Nowy dowód osobisty — wniosek przez internet

Jak już P.T. Czytelnicy Lege Artis wiedzą od 1 marca 2015 r. będziemy mieć nowe dowody osobiste. Nowość to przede wszystkim brak adresu zamieszkania (przypomnijmy, że już za 9 miesięcy w ogóle wygasają przepisy o zameldowaniu), brak danych o wzroście i kolorze oczu oraz nowe zdjęcie do dowodu osobistego — teraz będzie ono szpetne, albowiem mamy je robić na obraz i podobieństwo mugshotów. Zmienia się też wniosek o nowy dowód osobisty, pojawia się też możliwość złożenia wniosku przez internet.

Ważne: od kilku dni jest możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet — udostępniona proteza w ramach systemu ePUAP opisana jest tutaj

Wejście przepisów o nowych dowodach osobistych nie oznacza na szczęście obowiązku wymiany tych, które zostały wydane przed 1 marca 2015 r. — jeśli mamy „stary” dowód, możemy go używać do końca daty jego ważności, nawet jeśli zmieni się nasz adres zamieszkania. Otóż zgodnie z art. 89 ustawy o dowodach osobistych adres wpisany w starym dowodzie nie stanowi już potwierdzenia adresu zameldowania — naturalną konsekwencją jest to, że zmiana adresu nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dowodu na nowy (tj. taki bez adresu).

nowy dowód osobisty

wzór nowego dowodu osobistego (za rozporządzeniem MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego…)

Natomiast pewnego rodzaju nowością jest możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet (art. 24 ust. 3 ustawy o dowodach osobistych). Zgodnie z par. 6 rozporządzenia MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego do złożenia wniosku będzie można użyć albo e-podpisu, albo profilu zaufanego ePUAP.

Niestety znając zaangażowanie naszych municypałków we wdrażanie systemu ePUAP — niestety chociaż sam mam ten profil i zdarzało mi się go użyć, uważam ePUAP za jeden wielki niewypał, a to właśnie dlatego, że administracja ma pełną dowolność jeśli chodzi o przyjmowanie i obsługę wniosków w ten sposób (słowem: to co mogę załatwić w Pcimiu, niekoniecznie załatwię we Wrocławiu, bo wystarczy, że w jakimś urzędzie nie zostanie wdrożona taka procedura na konkretny rodzaj usługi) — byłem pełen obaw, czy ten przepis będzie „dla każdego”. Czyli: czy aby nie skończy się tak, że elektroniczny wniosek o dowód osobisty uda się złożyć mieszkańcowi Pcimia, ale już Wrocławianinowi — niekoniecznie.

Na szczęście Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązało ten problem w sposób elegancki — i chociaż nie wiem czy jest to efekt przypadku, czy też zamierzona odpowiedź na niechciejstwo lokalsów w kwestii wdrażania ePUAP, problem został załatwiony w ten sposób, że wniosek o nowy dowód osobisty będzie można złożyć przez internet do organu dowolnej gminy. Jeśli zatem nawet nie znajdę urzędu z mojego miasta w magicznej liście kategorii, to zawsze mogę machnąć wniosek na formularzu tej gminy, która zdecydowała się na wprowadzenie obsługi wniosków o dowód via ePUAP.

§ 6 ust. 1 rozporządzenia MSW w sprawie wzoru dowodu osobistego
Wniosek w postaci elektronicznej, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, jest wnoszony do organu dowolnej gminy.

Na marginesie: rozporządzenie MSW ustalające wzór dowodów oraz formularze wniosków przynosi także wzór wniosku, który będziemy składać elektronicznie. Może to oznacza, że jednak każda gmina ma się czuć zobligowana do wdrożenia tej procedury? Pożywiom, uwidim.

