Wypowiedzenie leasingu — uchwała SN III CZP 52/15

Wśród kilku wczorajszych orzeczeń wydanych przez Sąd Najwyższy zwrócić chyba warto na uchwałę dotyczącą konsekwencji wypowiedzenia leasingu (art. 709(15) kodeksu cywilnego).

Uchwała Sądu Najwyższego z 16 września 2015 r. (III CZP 52/15)
Obowiązek pomniejszenia wysokości przewidzianych w umowie leasingu a nie zapłaconych rat o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązaniem umowy, nie obejmuje rat wymagalnych przed rozwiązaniem umowy (art. 709(15) kc).

Uchwałę wydano w odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy obowiązek pomniejszenia wysokości wszystkich przewidzianych w umowie leasingu, a niezapłaconych rat o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty (art. 709 (15) kc) przed umówionym terminem i rozwiązaniem umowy dotyczy także rat wymagalnych przed rozwiązaniem umowy?​

Przypomnijmy, że przepis będący przedmiotem rozważań (art. 709(15) kc dotyczy skutków majątkowych rozwiązania umowy leasingowej wskutek okoliczności obciążających leasingobiorcę. W takim przypadku leasingodawca (finansujący) jest uprawniony do domagania się od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia kwoty odpowiadającej wszystkim ratom, jednak po pomniejszeniu tego, co leasingodawca zyskuje wskutek wcześniejszej spłaty. Korzyść taka polega na wcześniejszym odzyskaniu pieniędzy, które mogą być przez leasingodawcę zaangażowane w nowe przedsięwzięcie oraz na możliwości oddania odzyskanego przedmiotu leasingu w dalszy leasing (lub sprzedaży).

art. 709(15) kc:
W razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu.

Uchwała Sądu Najwyższego wskazuje, że do obliczenia tej korzyści nie bierze się rat leasingowych, które były wymagalne przed rozwiązaniem umowy — jak rozumiem niezależnie od tego czy zostały zapłacone, czy też leasingodawca jest z nimi w zwłoce.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x