Nieprawdziwy adres przedsiębiorcy w CEIDG? Za pół roku będą za to wykreślać z ewidencji!

Pamiętacie jeszcze aferę sprzed przeszło roku, kiedy to pewien „przedsiębiorczy” osobnik postanowił zasypać świat fakturami za usługi płatnego dostępu do serwisu lege-artis.edu.pl, które w rzeczywistości były kupą śmiecia? Jednym ze sposobów Krzysztofa H. na zacieranie śladów była częsta zmiana adresu prowadzenia działalności — oraz wpisywanie fikcyjnych danych, których i tak nikt nie weryfikuje. 


nieprawdziwy adres przedsiębiorcy CEIDG

Nowelizacja przepisów o działalności gospodarczej ma utrudniać przekręty z fikcyjnym adresem przedsiębiorcy w CEIDG. Nieprawdziwy adres w CEIDG będzie oznaczał wykreślenie firmy.


Wydaje się, że opublikowana niedawno nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (pisałem o niej w kontekście przetwarzania danych osobowych przedsiębiorców — chodzi oczywiście o ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2015 r. poz. 1893) ma w założeniu ustawodawcy odpowiadać na problemy uwidocznione podczas „afery lege-artis.edu.pl”.

A mianowicie:

 • dodany art. 16a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę wymóg posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy podaje w CEIDG (adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza);
 • na szczęście nie będzie trzeba dołączać lub wzmiankować umów i aktów własności — jednak będzie trzeba go okazać na żądanie Ministerstwa Gospodarki (jako organu prowadzącego CEIDG);
 • jeśli minister poweźmie informację, że adresy są nieprawdziwe (tj. o braku tytułu do nieruchomości), można wezwać przedsiębiorcę do przedstawienia tytułu prawnego do kwatery — lub zmiany danych (art. 35 ust. 1a ustawy);
 • jeśli mimo wezwania przedsiębiorca nie okaże tytułu prawnego lub nie zmieni danych w CEIDG — będzie można wykreślić go z ewidencji (art. 35 ust. 2a);
 • to wykreślenie następuje oczywiście z pełnymi honorami — decyzja administracyjna, dwuinstancyjność postępowania administracyjnego, skarga do WSA, kasacja do NSA — więc troszkę może to potrwać — natomiast wreszcie będzie jakiś sensowny mechanizm na wycinanie oszustów (natomiast troszkę dziwi, że rygor w postaci wykreślenia z CEIDG ma grozić wyłącznie w przypadku podawania nieprawdziwych adresów).

Ale to nie wszystkie zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Warto też zwrócić uwagę na:

 • obowiązek uzupełnienia wpisu w CEIDG o numer PESEL przez tych przedsiębiorców, którzy wcześniej tego nie uczynili — w ciągu 2 lat od wejścia w życie ustawy, pod rygorem wykreślenia z ewidencji (art. 61 ustawy nowelizującej);
 • z CEIDG zostaną usunięte dane tych przedsiębiorców, którzy zostali wykreśleni z ewidencji działalności gospodarczej przed 1 lipca 2011 r. (data powstania systemu CEIDG) — to ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy.

Czy zmiany w ustawie oznaczają, że skończą się historie z oszustami podającymi fałszywe adresy — choćby w celu uniknięcia odpowiedzialności za swoje wybryki? Obawiam się, że przepis, chociaż całkiem słuszny, niekoniecznie zda egzamin w takim stopniu, w jakim być może liczyli pomysłodawcy. Chodzi o to, że nic się nie dzieje deus ex machina (to chyba nawet dobrze), więc żeby zadziałać, minister będzie musiał się dowiedzieć — a dowiedzieć się pewnie będzie trudniej niż wszcząć postępowanie administracyjne w takich sprawach.

31 comments for “Nieprawdziwy adres przedsiębiorcy w CEIDG? Za pół roku będą za to wykreślać z ewidencji!

