Powiedziała co wiedziała #3 — Premierka strofuje Marszałka Sejmu

Chcę, żebyście państwo wiedzieli – nie będę tolerować tego rodzaju zachowań, nie będę też tolerować takich standardów, które spróbował zaprezentować pan marszałek Sikorski podczas dzisiejszej konferencjiEwa Kopacz, Prezeska Rady Ministrów, o bujdach Radosława Sikorskiego

Wyssana z palca historyjka jaką ex-szef dyplomacji sprzedał amerykańskiemu portalowi pociągnęła za sobą lawinę lapsusów: najpierw okazało się, że Sikorski myślał, że w Stanach też obowiązuje autoryzacja wywiadów prasowych, później nie-odbyła się dziwaczna konferencja prasowa, podczas której Marszałek Izby Poselskiej odesłał do wywiadu, który za bodajże kwadrans ukazał się w serwisie Wyborcza.pl (ściśle: za paywallem systemu Piano, co umiejętnie wychwycili dziennikarze), aby w kolejnym zwrocie akcji wydało się, że konfabulacje Sikorskiego to tylko reklama natywna „ASZdziennika”… ;-)A na zakończenie, jako swoista klamra spinająca te potknięcia, z dość grubej rury wystrzeliła Ewa Kopacz, która dość mocno zbeształa Sikorskiego, zapominając, że oprócz roli członka Platformy Obywatelskiej piastuje on także dość istotną funkcję marszałkowską. Sęk w tym, że zapowiedź „nie będę tolerować” oznacza jakiegoś rodzaju podległość, która i owszem, może istnieć w wymiarze partyjnym — wszakże Sikorski został marszałkiem izby dlatego, że odpowiednia liczba głosów poselskich padła na jego kandydaturę — jednak w ujęciu konstytucyjnym Marszałek Sejmu to coś więcej niż Prezes Rady Ministrów (tudzież posłanka Kopacz nie powinna sztorcować „szefa wszystkich posłów”).
Swoją drogą ten problem oczywiście wynika z pewnej słabości jaką zafundowała nam nasza ustawa zasadnicza: wprawdzie mówi się w niej o trójpodziale władzy, jednak w rzeczywistości ma on charakter bardzo ułomny. Oczywiście nawet zakaz łączenia stanowisk w rządzie i mandatu parlamentarnego — to moim zdaniem podstawa dobrze rozumianego trójpodziału władzy —  nie zagwarantowałby, że takie naciski i dziwne relacje się nie pojawią, jednak na pewno byłoby trudniej szefowej rządu naciskać na przewodniczącego izby niższej parlamentu w jakichkolwiek sprawach.

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mmm777
Gość
mmm777

Że zacytuję sam siebie (ekonomia…):<br /><br />`Dorosły człowiek, a daje się podpuszczać jak małoletnie dziecko… Zamiast zastanawiać się dlaczego on to mówi – oburza się, albo nawet polemizuje… A czy szanowny autor wie (to pytanie retoryczne, oczywiście), że w roku 2013 konsumpcja na głowę mięsa, mleka, ryb i jaj w Polsce była MNIEJSZA niż w 1989 roku? Taki to sukces władzy… I właśnie ci

Symeon
Gość
Symeon

Jemy więcej warzyw i produktów pełnoziarnistych – odżywiamy się zdrowiej.<br />Mniej jest pracowników fizycznych, którzy jedli ciężej i tłuściej – odżywiamy się stosownie do zmienionych potrzeb.

Olgierd Rudak
Gość

To jest niezłe wyjaśnienie. Ale zawsze można powiedzieć, że jakim cudem nawet w kartkowej Polsce ludzie mieli jeść więcej tego mięsa?<br /><br /><br />Ale ja się nie znam, a za mięsem prawdę mówiąc w ogóle nie przepadam. Lubię sery, różne :-)

Journalista
Gość
Journalista

Jakie Pan sery lubi i poleca?