Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r.

Przez media przewala się właśnie kolejna porcja tekstów poświęconych nowemu wzorowi dowodu osobistego — który wchodzi w życie „już” 1 marca 2015 r. i jest lepszy ale gorszy od obecnego — pomyślałem sobie, że nadarza się dobra okazja dla dolania 3 łyżek dziegciu, bo te nowe dowody osobiste to chyba nie tylko sama słodycz.

nowe dowody osobiste
Czym nowy dowód osobisty różni się od starego (za msw.gov.pl)

Poczucie obowiązków felietonisty zmusza mnie do zaczęcia od wątku pt. „w nowym dokumencie nie będzie adresu zamieszkania, to straszne!”. MSW tłumaczy, że wynika to z faktu, że dokument tożsamości jest dokumentem tożsamości, ta zaś nie wynika z adresu zamieszkania — i ja się z nimi, jak rzadko, zgadzam. Nowe dowody osobiste nie będą wskazywały adresu zameldowania (ani nawet adresu zamieszkania), co ma przecież związek z tym, że już za 9 miesięcy znika obowiązek meldunkowy.

Jest oczywiście pytanie jak sobie poradzą z tym problemem urzędy i usługodawcy (na przykład banki, operatorzy telekomunikacyjni), ale oczywiście przy odrobinie dobrej woli odpowiedź jest prosta:

  • zgodnie z art. 220 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej nie ma prawa żądać przedstawienia przez nas zaświadczenia na okoliczność informacji, z którą ma możliwość poradzić sobie samemu albo poprzez wymianę danych z innym urzędem — ergo jeśli urzędnik będzie chciał coś sobie zweryfikować, to musi się postarać samemu (zwracam uwagę też na art. 220 par. 2 kpa!);
  • usługodawcy powinni już teraz wziąć się za przegląd swoich procedur i dostosowanie ich do zmieniających się przepisów prawa w zakresie ewidencji ludności.

Warto bowiem przypomnieć, że długo nowe dowody osobiste wprowadzono ustawą z 2010 r. (sic!), które po 5-letnim vacatio legis w końcu wejdą w życie. Owszem, dzień ten był przesuwany wielokrotnie (ostatnio z 1 stycznia 2015 r. na 1 marca właśnie), jednak wszystko wskazuje na to, że dłużej już się nie da tego przeciągać. Jakby na to nie patrzeć rozporządzenie określające wzór nowego dowodu osobistego opublikowano dopiero wczoraj (chociaż ma datę sprzed blisko 3 tygodni: Rozporządzenie MSW z 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego… Dz.U. z 2015 r. poz. 212), dzięki czemu wyjaśniło się wreszcie także to jak ma wyglądać zdjęcie do nowego dowodu osobistego (i obsługa elektronicznych wniosków), cytuję:

par. 7 rozporządzenia MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego:
1. Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami – o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2–4 ustawy.

3. Fotografia dołączana do wniosku składanego w postaci papierowej powinna być wykonana na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek.

4. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 × 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, spełniającą wymogi, o których mowa w ust. 1 i 2

I jeszcze przy okazji, bo wiem, że te pytania dręczą część P.T. Czytelników:

  • czy po wejściu w życie przepisów o nowych dowodach osobistych trzeba będzie wymieniać dowód osobisty na taki według nowego wzoru? — odpowiedź brzmi: nie, ponieważ zgodnie z art. 88 ustawy o dowodach osobistych

art. 88 ustawy o dowodach osobistych
Dowody osobiste wydane przed dniem 1 marca 2015 r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

  • czy po zmianie adresu zamieszkania będzie trzeba wymieniać dowód osobisty? — odpowiedź brzmi: nie, ponieważ nie dość, że po 1 marca 2015 r. adres zameldowania wpisany w starym dowodzie nie potwierdza już adresu zameldowania, to jeszcze wprost jest powiedziane, że zmiana adresu zameldowania nie stanowi podstawy do wymiany dowodu, por. art. 89 ustawy:

art. 89 ustawy o dowodach osobistych
1. Adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym wydanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie potwierdza adresu miejsca zameldowania.
2. Zmiana adresu miejsca zameldowania posiadacza dowodu osobistego wydanego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych nie stanowi podstawy do jego wymiany.

  • no i co z tym nieszczęsnym obowiązkiem meldunkowym? — odpowiedź brzmi: na razie nic, ale w nowej ustawie o ewidencji ludności (też z 2010 r., też czeka już prawie 5 lat na wejście w życie, nastąpi to także 1 marca 2015 r.) już jest przepis znoszący obowiązek meldunkowy z dniem 1 stycznia 2016 r.:

art. 74 ustawy z 2010 r. o ewidencji ludności:
1. Od dnia 1 stycznia 2016 r. znosi się obowiązek meldunkowy.
2. Ilekroć w przepisach prawa jest mowa o zameldowaniu na pobyt stały lub zameldowaniu na pobyt czasowy, od dnia 1 stycznia 2016 r. należy przez to rozumieć miejsce zamieszkania, o którym mowa w art. 25 kc.

Szanowni Państwo, być może jestem nadmiernym optymistą, ale wszystko wskazuje na to, że może nie już 1 marca 2015 r.  ale 1 stycznia 2016 r. skończy się w Polsce kawałek komunizmu.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

36 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
36
0
komentarze są tam :-)x