 1. mall
  24 listopada 2015 at 08:27

  Przy wymianie danych pomiędzy organami państwa szybko powinno wyjść, że dana osoba nie jest właścicielem nieruchomości i potrzebuje wykazać prawo do lokalu. Więc może to nie takie złe?

  • 24 listopada 2015 at 08:54

   Nie kojarzę urzędowego rejestru tytułów do lokalu. To przecież nie musi być własność — może być choćby użyczenie (albo zamieszkiwanie kątem u rodziny).

   • mall
    24 listopada 2015 at 09:00

    Pierwszym etapem sprawdzania mogłoby być sprawdzenie własności nieruchomości a gdy jej nie ma można poprosić o wykazanie prawa do użytkowania lokalu. Ale może jest za wcześnie dla mnie i nie piszę jasno :)

    • 24 listopada 2015 at 09:36

     Ale w nowelizacji nie ma przepisu, który nakazywałby sprawdzanie tego prawa — CEIDG rusza do boju jeśli się dowiaduje, że coś nie gra.

     • Żuraw
      24 listopada 2015 at 09:45

      I słusznie. Dlaczego muszę udowadniać swoją niewinność poprzez okazywanie w CEIDG umowy najmu? Domniemanie legalności prowadzenia działalności gospodarczej (czyli brak papierkowej roboty dla milionów przedsiębiorców i iluśtam urzędników) jest chyba ważnym dobrem; przecież większość kombinatorów jakoś to obejdzie, choćby pokazując sfałszowaną umowę najmu albo kupując adres w wirtualnych biurach.

      • 24 listopada 2015 at 09:57

       Nie mówię, że niesłusznie :) Skoro ma być łatwiej, to niech będzie łatwiej — zwłaszcza, że puszczenie choćby skanu umowy w przypadku rejestracji przez CEIDG to dodatkowe trudności.

       Natomiast obecny mechanizm oceniam w miarę pozytywnie, tj. miejmy nadzieję, że doprowadzi do tego, do czego ma doprowadzić…

      • mall
       24 listopada 2015 at 12:24

       Dyskusja i tak bez sensu bo takiego automatycznego sprawdzania deklarowanych danych nie ma.

       • sjs
        24 listopada 2015 at 12:51

        Przydałaby natomiast się weryfikacja poprawności wpisanych danych pod kątem istnienia punktów adresowych. Przed chwilą trafiłem na firmę, która dane ma wpisane w innej kolejności niż powinny być.

        Brakuje też mechanizmu wykrywającego braki. Parę dni temu trafiłem na firmę, która ani w CEIDG, ani w REGON-ie nie ma wpisanego NIP-u. To państwo mogłoby już uzupełnić we własnym zakresie.

        Panuje również bałagan ze spółkami cywilnymi, które mogą, ale nie muszą być wpisane do CEIDG. Czasem wpisana jest spółka tylko z jednym wspólnikiem.

       • 24 listopada 2015 at 12:59

        Te adresy to i tak pikuś. Kilka dni temu słyszałem, że podczas rejestracji S24 sp. z o.o. *da się* nie podać adresu — a później jest pismo z sądu, że wniosek niepoprawny pozostawia się bez biegu. Nie można go uzupełnić — trzeba złożyć nowy (wnosząc nową opłatę) i zawniosować do sądu o zwrot poprzedniej.

        Oczywiście stworzenie systemu, który nie przepuści wniosku bez adresu jest ponad siły jego twórców.

        Spółki cywilne to w ogóle odrębna historia. Uważam, że tu by się przydała jakaś interwencja ustawodawcy.

       • b52t
        24 listopada 2015 at 13:51

        A jeszcze inną sprawą są różne nazwy miejscowości, co innego dowód, poczta, a co innego CEIDG.
        No właśnie spółki cywilne. Ostatnio miałem przypadek spółki cywilnej, która, choć miała NIP i REGON i została zawarta dawno temu, to nie była w REGON. Co kto lubi. Niby podstawowa, najprostsza forma, a problemów z nią więcej niż z dziwnymi tworami zakładanymi w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych.

