„Internet jest narzędziem komunikacji i przekazu informacji o dużo większej skali oddziaływania poprzez większą dostępność”

Eksploatując wątek torebki Pieńkowskiej do granic możliwości nie sposób chyba pominąć jeszcze jednego akapitu w uzasadnieniu wyroku krakowskiego SA z 23 kwietnia 2015 r. (I ACa 161/15) — tego, w którym dość fajnie powiedziano na czym polega fenomen internetów jako narzędzia komunikacji. Fenomen, który daje plusy dodatnie; ale przecież użyty głupio i bezmyślnie sieje więcej szkód niż rozrabianie w tradycyjny, analogowy sposób.

Internet jest narzędziem komunikacji i przekazu informacji o dużo większej skali oddziaływania poprzez większą dostępność. Większe jest ryzyko wyrządzenia szkody przez treści i przekazy zamieszczane w Internecie przy wykonywaniu i korzystaniu z wolności i praw człowieka. Odpowiednio jednak także do zasięgu i dostępności internetu zwiększone jest zainteresowanie odbiorców. Wymaga to zapewnienia mediom możliwości reprezentowania różnorodnych poglądów nie tylko politycznych lecz także społecznych.

To zdanie warto chyba zapamiętać w każdej dyskusji dotyczącej każdego problemu — pomoże zrozumieć zarówno to dlaczego zawsze warto zachowywać się przyzwoicie, ale być może dlaczego też części twórców trudniej jest przełknąć utratę kontroli nad propagacją twórczości wbrew ich woli.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o