Więzienie za znieważenie psa (królewskiego, w Tajlandii)

Całkowicie dla zabicia czasu (i być może nabicia klików): jak podaje NYT pewien mieszkaniec Tajlandii może mieć problemy z prawem — za znieważenie królewskiego psa — i grozi mu za to (siedzicie? on jeszcze nie siedzi) 37 lat za kratami… 

Nie, nie chodzi o jakieś wściekłe przepisy o ochronie zwierząt — chodzi li tylko o ochronę monarszego majestatu, która obejmuje także królewską gadzinę.


więzienie za znieważenie psa

W Tajlandii ochrona zwierząt poszła tak daleko, że można dostać 37 lat więzienia za znieważenie psa. Grunt, żeby był to królewski pies. Jak znam życie byle malinois sam wymierzyłby karę — Kuata byłaby do tego niezdolna. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Chodzi o jakiś sarkastyczny post internauty, który śmiał wyśmiać królewskiego czworonoga o imieniu Tongdaeng. Król ma chyba dobre serce, bo królewski pies (a właściwie suczka) jest jakimś ulicznym kundlem przygarniętym do pałacu — co nie przeszkodziło koronowanej głowie na napisaniu o psiaku książki dla dzieci i wyprodukowaniu filmu rysunkowego.

Cytowany obrońca dręczyciela psiej czci (nb. aresztowanego do sprawy…) mówi, że nie sądził, że przepis o ochronie majestatu może chronić psa — ale NYT mówi, że niedawno karę poniósł sprawca znieważenia majestatu monarchy, który… umarł cztery wieki temu.

Na marginesie: możliwość ścigania sprawców znieważenia królewskiego zwierzyńca nie ma związku z zamachem stanu i wprowadzonym tam w 2014 r. stanem wojennym (to tak a propos tekstu Jak wprowadzić (w Polsce) stan wojenny (i nie złamać przy tym Konstytucji) (a może stan wyjątkowy?). Przestępstwo obrazy majestatu króla Tajlandii jest na tyle upowszechnione, że aż dorobiło się odrębnego hasła na Wikipedii.

A przy okazji warto przypomnieć, że polskie prawo nadal przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności za publiczne znieważenie prezydenta RP (sprawa była przedmiotem badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak w 2009 r. nie znalazł przesłanek do uznania art. 135 par. 2 kk za sprzeczny z konstytucją (P 12/09). Ten sam niedobry Trybunał ledwie co uznał za zgodny z ustawą zasadniczą przepis pozwalający na karanie niepublicznego znieważenia funkcjonariusza publicznego (SK 70/13).
Zatem nie jest tak, żeby więzienie za znieważenie — czyli za przestępstwo polegające zasadniczo na tym, że ktoś powiedział coś o kimś — nie istniało w porządku prawnym Polski, cywilizowanym kraju leżącym gdzieś na pograniczu kultury wschodnio-bizantyjskiej i zachodnio-rzymskiej (podobno).

Aczkolwiek nic mi nie wiadomo by ochrona rozpościerała się na zwierzęta będące we wspólnym gospodarstwie z głową państwa (no i nic mi też nie wiadomo by prezydent Duda utrzymywał jakiegoś zwierzaka).

10
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
RYBY
Gość
RYBY

Czy PAD ma zwierzaka nie wiadomo, natomiast o KOCIE wiedzą wszyscy i niektórzy też w internetach dopuszczali się jego obrazy!!! Mam nadzieję, że nowa władza znajdzie, osądzi i skaże winnych

b52t
Gość
b52t

Alik’s dead. Zresztą, nie wińmy zwierzaka za to jakiego miał właściciela.
Tak swoją drogą, czy to nie jest prztyczek we własny nos zwolennika monarchii (choć jak jestem pewny nie teorii o królu- pomazańcu bożym).

Olgierd Rudak
Gość

Nie mam pewności czy król Tajlandii jest pomazańcem bożym (to pewnie pogański król ;-)

Ale nie, to nie jest prztyczek — podobnie jak art. 135 par. 2 kk nie jest prztyczkiem w nos dla zwolennika republiki. Można powiedzieć: monarchia — tak, wypaczenia — nie.

mall
Gość
mall

Może ten pies miał dostęp do dokumentów jak Książę Walii i sąd o tym wiedział i odebrał to jako atak na państwo?

Olgierd Rudak
Gość

Każdy (młody) pies stara się uzyskać dostęp do dokumentów. Moja psinka uzyskała niedawno dostęp do historycznej broszury „Polityki” poświęconej (nomen-omen) europejskim dynastiom monarszym — no i tylem miał czytania…

b52t
Gość
b52t

Półbiedy jak to jest gazeta/dodatek do gazet, gorzej jak to jest paszport (co prawda pozostawiony w polu rażenia szczeniaka) na dzień przed wyjazdem. ;-)

Olgierd Rudak
Gość

Po tym jak kiedyś wybiło korki, bo nagryzła przedłużacz — unikam wszelkich pokus :)

b52t
Gość
b52t

Wiem, wiem – znam i podzielam poglądy na temat wolności wypowiedzi.

Stalowy
Gość
Stalowy

…proponuję użyć Google. Słowa kluczowe- Andrzej Duda tchórzofretka (fretka też działa :-))