Nowy dowód osobisty — wniosek przez internet

Jak już P.T. Czytelnicy Lege Artis wiedzą od 1 marca 2015 r. będziemy mieć nowe dowody osobiste. Nowość to przede wszystkim brak adresu zamieszkania (przypomnijmy, że już za 9 miesięcy w ogóle wygasają przepisy o zameldowaniu), brak danych o wzroście i kolorze oczu oraz nowe zdjęcie do dowodu osobistego — teraz będzie ono szpetne, albowiem mamy je robić na obraz i podobieństwo mugshotów. Zmienia się też wniosek o nowy dowód osobisty, pojawia się też możliwość złożenia wniosku przez internet.

Ważne: od kilku dni jest możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet — udostępniona proteza w ramach systemu ePUAP opisana jest tutaj

Wejście przepisów o nowych dowodach osobistych nie oznacza na szczęście obowiązku wymiany tych, które zostały wydane przed 1 marca 2015 r. — jeśli mamy „stary” dowód, możemy go używać do końca daty jego ważności, nawet jeśli zmieni się nasz adres zamieszkania. Otóż zgodnie z art. 89 ustawy o dowodach osobistych adres wpisany w starym dowodzie nie stanowi już potwierdzenia adresu zameldowania — naturalną konsekwencją jest to, że zmiana adresu nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dowodu na nowy (tj. taki bez adresu).

nowy dowód osobisty
wzór nowego dowodu osobistego (za rozporządzeniem MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego…)

Natomiast pewnego rodzaju nowością jest możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet (art. 24 ust. 3 ustawy o dowodach osobistych). Zgodnie z par. 6 rozporządzenia MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego do złożenia wniosku będzie można użyć albo e-podpisu, albo profilu zaufanego ePUAP.

Niestety znając zaangażowanie naszych municypałków we wdrażanie systemu ePUAP — niestety chociaż sam mam ten profil i zdarzało mi się go użyć, uważam ePUAP za jeden wielki niewypał, a to właśnie dlatego, że administracja ma pełną dowolność jeśli chodzi o przyjmowanie i obsługę wniosków w ten sposób (słowem: to co mogę załatwić w Pcimiu, niekoniecznie załatwię we Wrocławiu, bo wystarczy, że w jakimś urzędzie nie zostanie wdrożona taka procedura na konkretny rodzaj usługi) — byłem pełen obaw, czy ten przepis będzie „dla każdego”. Czyli: czy aby nie skończy się tak, że elektroniczny wniosek o dowód osobisty uda się złożyć mieszkańcowi Pcimia, ale już Wrocławianinowi — niekoniecznie.

Na szczęście Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązało ten problem w sposób elegancki — i chociaż nie wiem czy jest to efekt przypadku, czy też zamierzona odpowiedź na niechciejstwo lokalsów w kwestii wdrażania ePUAP, problem został załatwiony w ten sposób, że wniosek o nowy dowód osobisty będzie można złożyć przez internet do organu dowolnej gminy. Jeśli zatem nawet nie znajdę urzędu z mojego miasta w magicznej liście kategorii, to zawsze mogę machnąć wniosek na formularzu tej gminy, która zdecydowała się na wprowadzenie obsługi wniosków o dowód via ePUAP.

§ 6 ust. 1 rozporządzenia MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego
Wniosek w postaci elektronicznej, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, jest wnoszony do organu dowolnej gminy.

Na marginesie: rozporządzenie MSW ustalające wzór dowodów oraz formularze wniosków przynosi także wzór wniosku, który będziemy składać elektronicznie. Może to oznacza, że jednak każda gmina ma się czuć zobligowana do wdrożenia tej procedury? Pożywiom, uwidim.

Natomiast na pewno nowością będzie możliwość przesłania zdjęcia do nowego dowodu osobistego przez internet. Zakłady fotograficzne muszą pamiętać, że jest nowy wzór samej fotografii (generalnie ma ona wyglądać jak ta do paszportu, błeee…), natomiast plik załączany do wniosku internetowego ma mieć nie mniej niż 492×610 pikseli lecz nie więcej niż 2,5 MB (ciekawe jak liczone ;-)

§ 7 rozporządzenia MSW
1. Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami – o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 ustawy.(…)
4. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB(…)

I jeszcze taka ciekawostka: ponieważ wyznawcy fruwającego durszlaka nadal będą mogli zakładać na głowę swoje naczynia, rozporządzenie przewiduje nawet możliwość załączenia „odwzorowania cyfrowego” orzeczenia lub zaświadczenia albo dokumentu elektronicznego zawierającego orzeczenie lub zaświadczenie (w takim przypadku oryginał składamy przy odbiorze nowego dowodu osobistego). Ta sama regulacja dotyczy osób, które ze względu na stan zdrowia muszą mieć w dowodzie zdjęcie w ciemnych okularach.

Reasumując: idzie nowe, a nowoczesność już nie tyle ante portas, ile wdziera się do naszych domostw. Natomiast jak z tym wszystkim będzie naprawdę, ile wytrzymają serwery, jaka będzie jakość nowych plastików oraz kiedy urzędnicy przyzwyczają się do nowych fotografii, to się dopiero okaże w praniu.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

41 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
41
0
komentarze są tam :-)x