Z psem w góry (test szelek dla psa Ruffwear Front Range)

Jak już mi kiedyś wypomniano w komentarzu — jestem takim wygodnickim człowiekiem, który zamiast na własnej skórze poznać życie w islamskim getcie i posłuchać muezzinów, woli poszwendać się po górkach i posłuchać śpiewu wiatru na granitach (no dobrze, częściej na piaskowcach). No więc tak, przyjmuję ten zarzut z godnością, i idę dalej.


ruffwear front range test
Karkonosze są dość wymagającymi górami dla młodego psa. Kuata postawiła w nich łapy w wieku 10 miesięcy. (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Od przeszło dekady towarzyszy mi w tym jakiś pies — kiedyś był to Boss, dziś Kuata — i dziś nie wyobrażam sobie inaczej; to co może się wydawać pewnym utrudnieniem (niektóre rewiry są poza naszym zasięgiem, parę parków narodowych mogę pooglądać na pocztówkach, czasem trzeba nosić trochę wody i karmy) okazało się być warunkiem sine qua non udanej wycieczki (pamiętacie, że po tym jak w maju byliśmy w Górach Stołowych, a miesiąc później pojawiła się Kuata, dość szybko trzeba było wracać w Hejszowinę?).
(Stąd na przykład piekielnie mnie dziwi jak spotykam na szlaku kogoś, kto ma psa — ale pies został w domu. Nie jest to zniedołężniały jamnik czy rozhisteryzowany jorczek, lecz pełnosprawny owczarek, dla którego poznawanie nowych miejscówek to +20 pkt do rozwoju głowy i więzi z przewodnikiem…)


ruffwear front range test
Czeskie Skalne Miasto jest w zasięgu praktycznie każdego zdrowego psa. Najtrudniejsze są fragmenty przejścia żółtym szlakiem (strome i wąskie schodki, na szczęście drewniane) (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Oczywiście nie chcę przez to powiedzieć, że każdy pies może zasuwać w każde góry — psy są różne, tak samo jak różni są ludzie. Każde stworzenie (homo sapiens też) wymaga też odpowiedniego treningu, czyli po prostu zwykłego codziennego wyspacerowania plus paru przejść w spokojniejszym terenie, zanim porwie się na Śnieżkę.

Druga sprawa to rzecz jasna sprzęt. Tu pies jest mniej wymagający niż człowiek: nie potrzebuje gore-teksowej kurtki, kijków i termosu — zamiast tego zadowoli się garścią karmy prosto z kieszeni przewodnika oraz świeżą wodą (może być ze strumienia).
Natomiast na pewno nie można zapominać o psim bezpieczeństwie, które — wierzcie mi, że mam wcale nie tak małe doświadczenie — w podstawowym wariancie sprowadza się do prostego słowa: dobre szelki i wygodna smycz. Jak jest zimno nieodzowny będzie jakiś psi paltocik (ale takich doświadczeń jeszcze nie mam).


ruffwear front range test
Ten kto mnie zna wie, że nie jestem zwolennikiem krótkiej smyczy (liberalizm cechuje mnie także w życiu osobistym). Jednak odpowiedzialny przewodnik wie kiedy pies wymaga lepszego zabezpieczenia. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Bez bicia przyznaję, że szelki u psa to dla mnie nowość, Boss ich nie nosił i dawał radę. Jednak zaraz po wyciągnięciu Kuaty z bidula podjąłem zdecydowaną decyzję: młoda będzie miała uprząż i będzie z niej korzystać kiedy to konieczne.

Psim swędem — miało być tanio, bo było jasne, że psina jeszcze urośnie — udało się kupić fajne używki. Marka Ruffwear nic wówczas mi nie mówiła, podobnie nazwa modelu (Front Range). Miało być szybko i niedrogo oraz w miarę sensownie — i to był strzał w dziesiątkę! (Na zdjęciach to ten szary egzemplarz, w rozmiarze S).


ruffwear front range test
Szelki Ruffwear Front Range to znakomite i bezpieczne szelki codziennego użytku. Idealnie nadają się na wszelkie dłuższe wypady. Jeśli nie chcesz by komfort i bezpieczeństwo twego psiaka spędzało dłużej sen z powiek — to dobry wybór (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ruffwear Front Range to idealny wybór codziennego użytku: lekkie acz sprawiające wrażenie masywnych, wygodnie zakładane przez głowę (nie trzeba psu tłumaczyć gdzie którą łapkę przełożyć), zapinane wygodnymi klamerkami na pasku wychodzącym spod brzucha, dostatecznie mięsiste, żeby nie ryzykować obtarć, z naprawdę niemałymi możliwościami regulacji (aczkolwiek naprawdę warto zapoznać się z informacjami nt. doboru prawidłowego rozmiaru, por. Jak dobrać rozmiar szelek Ruffwear Front Range).


