Zakaz udziału w hazardzie internetowym (art. 29a ustawy o grach hazardowych)

Opublikowanie tekstu jednolitego ustawy o grach hazardowych (Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o grach hazardowych, Dz.U. z 2016 r. poz. 471) to chyba dobry moment by skrobnąć kilka zdań o zakazie udziału w hazardzie internetowym. Sęk w tym, że o hazardzie i grach losowych pisywałem wcale nie tak mało, ale w „tamtym” Lege Artis (por. Oczko wypadło temu misiu lub Jak Urząd Celny bogu ducha winny portal odcinał od internetu czy też O pokerzystach złapanych za rękę podczas czynu zabronionego lub Nowelizacja nowelizacji (ustawa hazardowa) — natomiast w „tym” Lege Artis temat traktowany jest nieco po macoszemu.

art. 29a ustawy o grach hazardowych
1. Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet.
2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet.
3. Zakazy określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia.

Co do hazardu w sieci to trzeba mieć na uwadze dwie podstawowe rzeczy (art. 29a ustawy hazardowej):

  • ze strony organizatorów mamy zakaz urządzania gier hazardowych przez internet;
  • w przypadku grających obowiązuje też zakaz udziału w hazardzie internetowym;
  • zakazy te nie dotyczą wyłącznie urządzania zakładów wzajemnych, ale tylko w zakresie udzielonego zezwolenia (w ogólności chodzi o totalizatory sportowe, w których należy „odgadnąć” wynik zawodów oraz bukmacherstwo, gdzie odgadnąć należy zaistnienie zdarzenia przyszłego jak np. wynik wyborów — art. 2 ust. 2 ustawy o grach hazardowych).

Dla przypomnienia: urządzający zakłady wzajemne przez sieć internet ma obowiązek podać, we wniosku o udzielenie zezwolenia, m.in.: adres i dokumentację techniczną serwisu internetowego, zasady weryfikacji wieku uczestników (zgodnie z art. 27 ust. 1-2 ustawy trzeba mieć 18 lat by wejść do jaskimi hazardu lub brać udział w hazardzie przez internet), „ekspertyzę” potwierdzających zabezpieczenie i możliwość weryfikacji dowodów udziału w zakładach (art. 36 pkt 8a ustawy). A to dlatego, że zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć obejmuje także dokładny adres strony internetowej, na której to wszystko będzie miało miejsce.

Zabroniony udział w „nielegalnym” hazardzie podlega karze: po nowelizacji kodeksu karnego skarbowego udział w grach losowych lub zakładach wzajemnych prowadzonych wbrew ustawie podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych (art. 109 kks), podobna sankcja grozi za uczestnictwo w zagranicznym hazardzie (art. 107 par. 2 kks).

A na zakończenie dobre pytanie — czy to ma sens? Moje zdanie jest jasne i niezmienne: ograniczenia w urządzaniu i uczestnictwie w hazardzie internetowym nie mają większego sensu. Aczkolwiek nawet jeśli słyszymy zapewnienia o konieczności „przeciwdziałania uzależnieniom„, to jasne powinno być, że chodzi o podatki.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
11
0
komentarze są tam :-)x