Niechciany spam esemesowy od Krakvet

W kontekście rozważań czym jest a czym nie jest art. 172 prawa telekomunikacyjnego, tak mi się właśnie rzuciło w oczy: jeśli zrobisz zakupy w sklepie Krakvet (choćby via Allegro, tak jak mi się to zdarzyło), musisz liczyć się z dopisaniem do bazy marketingowej — niezależnie od tego czy wyraziłeś zgodę na otrzymywanie informacji handlowych czy nie.


Krakvet opinie

Krakvet spamuje esemesami i emailami


Kilka dni temu poprosiłem więc Krakvet o wykreślenie mojego adresu listelowego ze spamlisty (ciekawe, że usługodawca niby daje możliwość wymiksowania się samodzielnie, jednak trzeba podać jakieś hasło…), w odpowiedzi odpisano mi, że adres został wypisany z bazy, jednak „W razie otrzymania wiadomości promocyjnej ponownie, prosimy o kontakt” (sic!). Nie minęły jednak dwa tygodnie, a Krakvet zmienił środek wyrazu: skoro nie chcę dostawać spamu na pocztę elektroniczną, to będę go dostawał bezpośrednio na telefon. Wiadomo: spam esemesowy jest o tyle skuteczniejszy, że nie sposób go właściwie przegapić, a skoro klient jest na tyle upierdliwy, że się ciska — to na pewno doceni pamięć.

art. 10 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną:
1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.
2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny.
3. Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 9 ust. 3 pkt 1.

Zwróciłem się zatem do sklepu Krakvet z prośbą o wyjaśnienie, a w odpowiedzi: że dyspozycja została przekazana do działu IT, ale przecież „w razie ponownego otrzymania wiadomości prosimy o kontakt”.

Podejrzewam, że w ten sposób można się bawić w kotka i myszkę da capo al fine. My tu o ustawach, o sposobie wyrażenia zgody, o niuansach czy „i” w normie prawnej to koniunkcja czy tylko przypadek albo czy teraz wysłanie reklamy na emaila wymaga podwójnej zgody (i z art. 10 UoŚUDE, i z art. 172 PT, bo przecież komputer jest takim samym telekomunikacyjnym urządzeniem końcowym jak telefon) — a oni po prostu łubu-dubu-rach-ciach-ciach.

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
wtorek
Gość
wtorek

Raz by mógł jakiś prawnik zamiast pisać jakie przepisy są łamane, spróbować pociągnąć sprawę do końca i zweryfikować czy blogowa teoria jest zgodna z sądową praktyką…

Olgierd Rudak
Gość

Oczywiście, zaraz po tym jak mi redakcja jakiegoś portalu motoryzacyjnego, w ramach ZPT, wymieni rozrząd i umyje auto.

wtorek
Gość
wtorek

No to akurat chybiony przykład – w poradnikach motoryzacyjnych pokazują jak sprawę się załatwia od początku do końca.

Olgierd Rudak
Gość

To pewnie czytamy różne serwisy moto :) Bo w tych, które ja widzę to albo zachwyt nad dieslami, albo zgoła lament nad psujem 2.0TDI :)

CommentsCommunicationMajor
Gość
CommentsCommunicationMajor

To prawda, że ktoś mógłby napisać krótki poradnik z wzorami, jak zgłaszać spam i eskalować prośby o niewysyłanie kolejnych wiadomości. Bo możliwości jest kilka. Oczywiście, abuse operatora oraz sam spamer, ale też GIODO(?), UKE(?), policja.

Oleś Kuc
Gość

Dostałem sms’a o treści „Zaloguj się na [adres.pl] i wysylaj lub odbieraj paczki […] Zarabiaj i zmniejszaj koszty paliwa.” Zapytałem skąd mają mój numer i zgodę na jego wykorzystanie mniej więcej tej treści: Dostałem od Państwa reklamę serwisu [adres.pl] na prywatny numer xxxyyyzzz Życzyłbym dowiedzieć się: 1. Skąd mają Państwo ten numer i od kiedy 2. Na jakiej podstawie prawnej wysłali Państwo reklamę na ten numer Jednocześnie proszę o: 3. Usunięcie numeru ze swojej bazy danych. 4. Zaprzestanie wysyłania informacji handlowych na numer telefonu W odpowiedzi natomiast dostałem: „[…] Nie mamy i nie przetwarzamy żadnych numerów, pański numer jest nam… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Fałsz :) Wic nie w losowości numeru (bo to ewentualnie może mieć znaczenie w przypadku kwestii przetwarzania danych osobowych), ale w zgodzie na wysłanie reklamy na *konkretny* adres email czy numer telefonu. Zatem jeśli mówię, że to numer losowy — to sam przyznaję, że tej zgody nie mam (bo trudno ją odebrać od losowego odbiorcy). Natomiast zdanie „portal nie pobiera opłat zatem nie może być mowy o reklamie” to po prostu bzdura: zgodnie z art. 2 pkt 2 informacja handlowa to każdy przekaz promujący towary lub usługi, o ile ma służyć osiągnięciu efektu handlowego. No i darmowa usługa to też… Czytaj więcej »

Oleś Kuc
Gość

Dzięki za rozwianie! Pozostaje pytanie komu i w jakiej formie zgłosić to naruszenie, żeby portal dostał klapsa na ogarnięcie się :) że nie lubię spamu to jedno, wybaczam często, ale w emailu z odpowiedzią zwyczajnie zabrakło mi słowa przepraszam :)

Olgierd Rudak
Gość

http://olgierd.bblog.pl/wpis,o;wyroku;skazujacym;za;spam;w;polsce,90720.html

ale czasem bywa tam:

http://olgierd.bblog.pl/wpis,policja;mowi;nie;ma;takiego;wykroczenia;jak;spam,35666.html

ale od siebie mogę dodać, że czasem przepis ten wraca jako parodia (nie tyle parodia przepisu, ile organów, które mają go stosować — myślę, że przyjdzie czas kiedy to opiszę).