Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę — tekst jednolity 2015

Całkowicie ma marginesie: kilka dni temu w Dzienniku Ustaw został ogłoszony tekst jednolity ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Dz.U. z 2015 r. poz. 2008).

Sęk w tym, że istotnie zmienił się ostatnio schemat ustalania wysokości tzw. „najniższej krajowej” — a chodzi o ustawę o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1240), zgodnie z którą wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma być corocznie przedmiotem negocjacji Rady Dialogu Społecznego. Wysokość płacy minimalnej określa Rada (przypomnijmy, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2016 r. ma wynosić 1850 złotych), aczkolwiek jeśli rada się nie dogada — wartość tę ustanawia rząd w drodze rozporządzenia.
(Ciekawe, że zgodnie z art. 3 ustawy ustalono dwa terminy zmiany wysokości minimalnej krajowej: 1 stycznia i 1 lipc, jeśli prognozowany przez rząd wskaźnik cen wynosi przeszło 105% — oraz tylko w styczniu, jeśli rząd pomyśli, że ceny nie wzrosną o więcej niż 5%.)

O tym jaki wpływ na nasze życie ma wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę pisałem przy okazji omawiania rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r., Dz.U. z 2015 r. poz. 1385.

I tak oprócz ustalenia najniższej pensji jaką pracodawca ma prawo wypłacać pracownikowi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę ma także wpływ m.in. na:

  • kwotę wolną od potrąceń przy zajęciu komorniczym (art. 87(1) par. 1 kp),
  • najniższe możliwe odszkodowanie w przypadku naruszenia przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 18(3d) kp);
  • minimalne wynagrodzenie za pracę jest także kwotą zasiłku jaką żołnierz zasadniczej służby wojskowej ma dostawać w czasie odbywania służby (art. 128 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP) oraz podstawą do obliczenia rekompensaty dla pracownika, który utracił zarobki w związku ze stawiennictwem w WKU (art. 52 ust. 2 ustawy);
  • maksymalną wysokość odprawy należnej za zwolnienie pracownika z pracy — która nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 8 ust. 4 ustawy) o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników;
  • i jeszcze parę innych spraw, do których może wrócę innym razem.

Tak czy inaczej, choćby z okazji Mikołaja, życzę każdemu z P.T. pracowników otrzymywania wynagrodzenia znacznie przekraczającego wartość ustawowego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x