Powiedział co wiedział #1 — Sikorski o rosyjskiej propozycji rozbiorów Ukrainy

“He wanted us to become participants in this partition of Ukraine. Putin wants Poland to commit troops to Ukraine. These were the signals they sent us. … We have known how they think for years. We have known this is what they think for years. This was one of the first things that Putin said to my prime minister, Donald Tusk, when he visited Moscow. He went on to say Ukraine is an artificial country and that Lwów is a Polish city and why don’t we just sort it out together. Luckily Tusk didn’t answer. He knew he was being recorded.” Radosław Sikorski o tym, że Putin miał namawiać Tuska na rozbiór Ukrainy w wywiadzie dla Bena Judah, „Putin’s Coup”, Politico

Oczywiście nie zwróciłbym uwagę na wypowiedź R. Sikorskiego dla Politico, gdyby media nie podchwyciły dziś newsa — o tym, że Putin miał proponować Tuskowi, już w 2008 roku, wspólne rozbiory Ukrainy. Bo jak to: co to za szef dyplomacji, który w okolicach wojny z Gruzją słyszy, że rosyjski wódz (prezydent lub premier, w artykule przywołany jest szczyt NATO w Bukareszcie, miesiąc po którym Putin pierwszy raz zamienił się z Miedwiediewem na fotele) zasadza się na wspólnego sąsiada — i siedzi cicho? I daje się zaskoczyć, po wojnie z Gruzją właśnie, kolejnej rosyjskiej agresji?


wywiad Sikorskiego dla Politico

Wywiad Sikorskiego dla Politico okazał się być zwykłą farsą, za którą odpowiedzialny ma być brak autoryzacji?


A może nie zwróciłbym uwagi, gdyby nie ujrzane właśnie dementi-nie-dementi — że wywiad udzielony portalowi przez Marszałka Izby Poselskiej nie był autoryzowany.

No nie jestem ekspertem od prawa mediów stanu Wirginia, ale coś mi mówi, że za oceanem mogą nie doceniać naszego wkładu w rozwój prasy światowej i transpozycja instytucji autoryzacji może być jeszcze niezakończona.
Tak czy inaczej Sikorski mistrzem paplania jest, przeto jako Marszałek izby niższej naszego paplamentu powinien się sprawdzić ;-)
PS „Powiedział co wiedział” to nowy cykl felietonów w Czasopiśmie Lege Artis, w których zamierzam komentować jakąś lepszą wypowiedź dla prasy lub co smakowitsze cytaty z opublikowanych artykułów.

5 comments for “Powiedział co wiedział #1 — Sikorski o rosyjskiej propozycji rozbiorów Ukrainy

 1. MlK
  21 października 2014 at 04:41

  Autoryzacja jest oryginalnym tworem prawodawstwa polskiego. Za oceanem jest rozmowa "on the record" i "off the record".

 2. 21 października 2014 at 06:25

  O czym Sikorski mógłby się dowiedzieć od swej Małżonki. Z D.C. do Arlington rzut beretem.

 3. 21 października 2014 at 11:41

  I dalej:<br /><br /><i>&quot;Ponieważ kwestia dotyczy wywiadu prasowego, to wszystkie wyjaśnienia znajdziecie państwo w rozmowie z <a href="http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/publikacja-politico-sikorski-biore,41,0,1642793.html&quot; rel="nofollow">jednym z portali</a>.&quot;<i><br /><br /><br /><br />To jak: Sikorski organizuje konferencję prasową aby następnie odmówić prasie

 4. 21 października 2014 at 12:18

  No i jest: http://wyborcza.pl/1,75478,16838854,.html ciekawe jak przebiegała autoryzacja?

 5. 21 października 2014 at 18:07

  <a href="http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rozbior-ukrainy-sikorski-przeprasza-za-swoje,41,0,1642793.html%22/&quot; rel="nofollow">&quot;Zawiodła mnie pamięć&quot;</a> i &quot;nie byłem świadkiem tej rozmowy&quot; a także &quot;zdarza się człowiekowi zagalopować&quot;. Konfabulator.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.