Jak powinno wyglądać zdjęcie do prawa jazdy?

A skoro kilka dni temu było o tym jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, to dziś warto zwrócić uwagę, że zmieniły się przepisy, które określają jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy. A chodzi o opublikowane w czwartek rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231) — które oczywiście weszło w życie w ten sam czwartek…


zdjęcie do prawa jazdy Wrocław

To zdjęcie nie nadaje się do prawa jazdy. Nowy wzór fotografii do prawa jazdy jest taki sam jak do dowodu osobistego — jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółów, po prostu kliknij w mój uśmiech :) (© fotokrzyki.pl)


Oprócz tego, że zmienia się sam wzór wniosku o prawo jazdy, zmienia się także wymagany wygląd fotografii do prawa jazdy. Od teraz osoba ubiegająca się o dokument powinna dołączyć (par. 5 rozporządzenia):

kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; (…)

Słowem: nowe zdjęcie do prawa jazdy jest takie samo jak to, które od roku chodzi do dowodu osobistego — włącznie z możliwością fotografowania się w nakryciu głowy, ciemnych okularach, etc., etc.

I taka ciekawostka: zgodnie z par. 23 rozporządzenia wniosek o prawo jazdy można złożyć w postaci elektronicznej (potwierdzamy go via ePUAP lub bezpiecznym e-podpisem; jeśli urząd miał „autorskie” rozwiązania, to można je stosować tylko do końca 2016 r. — par. 30 ust. 3 rozporządzenia).
Do takiego e-wniosku należy dołączyć skany wymaganych dokumentów oraz dowód wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy — zaś jeśli chodzi o fotografię to pojawia się tylko lakoniczne

Dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową

Jaki ma być ten plik (rozmiar, waga), tego w ogóle nie wiadomo (być może bezpiecznie będzie sięgać do przepisów o elektronicznym wniosku o dowód osobisty) — natomiast rozbawił mnie zwrot „dopuszcza się”. Czyli jak: może być też technika analogowa (nawet guma chromianowa!), a może obejdzie się bez fotografii?
Czy należy to tak rozumieć, że jednak urząd może prosić o doniesienie zdjęcia na papierze — nawet jeśli wniosek o prawo jazdy został złożony przez internet?

A na koniec oczywiście smaczek: rozporządzenie ma datę 24 lutego 2016 r., publikacja w Dzienniku Ustaw nastąpiła 25 lutego 2016 r. — zaś nowe zasady wnioskowania o prawo jazdy (i nowy wzór zdjęcia) weszły w życie… 25 lutego 2016 r. Pomijam już, że uprzejmie byłoby pamiętać o jakimś vacatio legis, to ciekaw jestem ile osób spotkało się z pewną niedogodnością — wszakże Dz.U. tradycyjnie ukazują się w godzinach popołudniowych (rzadko przed 15.00, czasem nawet po 16.30) — co by oznaczało, że może się okazać, że wszystkie wnioski o wydanie prawa jazdy złożone po wejściu w życie nowych przepisów a przed ich publikacją są niewłaściwe…

PS To oczywiście tekst sponsorowany. Należy zatem dodać, że nowe zdjęcia do prawa jazdy można zrobić we Wrocławiu w zakładzie Foto Krzyki, przy ul. Powstańców Śląskich 166.

15
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sjs
Gość

„Skandal !! Trudno inaczej określić to, co zrobił Minister Infrastruktury i Budownictwa. Wczoraj, 24 lutego 2016 r. wydał rozporządzenie zmieniające przepisy dotyczące dokumentów wymaganych przy ubieganiu się o prawo jazdy. Te nowe przepisy zaczęły obowiązywać niemal NATYCHMIAST, bo od 25 lutego !! Nowe wymogi dotyczą m.in zdjęcia, które należy dołączyć do wniosku o prawo jazdy. Do dzisiaj musiało przedstawiać lewy półprofil, a od dzisiaj od 9:45:33 tj. od opublikowania rozporządzenia zdjęcie ma przedstawiać twarz na wprost. Do Starostwa Powiatowego w Kielcach klienci, nieświadomi zmiany, przychodzili ze zdjęciem takim jak dotychczas. I wnioski były przyjmowane, gdyż nowe wymagania wprowadzono znienacka. Ale… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

