BMW od Orange — kara podtrzymana

Z kronikarskiego obowiązku przywołuję dzisiejszą informację UOKiK o wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który prawomocnie podtrzymał karę nałożoną na organizatora spamerskiego i oszukańczego konkursu BMW od Orange Druga Edycja (sygn. akt VI ACa 187/14).

Chodzi oczywiście o kretyńskie spamerskie esemesy rozsyłane abonentom sieci Orange zajawiające konkurs, którego organizatorem była spółka Internetq Poland sp. z o.o. (al. Niepodległości 18, Warszawa, KRS 0000321310). Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów treść rozsyłanych informacji wprowadzała w błąd odbiorców, albowiem mogła wywołać wrażenie, że konsumentowi nagrodę już przyznano — a wszystko co trzeba zrobić by dostać automobil to wysłać (drogiego) esemesa — a takie działanie stanowi zakazaną agresywną praktykę rynkową.

W naturze ten esemesowy spam wyglądał następująco:

spam orange

konkurs BMW od Orange to spam od Orange

I z jednej strony wydaje mi się, że nikt przy zdrowych zmysłach nie wierzy w takie bajki… ale może w 2010 roku ludzie byli bardziej naiwni i łatwowierni?

Wcale nie na marginesie, odpowiadając na komentarz pod innym dzisiejszym felietonem poświęconym tematyce okołokonsumenckiej: faktycznie coś jest na rzeczy, że owszem, są przepisy nakładające na organizatorów głupawych konkursów, jednak wyłącznie takich, które są adresowane do konsumentów. Jeśli natomiast Internetq skierowałby taką — nie mniej przecież kłamliwą — ofertę udziału w konkursie do abonentów telefonów zarejestrowanych na przedsiębiorców, to pies z kulawą nogą w UOKiK by się tym nie zainteresował. (Co nie zmienia faktu, że są inne mechanizmy pozwalające na sankcjonowanie takich działań — oczywiście jednak za swoje własne pieniądze, bez pomocy urzędów.)

Dodam jeszcze, że cały czas się dziwię operatorom telekomunikacyjnym, że pozwalają takim cudakom na podpieranie się ich renomą (miał być cudzysłów, stanęło na kursywie ;-)
Ale uczciwie przyznaję, że od tamtej historii Orange spamu już do mnie nie wysyła —  najwyraźniej dobrze sobie wówczas zakonotowali, że nie życzę sobie żadnych śmieci, tak się nie zdarza.

8 comments for “BMW od Orange — kara podtrzymana

 1. Mike
  19 listopada 2014 at 19:48

  Ludzie naiwni i łatwowierni…. ehm, co powiesz o wyborach wszelakich? :-)
  Nie wspomnę o setkach wróżek i innych szarlatanów, których kończyny leczą albo o wygranej w totka.

  • 19 listopada 2014 at 20:11

   Totek to hazard, a hazard to nie kwestia wiary lecz szczęścia :)

 2. 19 listopada 2014 at 21:33

  Mi raz na miesiąc zdarzył się taki spam, i też jestem w orange. Jakoś znajduje inne zajęcia, aby zareagować. Choć ostatnio napisałem do getinbanku co to za sms dostałem od nich i na razie cisza.

  • 20 listopada 2014 at 09:12

   Sporo tych „odbankowych” spamów to są oczywiście pośrednicy, którzy markują się na bank.

   • 20 listopada 2014 at 12:24

    Tak? W miejscu na numer nadawcy mam „Getin Bank” a w treści sms info o nowym loginie i systemie online- a konta nigdy nie miałem u nich ;)

    • 20 listopada 2014 at 12:45

     Czyli nie jest to reklama lecz informacja o zmianach :) Więc albo jest to jakiś scam, albo masz numer telefonu przejęty po kimś, kto był klientem Getina.

     • Mike
      23 listopada 2014 at 18:54

      Z tymi numerami telefonów to sie czasem zdarza…. znajoma przez 1,5 roku dostawała mnóstwo niefajnych telefonów, bo miała numer po dłużniku, który zniknął. Oczywiście wszyscy podejrzewali ją o jakąś machlojkę z tym gościem.
      Numer był slużbowy, a firma nie chciała go zmienić.

      • 24 listopada 2014 at 09:17

       Pamiętam jak kiedyś była „aferka”, bo babka dostała telefon po kimś z MSZ czy jakiegoś MON. I miała tam dziwne połączenia :)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.