Ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej — jest już rozporządzenie Rady Ministrów

Podtrzymując na chwilę temat ograniczeń w dostawach prądu warto zauważyć, że wczoraj rząd wydał rozporządzenie wprowadzające ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1136).


ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej

Ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej przeszły ze sfery faktów prasowych do sfery aktów normatywnych.


Z rozporządzenia wynika, że do końca miesiąca odbiorcy prądu, których moc umowna jest wyższa niż 300 kW podlegać będą ograniczeniom wynikającym z tego rozporządzenia.

Cała treść rozporządzenia wygląda następująco:

Na podstawie art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wprowadza się od dnia 11 sierpnia 2015 r. od godz. 24.00 do dnia 31 sierpnia 2015 r. do godz. 24.00 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców energii elektrycznej o mocy umownej powyżej 300 kW.

§ 2. Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego oraz operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych realizują ograniczenia, o których mowa w § 1, zgodnie z planami ograniczeń, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz. U. Nr 133, poz. 924).

§ 3. Ograniczenia, o których mowa w § 1, nie dotyczą odbiorców wymienionych w § 6 ust. 1 rozporządzenia wymienionego w § 2.

§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Co istotne i godne podkreślenia — po co siać panikę? — ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznych nie obejmują m.in. gospodarstw domowych (przeszło 300 kW to chyba mała fabryczka?), a także następujących jednostek:

1) szpitale i inne obiekty ratownictwa medycznego;
2) obiekty wykorzystywane do obsługi środków masowego przekazu o zasięgu krajowym;
3) porty lotnicze;
4) obiekty międzynarodowej komunikacji kolejowej;
5) obiekty wojskowe, energetyczne oraz inne o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki lub państwa, określone w przepisach odrębnych;
6) obiekty dysponujące środkami technicznymi służącymi zapobieganiu lub ograniczaniu emisji, negatywnie oddziaływujących na środowisko.

Na zakończenie warto podkreślić, że tym razem Rządowe Centrum Legislacji wywiązało się wzorowo z obowiązku publikacji aktu normatywnego na czas: rozporządzenie ma datę 11 sierpnia 2015 r. i w tym samym dniu ukazało się w Dzienniku Ustaw. O tym, że niekoniecznie tak się dzieje można poczytać w tekstach — Ustawa o ochronie danych osobowych ma tekst jednolity 2014 oraz Jeszcze o karygodnym opóźnianiu przez RCL publikacji aktów prawnych w Dzienniku Ustaw.

PS może jeszcze przypomnę, że nie ma alternatywy dla energetyki jądrowej.

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

24:00? Chyba z sekundą przestępną… nie wiem, jak w RCL, ale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 23:59 następuje 00:00.

Olgierd Rudak
Gość

Właśnie nie wiem jak oni to liczą — czy to oznacza początek dnia? czy jednak ostatnią minutę 11 sierpnia. Bo akt prawny pojawił się popołudniem, więc właściwie rano nie powinien być w obiegu.

SpeX
Gość

Inna sprawa, są wyłączenia dla ruchu lotniczego oraz kolejowego. Ale dla komunikacji miejskiej takich niema, tak więc metro czy tramwaje mogą przestać jeździć?

No chyba iż podciągniemy pod pkt.5) „strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki”, w końcu ci ludzie muszą jakoś dojechać do pracy by wyprodukować do PKB. Można też próbować podciągnąć pod punkt 6), bo w końcu jak nie pojadą transportem zbiorowym, to wybiorą transport indywidualny,

Olgierd Rudak
Gość

We Wrocławiu MPK dostało jakieś wytyczne, ograniczyli liczbę kursów o 20%. A wczoraj nawet widziałem mokre tory ;-) pewnie polewali wodą, żeby się nie pogięły.

Mike
Gość
Mike

V. stopień zasilania…. wiele się musiało zmienić, aby dużo zostało po staremu.