Natomiast na pewno nowością będzie możliwość przesłania zdjęcia do nowego dowodu osobistego przez internet. Zakłady fotograficzne muszą pamiętać, że jest nowy wzór samej fotografii (generalnie ma ona wyglądać jak ta do paszportu, błeee…), natomiast plik załączany do wniosku internetowego ma mieć nie mniej niż 492×610 pikseli lecz nie więcej niż 2,5 MB (ciekawe jak liczone ;-)

§ 7 rozporządzenia MSW
1. Do wniosku załącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami – o ile nie występują przesłanki, o których mowa w art. 29 ust. 2-4 ustawy.(…)
4. Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB(…)

I jeszcze taka ciekawostka: ponieważ wyznawcy fruwającego durszlaka nadal będą mogli zakładać na głowę swoje naczynia, rozporządzenie przewiduje nawet możliwość załączenia „odwzorowania cyfrowego” orzeczenia lub zaświadczenia albo dokumentu elektronicznego zawierającego orzeczenie lub zaświadczenie (w takim przypadku oryginał składamy przy odbiorze nowego dowodu osobistego). Ta sama regulacja dotyczy osób, które ze względu na stan zdrowia muszą mieć w dowodzie zdjęcie w ciemnych okularach.

Reasumując: idzie nowe, a nowoczesność już nie tyle ante portas, ile wdziera się do naszych domostw. Natomiast jak z tym wszystkim będzie naprawdę, ile wytrzymają serwery, jaka będzie jakość nowych plastików oraz kiedy urzędnicy przyzwyczają się do nowych fotografii, to się dopiero okaże w praniu.

41
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
29 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Gość
Gość
Gość

Nie śledzę ze zbytnią uwagą tego tematu – czy nowe dowody osobiste będą zawierały jakiś czip umożliwiający jeszcze większe wdarcie się nowoczesności?

Olgierd Rudak
Gość

Nie, taki zamysł był, ale w ramach korupcji w MSW — nie będzie :)

SpeX
Gość

A wiadomo kiedy wrócą do tematu?

Olgierd Rudak
Gość

Z tego co słyszę tematu nie ma w ogóle. Przynajmniej ja nic o tym nie wiem.

Lech Malinowski
Gość
Lech Malinowski

„Zakłady fotograficzne” to chyba najbardziej powinny się przejmować tym, że teraz każdy średnio ogarnięty internauta poradzi sobie ze sporządzeniem zdjęcia bez ich pomocy.

Jak wygląda odpłatność wymiany dowodu jeśli nie ma ku temu podstaw? Czy za darmo będę mógł dostać nowy dowód „ot tak”?

Olgierd Rudak
Gość

> „Zakłady fotograficzne” to chyba najbardziej powinny się przejmować tym, że teraz każdy średnio ogarnięty internauta poradzi sobie ze sporządzeniem zdjęcia bez ich pomocy. Zdziwiłbyś się jak to wygląda w praktyce. Własnoręcznie zdjęcie można sobie pstryknąć i dziś, ludzie tak robią, przychodzą nawet drukować takie rzeczy — a później wracają już do fotografa (wiem z pierwszej ręki, co ciekawe fala takich samoś już chyba opada). > Jak wygląda odpłatność wymiany dowodu jeśli nie ma ku temu podstaw? Czy za darmo będę mógł dostać nowy dowód „ot tak”? Nie widzę podstawy do odmowy, nawet gdybyś składał wniosek co tydzień :) No… Czytaj więcej »

Maho
Gość

Z pierwszej ręki – w sensie że byłeś samosiem czy byłeś fotografem? :)

Olgierd Rudak
Gość

Małażonka :)

Maho
Gość

To już jakby druga ręka. No chyba że przyjąć że mąż i żona to sakramentalne jedno …

Olgierd Rudak
Gość

Z pierwszej, bez biblijnych wtrętów :) Nie jestem pierwszą ręką, wiem od osoby, która się z tym styka, bo poprawia, etc. (małżonka jest fotografem, dla dojaśnienia).

Ale to kwestia dialektyki, więc OK :)

Adam314
Gość
Adam314

To nie durszlak fruwa a jego zawartość czyli makaron. Durszlak jest jedynie symbolem religijnym.

Swoją drogą wyznawcy FSM nie mają zarejestrowanego kościoła w PL więc raczej nie da się uzyskać dowodu ze zdjęciem z durszlakiem na głowie.

