Poszkodowany w wypadku samochodowym bez statusu konsumenta (uchwała SN III SZP 2/15)

Czysto informacyjnie: UOKiK informuje o uchwale Sądu Najwyższego z 9 września 2015 r. (sygn. akt III SZP 2/15), w myśl której poszkodowany w wypadku komunikacyjnym nie jest konsumentem — co oznacza, że m.in. Urząd nie będzie uprawniony do podejmowania działań w zakresie dochodzenia odszkodowań z tytułu obowiązkowego OC.

ważna aktualizacja: uchwała Sądu Najwyższego z 9 września 2015 r. (sygn. akt III SZP 3/15) do przeczytania tutaj

W serwisie internetowym Sądu Najwyższego uchwały takiej ani widu ani słychu, natomiast faktycznie zagadnienie takie jest wśród spraw oczekujących na rozstrzygnięcie.

Przedstawione przez sąd meriti pytanie brzmi następująco (uwaga: to pytanie dotyczy sprawy III SZP 3/15), zatem nijak się ma do opisywanego tematu; na materiały z SN czekamy…):

Czy przysługuje zażalenie do Sądu drugiej instancji na postanowienie wydane przez Sąd Okręgowy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygające o kosztach postępowania wydane na podstawie (…) art. 80 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów?

Niezależnie od uzasadnienia — na które jeszcze długo poczekamy — taka uchwała Sądu Najwyższego należy do bardzo kontrowersyjnych. Mam nadzieję, że na stronie internetowej SN jakaś wzmianka pojawi się lada dzień — wówczas będę mógł wrócić do tematu. (O sprawie, także na podstawie notatki prasowej UOKiK, także Wyborcza.biz.)

PS Zakładam, że informacja jest efektem wprowadzenia polityki przejrzystości w UOKiKzatem proszę o korektę: sprawa ma sygnaturę III SZP 3/15, nie „II SZP 3/15”.

PS2 Krzysztof (autor konsumentwsieci.pl — polecam!) potwierdza sygnaturę II SZP 3/15 III SZP 2/15 ;-) Jak go znam to ma informacje z pierwszej ręki ;-) Zatem czekamy na dodatkowe informacje — albo z Sądu Najwyższego, albo z UOKiK, albo od Krzysztofa ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x