       • sjs
        24 listopada 2015 at 14:09

        Kiedyś dostałem wezwanie z sądu by uzupełnić NIP w KRS. Potem przyszło pismo odmawiające wpisu bo ustawodawca nie przewidział miejsca w rejestrze. Ale to dawno było. :)

       • 24 listopada 2015 at 14:25

        Co referendarz to orzeczenie ;-)

    • b52t
     24 listopada 2015 at 09:40

     Pomysł utrudniający zakładanie działalności. Za chwilę zaczęłoby się wydziwianie z formą takiego dokumentu, bo co urząd to własne pomysły i interpretacje. Inna sprawa to przechowywanie kopii takiego dokumentu/dokumentów – zajmuje miejsce w archiwach. Nie wylewajmy dziecka z kąpielą z powodu kilku Habiaków.

 2. Patryk Słowik
  24 listopada 2015 at 18:35

  O, nawet się terminami zgraliśmy, bo ja też dopiero co napisałem na ten temat.
  Myślę, że nowelizacja zbędna, gdyż nie rozwiąże problemu. Ci prawdziwi oszuści z krwi i kości dalej będą oszukiwali (albo założą siedem innych firm i sposobem na nich będzie tylko prokurator, albo dołączą lewy dokument poświadczający tytuł do lokalu). Po tyłku dostaną studenci zakładający działalność u rodziców, bo przecież w grę wchodzą również kwestie podatkowe.

  • maho
   25 listopada 2015 at 00:45

   studenci u rodziców to jeszcze pół biedy, zakładając że rodzice użyczą. Ale co ze studentami i wczesnymi absolwentami – najemcami w obcym mieście, gdzie nikt się nie pali wpisywać do umowy najmu prowadzenia działalności.

   • 25 listopada 2015 at 09:00

    Ba, właściwie to nie ma nawet wymogu zachowania formy pisemnej dla takiej umowy :)

    • Adam314
     25 listopada 2015 at 20:34

     Ale trzeba będzie umowę, nawet ustną okazać na żądanie. :) W praktyce – mama studenta prowadzącego działalność musi przyjść i ustnie oznajmić, że użycza swojemu synowi część lokalu.

     • sjs
      25 listopada 2015 at 20:41

      Syn pewnie będzie miał meldunek u mamy, to chyba nie będzie musiał umowy przedstawiać.

      • maho
       26 listopada 2015 at 09:24

       @sjs: taka jest praktyka, ale nie ma IMHO oparcia w przepisach.

       A apropos umowy ustnej: jak byłem najemcą w obcym mieście, to miałem nielichy kłopot żeby znaleźć takiego wynajmującego który zgodzi się na zapis w umowie o tym że mogę tam prowadzić działalność godpodarczą. Każdy sobie wyobrażał Bóg wie co, nie wiem – przemysłową hodowlę dżdżownic albo jakieś inne uciążliwe rzeczy, a ja potrzebowałem tylko się samozatrudnić.

       PS: do disqusa nie mogę się zalogować, znowu nie wyskakuje popup

     • 25 listopada 2015 at 21:09

      Ten sejm szybko uchwali ustawę, że umowy ustne trzeba nagrywać na magnetofonie.

 3. 25 listopada 2015 at 22:59

  Po jakiego czorta PESEL w CEIDG? Po to żeby już wszyscy dookoła znali wszystkie dane przedsiębiorcy, nawet te, które identyfikują go jako osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej? Ostatnio wprowadzili dla nieprzedsiębiorców możliwość identyfikowania się PESELem nawet w skarbówce. NIP został dla przedsiębiorców. Teraz z kolei przedsiębiorcy będą musieli ujawniać swój PESEL chociaż mają NIP, którym się posługują. Jeśli to ma poprawić bezpieczeństwo to może trzeba wymyślić jeszcze kilka numerów i ponadawać je obywatelom? Wtedy to już wszyscy będą bezpieczni. Może teraz czas na „NA” – Numer Antyterrorystyczny?

