Więzienie za znieważenie psa (królewskiego, w Tajlandii)

Całkowicie dla zabicia czasu (i być może nabicia klików): jak podaje NYT pewien mieszkaniec Tajlandii może mieć problemy z prawem — za znieważenie królewskiego psa — i grozi mu za to (siedzicie? on jeszcze nie siedzi) 37 lat za kratami… 

Nie, nie chodzi o jakieś wściekłe przepisy o ochronie zwierząt — chodzi li tylko o ochronę monarszego majestatu, która obejmuje także królewską gadzinę.


więzienie za znieważenie psa

W Tajlandii ochrona zwierząt poszła tak daleko, że można dostać 37 lat więzienia za znieważenie psa. Grunt, żeby był to królewski pies. Jak znam życie byle malinois sam wymierzyłby karę — Kuata byłaby do tego niezdolna. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Chodzi o jakiś sarkastyczny post internauty, który śmiał wyśmiać królewskiego czworonoga o imieniu Tongdaeng. Król ma chyba dobre serce, bo królewski pies (a właściwie suczka) jest jakimś ulicznym kundlem przygarniętym do pałacu — co nie przeszkodziło koronowanej głowie na napisaniu o psiaku książki dla dzieci i wyprodukowaniu filmu rysunkowego.

Cytowany obrońca dręczyciela psiej czci (nb. aresztowanego do sprawy…) mówi, że nie sądził, że przepis o ochronie majestatu może chronić psa — ale NYT mówi, że niedawno karę poniósł sprawca znieważenia majestatu monarchy, który… umarł cztery wieki temu.

Na marginesie: możliwość ścigania sprawców znieważenia królewskiego zwierzyńca nie ma związku z zamachem stanu i wprowadzonym tam w 2014 r. stanem wojennym (to tak a propos tekstu Jak wprowadzić (w Polsce) stan wojenny (i nie złamać przy tym Konstytucji) (a może stan wyjątkowy?). Przestępstwo obrazy majestatu króla Tajlandii jest na tyle upowszechnione, że aż dorobiło się odrębnego hasła na Wikipedii.

A przy okazji warto przypomnieć, że polskie prawo nadal przewiduje do 3 lat pozbawienia wolności za publiczne znieważenie prezydenta RP (sprawa była przedmiotem badania przez Trybunał Konstytucyjny, który jednak w 2009 r. nie znalazł przesłanek do uznania art. 135 par. 2 kk za sprzeczny z konstytucją (P 12/09). Ten sam niedobry Trybunał ledwie co uznał za zgodny z ustawą zasadniczą przepis pozwalający na karanie niepublicznego znieważenia funkcjonariusza publicznego (SK 70/13).
Zatem nie jest tak, żeby więzienie za znieważenie — czyli za przestępstwo polegające zasadniczo na tym, że ktoś powiedział coś o kimś — nie istniało w porządku prawnym Polski, cywilizowanym kraju leżącym gdzieś na pograniczu kultury wschodnio-bizantyjskiej i zachodnio-rzymskiej (podobno).

Aczkolwiek nic mi nie wiadomo by ochrona rozpościerała się na zwierzęta będące we wspólnym gospodarstwie z głową państwa (no i nic mi też nie wiadomo by prezydent Duda utrzymywał jakiegoś zwierzaka).

10 comments for “Więzienie za znieważenie psa (królewskiego, w Tajlandii)

 1. RYBY
  16 grudnia 2015 at 08:15

  Czy PAD ma zwierzaka nie wiadomo, natomiast o KOCIE wiedzą wszyscy i niektórzy też w internetach dopuszczali się jego obrazy!!! Mam nadzieję, że nowa władza znajdzie, osądzi i skaże winnych

  • b52t
   16 grudnia 2015 at 08:51

   Alik’s dead. Zresztą, nie wińmy zwierzaka za to jakiego miał właściciela.
   Tak swoją drogą, czy to nie jest prztyczek we własny nos zwolennika monarchii (choć jak jestem pewny nie teorii o królu- pomazańcu bożym).

   • 16 grudnia 2015 at 09:36

    Nie mam pewności czy król Tajlandii jest pomazańcem bożym (to pewnie pogański król ;-)

    Ale nie, to nie jest prztyczek — podobnie jak art. 135 par. 2 kk nie jest prztyczkiem w nos dla zwolennika republiki. Można powiedzieć: monarchia — tak, wypaczenia — nie.

    • mall
     16 grudnia 2015 at 09:44

     Może ten pies miał dostęp do dokumentów jak Książę Walii i sąd o tym wiedział i odebrał to jako atak na państwo?

     • 16 grudnia 2015 at 09:48

      Każdy (młody) pies stara się uzyskać dostęp do dokumentów. Moja psinka uzyskała niedawno dostęp do historycznej broszury „Polityki” poświęconej (nomen-omen) europejskim dynastiom monarszym — no i tylem miał czytania…

      • b52t
       16 grudnia 2015 at 10:09

       Półbiedy jak to jest gazeta/dodatek do gazet, gorzej jak to jest paszport (co prawda pozostawiony w polu rażenia szczeniaka) na dzień przed wyjazdem. ;-)

       • 16 grudnia 2015 at 10:32

        Po tym jak kiedyś wybiło korki, bo nagryzła przedłużacz — unikam wszelkich pokus :)

    • b52t
     16 grudnia 2015 at 10:00

     Wiem, wiem – znam i podzielam poglądy na temat wolności wypowiedzi.

 2. Stalowy
  16 grudnia 2015 at 13:41

  …proponuję użyć Google. Słowa kluczowe- Andrzej Duda tchórzofretka (fretka też działa :-))

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.