Siedem artykułów kodeksu pracy na Święto Pracy. Zobacz jakich

Skoro przeszedł mi przez palce tytuł z tym idiotycznym Zobacz jak oraz Zobacz kto — przyszedł chyba czas na pogłębienie absurdu — czyli złożenie hołdu tekstom opartym na wyliczance czegokolwiek, byle się klikało. Dzięki temu i ja mogę mieć codziennie trzy niemądre teksty, na które może ktoś się nabierze — kliknie, może przeczyta, niewykluczone, że skomentuje.

Dziś 1 Maja, czyli Święto Pracy. Czas na tekst oparty na wyliczance. A że nie chciało mi się wysilać, padło na pierwsze siedem artykułów kodeksu pracy. Są o tyle ciekawe, że:

  • między art. 1 kp i art. 7 kp w rzeczywistości jest osiem jednostek rangi artykułu (wcisnął się art. 3(1) kp);
  • aż trzy spośród tych ośmiu artykułów są uchylone;
  • cały dział pierwszy rozdział I kodeksu pracy czyli przepisy wstępne kodeksu pracy — zgrabnie zatytułowany „przepisy wstępne” — ma numerację od art. 1 do art. 9(1) kp.

art. 1. Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców.
art. 2. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
art. 3. Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.
art. 3(1). § 1. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie.
art. 4. [uchylony w 1996 r.] 
art. 5. Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.
art. 6. [uchylony w 2011 r.] 
art. 7. [uchylony w 1996 r.] 

Podsumowując jak widać mamy tu: określenie zakresu przedmiotowego kodeksu pracy, definicję pracownika, definicję pracodawcy i przełożonego oraz opis zasady lex specialis derogat legi generali.
Poza wspaniałą siódemką są jeszcze: zakaz nadużycia prawa podmiotowego, opis systemu źródeł prawa pracy oraz normę pozwalającą na zawieszenie stosowania wewnętrznego prawa pracy w sytuacji kryzysowej.

Już wkrótce: siedem grzechów głównych w ujęciu prawno-konstytucyjnym; pięć prerogatyw prezydenckich, o których powinieneś pamiętać w czasie wyborów; dziesięć najbardziej niezrozumiałych przepisów oraz sześć błędów popełnianych przez prawników podczas rozmów z klientami.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x