Kodeks pracy: nowelizacja dot. urlopów macierzyńskich i rodzicielskich już w Dzienniku Ustaw

Całkowicie na marginesie — acz nie potrafię odmówić sobie ździebka złośliwości podobnej do omówki dwóch równoczesnych nowelizacji kodeksu postępowania karnego z tego samego dnia czerwca 2015 r., które poszły w Dzienniku Ustaw tego samego sierpniowego dnia — otóż w Dzienniku Ustaw ukazała się kolejna nowelizacja kodeksu pracy (tj. ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy — kodeks pracy i innych ustaw, Dz.U. z 2015 r. poz. 1268).

Jest to kolejna porcja zmian w prawie pracy publikowana w ostatnim czasie — prawie równolegle ze zmianą przepisów o umowach o pracę na czas określony (które też wejdą w życie w 2016 r.). Warto przypomnieć, że poprzednie zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw z 21 sierpnia 2015 r., natomiast kolejne już 31 sierpnia… tyle jeśli chodzi o zasadę stabilności prawa w Polsce.

Wracając ad rem: lipcowa nowelizacja to oczywiście głośno zapowiadane zmiany w długości urlopu macierzyńskiego (zgodnie z art. 180 kp podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni); nowe regulacje dotyczące urlopu rodzicielskiego (będzie można z niego korzystać aż do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat); wydłużeniu urlopu rodzicielskiego do 32 tygodni (w pewnych sytuacjach do 34 tygodni — art. 182(1a) kp). Z kodeksu pracy znika dodatkowy urlop macierzyński (w całości zastępuje go urlop rodzicielski).
Ponadto zmieniają się przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zmiany w zasiłkach macierzyńskich) oraz szereg ustaw branżowych, w tym o policji, o BOR, o ABW i AW, o SKW i SWW, o SW, o żołnierzach zawodowych, o SG, o CBA, o celnikach, o strażakach — bo chociaż pragmatyki służbowe generalnie odbiegają od regulacji prawa pracy, to jednak w pewnych zakresach są z nimi tożsame…

Ważne: nowe przepisy kodeksu pracy o dodatkowym urlopie macierzyńskim stosuje się także do pracowników, którzy korzystają z takiego urlopu w dniu wejścia w życie nowelizacji (art. 28 ustawy nowelizacyjnej), podobnie pracownicy przebywający na urlopie rodzicielskim i wychowawczym może częściowo skorzystać z dobrodziejstw nowego prawa (art. 29-30 ustawy).

Zmiany w kodeksie pracy wchodzą w życie już 2 stycznia 2016 r., wyjąwszy art. 182 kp, który zmienia się od 1 marca 2016 r. (art. 36 ustawy).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x