Olgierd Rudak
Gość

Licencia feuillietonistica :) Poza tym być może przemawiam w imieniu protestanckiego odłamu tej wiary, który być może uważa, że jest jednak nieco inaczej :)

krzyszp
Gość
krzyszp

Mam inny problem. Mianowicie mieszkam w UK i z pewnych powodów muszę wyrobić sobie nowy dowód, ale nie mogę na niego czekać 30 dni w kraju. Potwierdziłem już swój profil (sprawnie poszło), teraz po 1 marca będę chciał złożyć wniosek i stąd moje pytanie – mogę go zgłosić, potem odebrać w dowolnej gminie w kraju? Nawet pomimo tego, że moje ostatnie miejsce stałego pobytu w kraju jest znacznie oddalone od gminy, w której chcę złożyć wniosek?

Olgierd Rudak
Gość

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o dowodach osobistych — Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.

Nowy dowód jest „odmiejscowiony”, zatem będziesz mógł złożyć wniosek do dowolnej gminy, ale tylko tam go odbierzesz.

krzyszp
Gość
krzyszp

Niestety, na dzień dzisiejszy nie udało mi się odnaleźć odpowiedniego formularza w ePUAP… Czyżby przepisy minęły się z praktyką?

Olgierd Rudak
Gość
krzyszp
Gość
krzyszp

Bo to Polska właśnie…
Dlaczego wiem, że nikt za to nie będzie odpowiadał…

Mam nadzieję, że do końca lipca taka możliwość będzie już oferowana, gdyż inaczej czekają mnie dwa wyjazdy do kraju zamiast jednego, aby to załatwić, a to kosztuje…

Olgierd Rudak
Gość

Dziś niedziela, na pewno jutro rano, jak tylko ludzie przyjdą do pracy… ;-)

endrjus
Gość
endrjus

Dokładnie tak jak piszesz. Próbowałem to zrobić wczoraj przez godzinę. Nie dość, że ten portal jest kompletnie nie użyteczny, to możliwość składania wniosków jest w niewielu miejscach. Niby jest w urzędzie w Bielsku Białej, ale instrukcja wysłania wniosku jest tak napisana że, podjąłem decyzję o skorzystaniu z tradycyjnego sposobu.

Galina
Gość
Galina

He4j ja takze mieszkam w Uk i mam problem bo nie wiem za bardzo jak mam potwierdzic torsamosc czy moglbys mi pmoc?

huczas
Gość
huczas

Witam serdecznie, czy da się złożyć wniosek przez internet dla dziecka?
Jak wygląda od strony urzędu potwierdzanie tożsamości dziecka mam na myśli akt urodzenia(w którym momencie trzeba go okazać chcąc załatwić wszystko przez internet)?

RS
Gość
RS

Gówno załatwisz przez internet

huczas
Gość
huczas

no to mam informację prosto z urzędu(właśnie wróciłem). Druki(wnioski) mają już „okienko” do wpisania adresu email z profilu epuap – czyli są przygotowane. Pani powiedziała że z chwilą wejścia w życie ustawy w portalu ePUap będzie możliwość składania wniosków o wydanie dowodu osobistego. Jedyna wycieczka jaka nas będzie czekała to ta po odebraniu wydanego już dowodu :)

Olgierd Rudak
Gość

No tak, ale to jest coś innego: w papierowym wniosku jest adres skrzynki ePUAP, ale — jak nawet głosi pouczenie — dzięki temu dostaniemy tylko *potwierdzenie złożenia wniosku* (nawet nie informację o możliwości odbioru).

Dopiero niżej jest rubryka na adres e-mail, który jednak „nie jest obowiązkowy, ale ułatwi kontakt w sprawie dowodu”. Być może tutaj będą przysyłać powiadomienie o możliwości odebrania nowego dowodu.