Czyli Dz.U. był już o 9:45? Ach, data podpisu w prawym górnym nagłówku… no to zwracam honor — w ten sposób wykolegowali tylko tych, którzy przygotowali fotkę dzień wcześniej (bo oczywiście każdy obywatel, w dobrze pojętym własnym interesie, a ignorantia iuris nocet, powinien codziennie sprawdzać stronę http://dziennikustaw.gov.pl/).

b52t
Gość
b52t

Oczywiście. Sprawdzać, sprawdzać. Najlepiej jeszcze przed poranną kawą, herbatą czy porannym koniaczkiem. Absolutnie. Sam nie zaczynam dnia od niczego innego. Dziennik ustaw należy sprawdzać jeszcze przed umyciem zębów.

Olgierd Rudak
Gość

Swoją drogą nie znam normy, która mówiłaby o tym, że akt prawny wchodzi w życie o określonej godzinie.

Nawet biorąc te opary absurdu za dobrą monetę — urzędy otwierają zwykle o 7.30, zatem przez 2 godziny i 15 minut pracowały wg starych przepisów.

me
Gość
me

Wykolegowali wszystkich, których ubieganie się o PJ jest w toku. PWPW zmienia w tej chwili linię produkcyjną. Będą opóźnienia w produkcji praw jazdy rzędu 3 tygodni w stosunku do czasu oczekiwania w ostatnim okresie. Ich tez już obowiązuje nowe rozporządzenie, a więc mogą drukować tylko z nowym zdjęciem. W tej sytuacji WK będą, po otrzymaniu PKK po zdanym egzaminie, wzywać tych którzy złożyli zdjęcia w starym formacie – nie ważne kiedy to zrobili, do uzupełnienia braków w dokumentach, czyli wymiany zdjęć starego typu na nowe. PS Polecam sponsora artykułu, robiłam u nich zdjęcie do DO i przy wymianie PJ też… Czytaj więcej »

Jaroza
Gość
Jaroza

Nie tylko pracownicy wydziałów komunikacji się nasłuchali. Znajomy ma zakład fotograficzny. 24 lutego zrobił zdjęcia, których w dniu 25 lutego urzędnicy nie przyjęli, bo są niezgodne z przepisami. Oczywiście nie wytłumaczyli co się stało. Dopiero, Bogu ducha winny, fotograf musiał tłumaczyć, że nie jest niekompetentnym idiotą, który powinien zmienić zawód…
A może o zmianie zawodu powinni pomyśleć niektórzy politycy?

Robal_pl
Gość
Robal_pl

Uhhh… nie wolno tak straszyć ludzi…

:)

Olgierd Rudak
Gość

Masz na myśli moje emploi? ;-)

Mike
Gość
Mike

mógłbyś grać w Krzyku czy innym Walking Dead ;-)

Olgierd Rudak
Gość
Olgierd Rudak
Gość

Ja wybieram Oskara za to:
comment image

tomek
Gość
tomek

A co jeśli pkk złożyłem w grudniu a dopiero w kwietniu mam egzamin? Muszę przynieść nowe zdjecie czy na moim prawo jazdy bedzie jeszcze zdjecie z profilu?
Proszę o pomoc!

Olgierd Rudak
Gość

Chyba najprościej będzie spytać w urzędzie, prawda?

(Aczkolwiek profil kandydata a prawo jazdy to coś innego, będzie nowe zdjęcie.)

Karolina
Gość
Karolina

Mam pytanie.
A co jesli zdjecie jest starsze niz 6 miesiecy, ale nie ma nawet roku?

Olgierd Rudak
Gość

Odpowiedź jest prosta: o znaczy, że jest starsze niż 6 miesięcy.