  • sjs
   26 listopada 2015 at 07:31

   W KRS PESEL jest jawny chyba od początku i jakoś ludzie żyją. Chociaż nie ma tam ich adresów domowych.

   • 26 listopada 2015 at 08:28

    Ale w CEIDG numer PESEL jest od początku — z tym, że jest niejawny (nie pokazuje go internet).

    • 27 listopada 2015 at 12:34

     W KRS PESEL jest jawny bo nie każdy członek zarządu musi mieć NIP, tymczasem w CEIDG jest i NIP i Regon a chcą jeszcze PESEL dodać. A mówią, że trzeba swoich danych pilnować i nie podawać byle komu… Może jeszcze nr karty kredytowej i CVV wpisać w CEIDG?

     • 27 listopada 2015 at 12:46

      Ale przecież nawet obecne brzmienie art. 25 ust. 1 pkt 1 to: „Art. 25. 1. Wpisowi do CEIDG podlegają:1) firma przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada”.

      A później:

      Art. 37. 1. CEIDG udostępnia zawarte w niej dane i informacje określone:
      1) w art. 25 ust. 1, z wyjątkiem numeru PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania, o ile nie jest on taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej;

      I tu się nic nie zmienia, oprócz tego, że jeśli jest jakiś przedsiębiorca, który cudem nie podał PESEL do CEIDG — ma to uzupełnić.

 4. Anna
  18 maja 2016 at 17:26

  Witam,
  chciałabym uzyskać poradę, pomoc w interpretacji zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, które wchodzą w życie z dniem 19 maja 2016r.. A dokładniej chodzi mi o powstający obowiązek posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, której adres jest podawany w CEIDG m.in. jako adres rejestracyjny bądź prowadzenia działalności gospodarczej.

  Sytuacja faktyczna wygląda następująco:

  osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w nieruchomości będącej współwłasnością małżonka, teściów oraz rodzeństwa małżonka. Czy wobec tego wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli danej nieruchomości i w jakiej formie w praktyce może ona być udzielona?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • 18 maja 2016 at 21:28

   Ale co to znaczy „prowadzi działalność”? Tam się zarejestrował i jest problem ze zgodą na rejestrację pod tym adresem, czy też w tym obiekcie jest np. jakiś warsztat, w którym się wierci, huczy i tłucze?

   • Anna
    20 maja 2016 at 17:07

    Tam jest zarejestrowany, jak również ma miejsce prowadzenia działalności, a dokładniej m.in. biuro.

    • 21 maja 2016 at 11:19

     Zatem nie jest to działalność uciążliwa. Nie wiem czy miałoby dojść do wyłączenia tej części nieruchomości spod „dostępu” innych współwłaścicieli — jeśli tak, to zgoda jest wymagana, ponieważ wykracza to poza zakres zwykłego zarządu (art. 199 kc).

     Taka zgoda może mieć dowolną postać, także dorozumianą (czyli ktoś robi swoje, a reszta nie reaguje — w dorozumiany sposób zgadza się na takie korzystanie z nieruchomości wspólnej).

     Jeśli jednak to biuro to jest po prostu pokój, gdzie trzyma swoje papiery, sprawdza zamówienia i może czasem przyjmie klienta, to w ogóle nie widzę problemu zgody.

     • Anna
      23 maja 2016 at 21:53

      Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź. Jest to drugi przypadek, czyli jest to po prostu pokój, w którym przechowywane są dokumenty bądź wykonywana praca administracyjno-biurowo-księgowa przy komputerze. Czyli można przez to rozumieć, iż w razie ewentualnego wezwania przez urząd miasta do przedłożenia tytułu prawnego do nieruchomości, której adres wpisano do CEIDG wystarczy poinformowanie organu, iż wszyscy współwłaściciele wyrazili zgodę na prowadzenie tej działalności w danej nieruchomości? Czy forma tej zgody musi być pisemna?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.