Chemex Coffemaker — czyli parzyć kawę jak James Bond

W kolejnym odcinku przygód Jamesa Bonda czas na jeszcze jeden świetny nie-gadżet służący do parzenia kawy — Chemex Coffeemaker — czyli fenomenalną szklaną klepsydrę, w której można machnąć sobie pyszną kawkę, przy okazji odprężając się patrzeniem na wolniutko ciurkający napar…


chemex test

Nie dziwię się, że Chemex trafił jako eksponat do MoMA. Wygląda po prostu świetnie, uważam, że może ozdobić każde wnętrze. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zanim jednak przejdziemy do smakowania kawy, warto zanurzyć się na chwilę w historii. Otóż w tym samym czasie kiedy hitlerowska nawałnica ruszyła na Związek Radziecki, pewien niemiecki innowator o nazwisku Peter Schlumbohm stworzył idealny sprzęt do parzenia kawy — i nazwał go Chemex Coffemaker.

Na szczęście zanim Herr Schlumbohm wymyślił Chemex, zdążył wyemigrować do USA, dzięki czemu nie tylko uzyskał patent na swój wynalazek, ale nawet jego dzieła sztuki użytkowej — Chemex i nie tylko — prezentowane są w nowojorskim muzeum MoMA.


chemex coffemaker

Filtr założony, kawa załadowana do młynka, Chemex gotów do pracy (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Jak wygląda proces parzenia kawy w Chemeksie? Ano nie jest to wcale trudniejsze, niż przy użyciu Aeropress: trzeba zmielić odpowiednią kawę w odpowiedni sposób (czyli dość grubo, grubiej niż do kawiarki), złożyć filtr w charakterystyczną tutkę, lekko go zwilżyć, sypnąć kawy do tutki, zalać zasypaną kawę niewielką ilością wrzątku (wstępne zaparzanie), odczekać aż się zaparzy…


chemex test

Przypomniał mi się stary dowcip: „i spadły pierwsze krople dżdżu… ale jaki jest mianownik od „dżdżu”? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


…po odczekaniu, jakieś pół minuty, zegarkiem tego nie mierzę, pomaluśku dolewać resztę wody — aż ciemny płyn zbierze się w dolnym zbiorniku… Łącznie zajmuje to kilka minut, ale nagrodą za cierpliwość jest także możliwość nacieszenia oka widokiem wolniutko kapiącej kawy.

Jak więc smakuje kawa zaparzona w wynalazku Herr Schlumbohma? Czy skórka jest warta wyprawki?
Osobiście uważam, że jak najbardziej warto spróbować kawy zaparzonej w stylu Jamesa Bonda: wiadomo, że nic tak nie zabija przyjemności (z życia, ze spożycia) jak jednostajność. Kawosz, który rezygnuje z innych opcji i smaków jest jak piwosz, który próbował tylko koncerniaków (i sądzi, że wszystko już wie) — a przecież kawosz ma do wyboru nie tylko od groma odmian kawy, którą może zmielić tak lub siak — ale też może ją zaparzyć według woli i wyboru.


chemex test

Chemex, kawa, filiżanka… czego trza jeszcze? Osobiście uważam, że niczego: cukier lub mleko mordują kawę dokumentnie. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Lubiący siekierę (jak ja) sięgną po kawiarkę, turyści i zwolennicy łagodniejszych smaków (jak ja) wycisną sobie kawę z Aeropressu. Chemex wypada akurat gdzieś pomiędzy: napar jest nieco mocniejszy, bardziej gorący, niż ze strzykawy, kawa bardziej aromatyczna (to też uwielbiam).
W dodatku Chemex lepiej sprawuje się jako sposób na zaparzenie kawy dla kilku osób, bo już z mojego najmniejszego egzemplarza jestem w stanie wycisnąć prawie pół litra kawy (czego nie wypiję od razu, postoi parę minut, i też da się wypić). Ale jeśli ktoś potrzebuje kawy na galony, nie widzę przeszkód: w gamie wyróżnia się dripper przeznaczony do zaparzenia 10 filiżanek.

