Sądowy zakaz wysyłania spamu przez T-Mobile

SMS spam od T-Mobile

Rzadko Nigdy dotąd nie zdarzyło mi się oprzeć tekstu o informację PR-asową, ale tym razem — skoro esemesowemu spamowi wysyłanemu przez T-Mobile poświęciłem już tekst trzy tygodnie temu — nie potrafię zmilczeć.
Oto jak podaje biuro prasowe Plus.pl warszawski Sąd Okręgowy miał wydać, w celu zabezpieczenia roszczeń Polkomtel sp. z o.o.  o związanych z czynem nieuczciwej konkurencji, zakaz wysyłania przez T-Mobile spamu namawiającego abonentów Plusa do kontaktu w sprawie przeniesienia numeru telefonu komórkowego do — jak ładnie napisali w informacji„niemieckiego operatora”.

Jak bowiem pisałem w tekście „To spam or not to spam?” przesyłanie niezamówionych informacji handlowych jest nie tylko wykroczeniem podlegającym karze grzywny (do 5 tys. złotych za każde jedno zdarzenie), ale i samo w sobie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji (art. 10 ust. 3 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną). No i proszę: znalazł się Polkomtel, który podjął rękawicę.

Rzecz jasna z zabezpieczenia roszczenia nie wynika nic nad to, co może z niego wynikać — że roszczenie jest na tyle uprawdopodobnione, że sąd postanowił wydać tymczasowy zakaz. T-Mobile może skarżyć ten zakaz, także w toku samego postępowania może się okazać, że jednak sąd nie stwierdzi nagannego działania w wysyłaniu esemesowego spamu do abonentów Plusa (nb. ciekawe czy inni operatorzy też podjęli lub podejmą takie działania — np. mój ukochany Orąż ;-)

Trudno też powiedzieć jaka jest argumentacja prawników szwedzkiego operatora — skoro spółka T-Mobile Polska S.A. z kapitałem niemieckim jest operatorem niemieckim, to Polkomtel sp. z o.o., którego wyłącznym udziałowcem jest Eileme 4 AB (publ) z siedzibą w Sztokholmie musi być operatorem szwedzkim — konstrukcja pozwu może się opierać bezpośrednio na ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, co jednak nie zmienia faktu, że jest sprawa i może być interesująco :-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
14
0
komentarze są tam :-)x