Puszczanie psa „luzem” w lesie (art. 166 kw)

A skoro weekend za pasem, to czas na dwa akapity o tym czym może skończyć się pies w lesie — tj. oczywiście taki, który jest puszczony luzem. Jak w tym kodeksie wykroczeń, zgodnie z którym:


puszczanie psa luzem w lesie
Puszczanie psa luzem w lesie jest wykroczeniem (art. 166 kw). Jednak czy pies trzymający się przewodnika jest „puszczony luzem”? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

art. 166 kw
Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem,
podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wszystko proste? Pozornie tak, bo mnie akurat chodzi po głowie — co to właściwie oznacza „luzem”? Na pewno nie wyjaśnia tego art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy o lasach, zgodnie z którym „w lasach zabrania się puszczania psów luzem”, bo przecież do opisu czynu zabronionego nie wystarczy najpierw zakazać, a później określić sankcję — warto jeszcze opisać czym właściwie jest ów czyn zabroniony.

Zatem czy „pies luzem” to po prostu „pies bez smyczy” (ale nie ten sam pies, który ewentualnie może dostać mandat z art. 77 kw?) — czy jednak nie można sprowadzać pojęcia luzu wyłącznie do linki łączącej czworonoga z przewodnikiem? Co by oznaczało, że w takim przypadku art. 166 kw nie dotyczyłby tych zwierzaków, które czują na tyle silną więź ze swoim panem, że nie ma luzu — jest ślepe (psie) posłuszeństwo, wierność, noga i to wszystko, za co uwielbiamy pieski najbardziej?

Odwracając pytanie: czy zatem pies na smyczy lub lince nie może być luzem? Nie? A jeśli przypnę smycz do obroży, a następnie pozwolę psu latać — z tą smyczą ciągnącą się za nim — gdzie popadnie? To chyba będzie on bardziej „luzem”, niż ten grzeczny piesek 5 metrów od przewodnika, prawda?

I tak całkiem na marginesie: ten pies na polowaniu (jak w „poza czynnościami związanymi z polowaniem”) niekoniecznie oznacza dowolność w użyciu psa do polowania. Jak się zajrzy do rozporządzenia Ministra Środowiska z 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. z 2005 r. nr 61 poz. 548), to się okazuje, że na przykład polować na ptactwo można tylko wraz z ułożonym po temu psem, a w dodatku taki pies musi przypadać na nie więcej niż trzech myśliwych, albo to, że pies poszukujący postrzałka musi być na otoku, albo że karcąc psa trzeba zabezpieczyć broń

I za to też są sankcje ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
16
0
komentarze są tam :-)x