ruffwear front range test
Szelki Ruffwear Front Range Harness występują w kilku kolorach. Moim ulubionym okazał się pomarańczowy (tak, przepadam za tą barwą). (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dodatkowe bonusy szelek to podwójny system przypięcia smyczy — jest duże kółko na grzbiecie (zresztą producent naprawdę przemyślał punkt montażu — czasem widzę psy w szelkach, do których smycz przypina się w okolicach psiej szyi, a to się zdecydowanie mija z celem) oraz mniejsze, na klatce piersiowej. To drugie rozwiązanie ponoć ma sprawdzać się przy szkoleniu oraz w sytuacjach kiedy konieczna jest zwiększona kontrola nad psiakiem.
(Dla ciekawskich: jest też kieszonka na adresówkę oraz dodatkowe pole na wpisanie flamastrem danych właściciela. Oba umieszczone w takim miejscu, że nieświadomy acz uczciwy znalazca raczej by nie wpadł, że warto tam szukać danych kontaktowych.)

Tamte szelki Ruffwear Front Range towarzyszyły nam na wakacjach w Górach Izerskich oraz później na Szczelińcu. Jednak już we wrześniu było widać, że Kuata zdecydowanie wyrosła ze swoich esek, zatem trzeba było się rozejrzeć za czymś nowym. A ponieważ lepsze jest wrogiem dobrego — postawiłem oczywiście na… Ruffwear Front Range, tym razem w genialnym kolorze pomarańczowym oraz w rozmiarze M.


ruffwear front range
Kuata jest psem bezproblemowym jeśli chodzi o zakładanie i noszenie szelek. Czasem mam wrażenie, że nawet uważa, że pyskowo jej w tym stroju. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Szelki przynajmniej raz wyprowadziły nas z całkiem niezłych opałów. Mówię o nieszczęsnym przejściu Szczelińca, który nie jest najlepszym miejscem dla młodego, narwanego (i nieco płochliwego) czworonoga. Na szczęście w najtrudniejszych miejscach mogłem się nimi posłużyć jak… uchwytem w walizce: na stromych schodach łapałem psinkę za wszarz i unosiłem w górę. I chociaż Kuata już wówczas ważyła dobre 25 kg, uprząż Ruffwear doskonale wytrzymała ten ciężar.


ruffwear front range
Szelki Ruffwear Front Range doskonale prezentują się jesienią, wśród złocistych liści. Wierzę jednak, że zimowa aura też będzie im służyła (byle był śnieg). (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Wcale nie na marginesie: jeśli ktoś potrzebuje szelek dla psa na takie numery, lepszy wydaje się model Ruffwear Web Master. Ten model ma wygodny uchwyt, dzięki któremu można zapewnić psu bezpieczeństwo w najtrudniejszych miejscach, potrójny system pasów oraz dwa punkty do przypięcia (oba na psich plecach — popatrzcie na zdjęcie tego modelu).

Trudno się zatem dziwić, że Web Master używany jest przez przewodników górskich i zespoły ratownictwa lawinowego — oraz przez wszystkich ludzi, dla których bezpieczeństwo psa jest ważne (a pot na grzbiecie planowany tylko ze względu na uroki traski — nie ze względu na stres o psa…). (Przyznam w tym miejscu, że sam zaczynam rozważać zakup tego modelu.)


ruffwear front range test
Nie ma to jak optymizm na trasie. Ale co tu kryć: z psem u boku każda wycieczka jest najlepsza. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Wyborem ekstremalistów jest jednak uprząż Ruffwear Doubleback, w których wrażenie robi nie tylko cena, ale i poczwórny (!) system przypinania psa — coś, co pozwala na używanie szelek w terenie wspinaczkowym. Modelu Doubleback używa się nie tylko na tyrolce, to przede wszystkim narzędzie pracy ratowników, którzy muszą przecież czasem wpuścić psa w szczelinę lub fundament zwalonego po trzęsieniu ziemi budynku (nb. czy zauważyliście jak łatwo się u nas pomstuje na psy — zapominając jak dużo im zawdzięczamy?).


ruffwear front range test
Szelki Ruffwear Front Range przeszły test na piątkę (w przedgimnazjalnej skali 2-5). Polecam świadomym P.T. Czytelnikom Lege Artis! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

A jeśli komuś nadal mało psich gadżetów… Głowa mała co ci Amerykanie wymyślili dla naszych psów: kapok (w sumie dlaczego pies miałby się czuć gorzej na kajaku czy innej łajbie?), kamizelka na upał (to jasne, że pies przegrzany ma przerąbane), śmieszne butki na Vibramie (sic! — no ale sobie pomyślałem, że przecież góry w zachodniej części Stanów to skała i skała…), plecaki (pies może sam nieść swoje, czemu nie?) — oraz najprawdziwszy śpiwór… Odlot.

(Niezłe, że tego wszystkiego nie trzeba już sprowadzać na własną rękę z zagranicy — temat załatwia za nas sponsor dzisiejszego odcinka, którym jest…


szelki ruffwear test
Niestety sklep Lupo został już zamknięty :(

PS Żeby stała się jasność: 20% mojego przychodu uzyskanego z tytułu publikacji tego tekstu sponsorowanego zostanie przekazane na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x