Do 5 lat pozbawienia wolności za scyzoryk w kieszeni podczas imprezy masowej

Kontynuując krótki serial pt. jak się ma noszenie przy sobie scyzoryka do przepisów prawa doszlusowaliśmy do Sylwestra — który doczekał się skomercjalizowania jako miejskie zabawy masowe relacjonowane przez telewizje masowe.


kara posiadanie scyzoryka impreza masowa
Scyzoryk w kieszeni na imprezie masowej to słaby pomysł (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

No a skoro czasu pozostało niewiele, to nie ma co się zastanawiać, bo i reguły gry są dość proste:

  • zasady organizacji publicznych spędów określa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, która określa m.in. procedury zapewnienia bezpieczeństwa, sposób wydawania zezwoleń na przeprowadzenie imprez masowych, etc.;
  • uczestnictwo w imprezie masowej wiąże się z szeregiem obostrzeń — z punktu widzenia tematyki tekstu istotny jest art. 8 ust. 2 ustawy, który zakazuje wnoszenia na imprezę masową m.in. materiałów wybuchowych i pirotechnicznych, napojów alkoholowych — oraz broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów;
  • z punktu widzenia służb porządkowych odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa imprezy masowej istotny jest art. 22 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy — który wprost nakazuje odmówić wstępu osobie, która posiada przedmiot zakazany i wskazany w art. 8 ust. 2 ustawy;
  • a na zakończenie to, co tygrysy lubią najbardziej — czyli sztraf i więzienie: zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ten, kto wnosi lub posiada podczas imprezy masowej broń, pirotechnikę, lub inne niebezpieczne przedmioty popełnia przestępstwo, za które można nawet dostać 5 lat odsiadki.

No i teraz najlepsze: jeśli nawet zgrubnie wiadomo czym jest broń w rozumieniu ustawy o broni i amunicji (a może nie wiadomo, skoro sporne jest jakiego właściwie rodzaju broń biała się kwalifikuje na zakaz?) — to raczej dość trudno powiedzieć jakież to są owe „inne niebezpieczne przedmioty”. Czy scyzoryk z otwieraczem albo multi-tool się kwalifikuje jako niebezpieczny przedmiot? Krzywdę na pewno można nim zrobić, ale przecież jak się uprę to zrobię krzywdę nawet wiecznym piórem.

Czy to oznacza, że wnosząc przysłowiowy szwajcarski scyzoryk z otwieraczem do butelek na przysłowiowy festiwal piwa — albo wnosząc tam wieczne pióro (przecież z punktu widzenia organizatora jest niemożliwym bym chciał coś tam zanotować) ryzykuję zarzutami prokuratorskimi? To o tyle istotne, że w przypadku imprezy masowej zarzut można dostać za samo posiadanie niebezpiecznego narzędzia — bez względu na to czy okoliczności posiadania  wskazują czy chciałbym coś przy jego pomocy zmalować (por. Karalność posiadania noża w miejscu publicznym (art. 50a par. 1 kw).

I to jest właśnie paskudna sprawa w naszym prawie: że przepis karny jest tak niejasny, że kwalifikacja czynu będzie zależała najpierw od wyobrażenia stójkowego, a później od oceny prokuratora oraz tego na ile uda się wysoki sąd przekonać, że jednak korkociąg służy czasem do czegoś innego niż popełnienie wykroczenia picia alkoholu w miejscach publicznych — a każdy nóż to przede wszystkim narzędzie (i raczej świat stoi na głowie jeśli miałbym się tłumaczyć dlaczego mogę potrzebować takiego narzędzia przy sobie poza przysłowiowym biwakiem w leśnej głuszy).

Pamiętajcie w kontekście wyjścia jako tło dla imprez telewizyjnych. Nie wiadomo co komu tam do głowy wpadnie.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
20
0
komentarze są tam :-)x