Nie będzie już Czeskiej Republiki, będzie Czechia?

Dla mnie to informacja dnia (ciekawsza chyba nawet niż granda z głosowaniem na dwie ręce za posła Morawieckiego): otóż jak podają media — Czeska Republika nie chce być już Czeską Republiką; chce by na świecie mówić na nią Czechia.


czeska republika czechia
Takie rzeczy tylko w Republice Czeskiej (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla wyjaśnienia: z różnych, częściowo historycznych, częściowo politycznych, przyczyn (które mają nawet swoje hasło na Wikipedii — por. Spor o užití slova Česko) nasi południowi sąsiedzi niechętnie używają wyrazu Česko dla określenia swojego państwa. Raz, że Česká republika zamieszkiwana jest także przez Morawian i Ślązaków, a dwa, że ponoć Česko brzmi dla Czecha głupio-śmiesznie (ale już Polsko czy Slovensko tak nie brzmi).

My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku,

O ile dobrze rozumiem przekaz medialny (prasa oczywiście nie jest szczególnie skrupulatna w opisie szczegółów, nawet ta, która pisze w języku czeskim…) planowana zmiana dotyczy tylko angielskiej translacji — czyli na świecie już nie będzie Czech Republic, lecz po prostu Czechia, ale w kraju piwem i winem płynącym nadal będzie Česká republika.

Przynajmniej nigdzie nie widzę wzmianki o nowelizacji konstytucji Czeskiej Republiki, która posługuje się wyłącznie nazwą Česká republika (to małe „r” w oryginale — taka czeska specyfika).

W ogólności nie wiem czy ewentualna zmiana będzie miała wpływ na — dość przezabawną z polskiej perspektywy (ale może i oni śmieją się z nas?) — politykę prowadzoną przez (dość niecodziennych) praskich notabli.
Coś mi podpowiada, że temat będzie, tak do niedzieli, przedmiotem iluś tam kuflodebat, a później wszystko będzie jak było.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
21
0
komentarze są tam :-)x