„Poseł Czarnecki” zaczyna kampanię wyborczą

Taka ciekawostka: poseł, który ma nazwisko, ale nie chce mieć imienia (por. Kandydat bez swojego imienia) najwyraźniej postanowił już rozpocząć kampanię wyborczą przed jesiennymi wyborami do parlamentu.


Poseł Czarnecki
„Poseł Czarnecki” rozpoczął kampanię wyborczą przed jesiennymi wyborami do sejmu już w czerwcu 2015 r. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Chodzi oczywiście o posła Przemysława Czarneckiego — występującego obecnie jako „Poseł Czarnecki”. Jego billboard wypatrzyłem wczoraj we Wrocławiu na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej i Maślickiej.

Można oczywiście zapytać czy start kampanii już w połowie czerwca nie jest przedwczesny? Jakby na to nie patrzeć art. 104 kodeksu wyborczego mówi o tym, że kampania rozpoczyna się dopiero z dniem zarządzenia wyborów — zaś prezydent dopiero zapowiedział, że własnoręcznie wyznaczy termin wyborów.

art. 104 ustawy kodeks wyborczy:
Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu właściwego organu o zarządzeniu wyborów i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania.

Oczywiście nawet na zarządzenie wyborów musimy nieco poczekać — podług art. 98 ust. 2 Konstytucji RP prezydent robi nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji. Bieżąca (VII) kadencja rozpoczęła się 8 listopada 2011 r., zatem wybory do parlamentu muszą być ogłoszone najpóźniej na początku sierpnia 2015 r. (regulację tę powtarza art. 194 kodeksu wyborczego).

A teraz taka ciekawostka: chociaż jest zakaz rozpoczynania kampanii wyborczej przed zarządzeniem wyborów, to… naruszenie tego zakazu nie jest karalne. Więc chociaż sam niechętnie hołduję zasadzie „jest przepis, musi być sankcja”, to w tym przypadku nie mogę się powstrzymać od złośliwości — że skoro prawo piszą posłowie, to włos takiemu z głowy nie spadnie… Nie wiem jak się to ma do zasady równości wobec prawa — pewnie nijak…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

19 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
19
0
komentarze są tam :-)x