Cassie
Gość

to da się złożyć ten wniosek online? bo jakoś dziwnie nie mogę tego nigdzie znaleźć… :(

Kamil Darczyński
Gość
Kamil Darczyński

Już da się już jakoś od 2 albo więcej tygodni na ePUAP:

„Do czasu uruchomienia przez MSW centralnej usługi na ePUAP, wypełniony dokument można przesłać wyłącznie przy użyciu profilu ePUAP (adres strony: http://www.epuap.gov.pl ) i przy wykorzystaniu formularza pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Wypełniony dokument należy załączyć do formularza Pisma ogólnego do podmiotu publicznego.”

https://msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/ewidencja-ludnosci-dowo/dowody-osobiste/12980,Informacje-Ogolne.html

Olgierd Rudak
Gość

Faktycznie, to jest jakaś partyzantka, ale wzmianka jest — ciekawe jak to działa w praktyce.

Dzięki za informację, rozpowszechnię.

Kamil Darczyński
Gość
Kamil Darczyński

Partyzantka ale działa, brat 2 tygodnie temu wysłał tak wniosek i już odebrał dowód.

Olgierd Rudak
Gość

Jeszcze raz dzięki, opisałem temat w bieżącym tekście :)

hultaj
Gość
hultaj

„art. 89 ustawy o dowodach osobistych” – uchylony. Co Państwo na to?

hultaj
Gość
hultaj

sorry, pomyłka.

helena
Gość
helena

gdzie jest ten wniosek ktory trzeba wypelnic?
Duzo pisaniny a malo konkretow.

Olgierd Rudak
Gość

LOL postawa roszczeniowa :)

Trzeba sobie poszukać, Droga Helenko :)

Edyta Bowkun
Gość
Edyta Bowkun

Witam serdecznie mieszkam w UK i miesiac temu skradziono mi portwel,czy jest mozliwosc wyrobienia dowodu osobisego w Polsce bez mojej obecnosci

Olgierd Rudak
Gość

Zakładam, że nie jesteś szczęśliwą posiadaczką profilu zaufanego ePUAP, więc go nie utworzysz (no chyba że konsulat jest w stanie go potwierdzić ale nie wydaje mi się), więc nie złożysz wniosku przez internet — no ale odbioru w ten sposób w ogóle nie dałoby się załatwić…

Słowem: No f—g way.

kajman
Gość
kajman

Ze strony epuap:

Na liście obok widoczne są punkty potwierdzania profili do których należy udać się po złożeniu wniosku o nadanie profilu zaufanego w celu jego potwierdzenia.
Nazwa/Adres/Miejscowość/Województwo/Kraj/Komentarz

Konsulat Generalny RP/2 Kinnear Road, EH3 5PE/Edynburg/Wielka Brytania
Konsulat Generalny RP/14th floor Rodwell Tower, 111 Piccadilly, Manchester M1 2HY/Manchester/Wielka Brytania
Ambasada RP/47 Portland Place, W1B 1JH/Londyn/Wielka Brytania

PAndy
Gość
PAndy

Mieszkam w Singapurze. Mój dowód osobisty to karta zbliżeniowa. Może służyć m.in. jako karta lojalnościowa do wybranych sklepów, karta biblioteczna i inne. No ale w Singapurze nie ma korupcji …

aka85w w
Gość
aka85w w

Instrukcja krok po kroku jak złożyć wniosek o dowód przez Internet: http://sprawy-urzedowe-online.blogspot.com/2015/07/jak-zozyc-wniosek-o-dowod-osobisty.html

szakisz
Gość
szakisz

Z tym wyrabianiem dowodu osobistego przez internet to jedna wielka ściema. ePUAP wymaga albo e-podpisu, albo profilu zaufanego. Innymi słowy, chcąc wyrobić przez nowy dowód osobisty z powodu utraty ważności starego i nie fatygując się do urzędu muszę najpierw… potwierdzić swoją tożsamość w URZĘDZIE ważnym dokumentem tożsamości, którego nie mam -_-

Olgierd Rudak
Gość

Z tego wynika, że ten pierwszy raz się nie da. To jeszcze nie jest taka najgorsza sprawa (ale fakt, że wchodzenie w osiemnasty rok życia z pustymi rękoma może być bolesne ;-)