Na koniec godzi się dopisać parę słów o estetyce, bo tych walorów Chemeksowi też nie sposób odmówić. Szklany flakonik prezentuje się szalenie gustownie, może służyć jako ozdoba każdego mieszkania (a w potrzebie jako karafka lub wazonik na kwiatki ;-)


chemex test

Robię to jak Bond, James Bond (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Sumując: Chemex Coffemaker jest tym, co prawdziwe tygrysy lubią najbardziej: trochę historii, pewna doza abnegacji (bo old-skólowiec nie goni za nowinkami, lecz umiejętnie wybiera najsmaczniejsze kąski z przeszłości), bondowski sznyt — no i super kawa, którą można pić, i pić, i pić!

A skąd ten Bond? Ano stąd:

„Breakfast was Bond’s favourite meal of the day. When he was stationed in London it was always the same. It consisted of very strong coffee, from De Bry in New Oxford Street, brewed in an American Chemex, of which he drank two large cups, black and without sugar.”Ian Fleming, „From Russia with Love”

PS Gwoli jasności: przetestowany dla poprawy oświecenia P.T. Czytelników rewelacyjny Chemex został sprezentowany (dokładnie miesiąc temu) przez sklep Świeżo Palona, w którym można kupić nie tylko pyszną kawę, ale i genialne gadżety do jej parzenia (promocja dla P.T. Czytelników pod tym linkiem). Oświecanie też odpłatne.

10 comments for “Chemex Coffemaker — czyli parzyć kawę jak James Bond

 1. dim
  24 stycznia 2016 at 09:16

  „zalać zasypaną kawę niewielką ilością kawy”, „pomaluśku dolewać resztę kawy” – a nie wrzątku?

  • 24 stycznia 2016 at 09:46

   No i racja — tak to jest jak człowiek pisze po wypiciu :) Kubki smakowe owładnięte kawą, kawą, kawą…

   • Dr.No
    24 stycznia 2016 at 14:54

    A czy naprawdę czujesz różnicę w smaku kawy zrobionej w taki sposób?

    • 24 stycznia 2016 at 15:20

     No właśnie to jest ciekawe — po raz pierwszy od przeszło 2 miesięcy zaparzyłem dziś kawę w makinetce. I aż mi gębę wykrzywiło, znów poszła do kąta…

     Różnice w smaku są ogromne — sypię dokładnie z tej samej paczki, a piję coś zupełnie innego!

     • ajax
      24 stycznia 2016 at 15:41

      psychika swoje robi ;-D

      • 24 stycznia 2016 at 15:42

       „Najbardziej lubię te piosenki, które niedawno słyszałem”? ;-)

 2. Adrian Książek
  24 stycznia 2016 at 15:30

  „Osobiści uważam, że niczego: kawa lub mleko mordują kawę dokumentnie.” Prawdopodobnie miał być tam cukier ;)

  • 24 stycznia 2016 at 15:41

   Kurczę, 0:2 — nie pisać po spożyciu, nie pisać po spożyciu, nie pisać po spożyciu :) dzięki!

 3. Dorota Tomaszewska
  23 lipca 2018 at 20:11

  Chemex owszem jest ładnym eksponatem, ale czy nie jest czasem zbędny do parzenia kawy? Nie można byłoby tego filtra włożyć prosto do filiżanki lub kubka? Rozwiązałby się od razu problem wielkiej ilości naparu na raz.

  • Olgierd Rudak
   24 lipca 2018 at 09:18

   Jeśli znajdziesz kubek w kształcie stożka — pewnie tak. W zwykłym („prostopadłościennym”?) raczej się nie utrzyma. Do tego lepszy jest byle dripper.

   Niemniej Chemex jest lepszy jeśli chcesz zaparzyć więcej kawy. Nawet duża Kalita w przypadku trzech osób nie wychodzi najlepiej (chyba że ktoś naprawdę chce naparstek kawy). Małym Chemeksem opędzę 4 osoby.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.