) |
Stąd też nie dziwi, że po (niewnikliwej) lustracji baz Urzędu Patentowego RP znalazłem naprawdę niewiele wzorów użytkowych i przemysłowych, z których w dodatku znaczna część była już nieaktualna, co nie oznacza, że część z nich mnie nie zdziwiła.
Bo tak jak jeszcze marynarka z podwójnym kołnierzem (ki diabeł?) niewątpliwie może budzić zdziwienie (cytuję opis):
Marynarka składa się z połączonych ze sobą takich elementów, jak wykrój tyłu, przodów, rękawów, kieszonki górnej dwóch kieszeni dolnych i kołnierza, przy czym kołnierz marynarki utworzony jest z zewnętrznego, doszywanego kołnierza (6) oraz umieszczonych pod nim i przechodzących poniżej – klapek (7) (z opisu marynarki z podwójnym kołnierzem, wzór użytkowy o numerze ochrony UZY: 54849)
to już płaszcz damski długi nie wydaje się odbiegać od tego, co na co dzień widywało się i widuje na polskiej ulicy, nawet biorąc pod uwagę jego dwurzędowe zapięcie, skośne kieszenie i rozszerzony dół:
Płaszcz damski długi, zapinany dwurzędowo ze skośnymi kieszeniami, charakteryzuje się tym, że jest lekko poszerzany dołem i ma kształt zbliżony do trapezu równobocznego. Na szwach bocznych, od dołu, wykonane ma rozporki z wszytymi patkami. Środek kołnierza i mankiety wykonane ma z tkaniny, skoordynowanej z tkaniną zasadniczą, przy czym środek kołnierza połączony jest w obrzeżach z listwą o szerokości od 1,5 do 6 cm. Patki mają guzik i mocowane są do tylnej części płaszcza, natomiast mankiet mocowany jest stębnówką do krawędzi dołu rękawa (7) (z opisu płaszcza damskiego długiego, wzór użytkowy o numerze zgłoszenia UZY 107914)
Jeszcze lepszy w mojej ocenie jest wzór przemysłowy o nazwie garnitur 4-częściowy, o który 10 lat temu pokusił się Sunset Suits (czy jest ktoś kole 40-tki kto nie pamięta ich świetnej oferty? była tak świetna, że się skończyło jak się skończyło ;-) — aż się musiałem przyjrzeć dokładnie: marynarka na trzy guziki, z klapami otwartymi, do tego kamizela… ach, w ramach czteroczęściowego garnituru dostajemy dwie pary spodni!!
Reasumując jeśli ktoś ma pewność, że tego jeszcze nie widzieli, można zaryzykować i spróbować wystąpić o ochronę jakiegoś modelu odzieży bazując na wzorze przemysłowym lub wzorze użytkowym. Ale ponieważ z tego co się orientuję w mistrzowskim fachu krawieckim najmniej chodzi o to, żeby uszyć coś, czego jeszcze nie widzieli — jak to mówią: z koszmarkami na bazarek — zatem lepiej chyba będzie skupić się na jakości, kunszcie krawieckim i innych cechach, które decydują o sukcesie w tej branży, zaś unikać myślenia w kategoriach wyłączności.