Sprzedaż firmy (art. 43(9) kc)

A skoro parę dni temu było o tym czym jest firma przedsiębiorcy w rozumieniu prawa cywilnego (art. 43(2) kc), to dziś będzie o tym, że w tym samym kodeksie cywilnym jest zakaz zbycia firmy (art. 43(9) kodeksu cywilnego).


sprzedaż firmy
Można sprzedać sklep lub biuro, całe przedsiębiorstwo lub spółkę, ale sprzedaż firmy jest niemożliwa (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)

No właśnie: skoro już zostało powiedziane, że firma to nazwa pod jaką przedsiębiorca prowadzi biznes (na przykład imię i nazwisko, jeśli przedsiębiorca jest jednoosobowym działaczem gospodarczym wpisanym do CEIDG) i pojęcie to nie może być mylone z takimi sprawami jak „przedsiębiorstwo”, „przedsiębiorca” czy „spółka”, to naturalną konsekwencją jest właśnie zakaz sprzedaży samej firmy.

art. 43(9) kc
§ 1. Firma nie może być zbyta.
§ 2. Przedsiębiorca może upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, jeżeli nie wprowadza to w błąd.

Przedmiotem sprzedaży może być zatem zakład lub jego część (magazyn, biuro, fabryka), można sprzedać przedsiębiorstwo (art. 55(1) kc), przedmiotem obrotu mogą być udziały w spółce — ale sama w sobie firma nie może zostać sprzedana. (W konsekwencji przyjmuje się, że firma przedsiębiorcy ma charakter tak majątkowy jak osobisty (art. 43(10) kc), ale o tym może za czas jakiś.)

Natomiast w ogólności przepisy o zakazie zbycia praw do firmy nie oznaczają, że przedsiębiorca nie może zezwolić innemu przedsiębiorcy na korzystanie z jego firmy. Umowa franchisingu jest dozwolona na zasadzie art. 43(9) par. 2 kc — podobnie umowa licencyjna, a także pewne formy umowy sprzedaży towarów czy usług — warunkiem jest jednak właśnie zakaz wprowadzania w błąd klientów tegoż przedsiębiorcy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x