Godło Polski na koszulce sportowca (art. 3a ustawy o godle RP)

Ciągnąc jeszcze przez moment tekstu jednolitego ustawy o godle (por. rozważania o karalności bezprawnego wyrabiania pieczątki urzędowej) — skoro już za 4 tygodnie start jednej z najnudniejszych imprez sportowych — postanowiłem poświęcić trzy akapity ustawowemu obowiązkowi umieszczania godła RP na strojach sportowców.


Godło Polski na koszulce sportowca
Gdyby ten kolarz ścigał się w barwach narodowych, na jego koszulce widzielibyśmy Orła Białego; pod warunkiem, że sfotografowałbym go z przodu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Chodzi oczywiście art. 3a ustawy o godle, który został dodany nowelizacją z 2012 r. — po aferze z dziwnymi znaczkami na koszulkach naszych futbolistów. Przepis ten zobowiązuje do umieszczania na strojach noszonych przez sportowców-reprezentantów kraju i olimpijczyków orzełka w formie ustalonej normatywnie.

art. 3a ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
Godło Rzeczypospolitej Polskiej umieszcza się na stroju reprezentacji kraju, na stroju reprezentacji olimpijskiej oraz na stroju reprezentacji paraolimpijskiej, na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.

W samej ustawie o sporcie mamy dokładnie wyjaśnione, że obowiązek pamiętania o godle Polski spoczywa na każdym polskim związku sportowym oraz PKOl i PKPar. Wyjątek wprowadzać mogą regulacje stosowane przez międzynarodową organizację sportową lub MKOl i IPC — czyli jeśli w danej dyscyplinie sportu przyjęto odmienne zasady, to polska organizacja musi się stosować do reguł branżowych.

art. 13 ust. 2 ustawy o sporcie
Polski związek sportowy, Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski umieszczają, odpowiednio, na stroju reprezentacji kraju, na stroju reprezentacji olimpijskiej oraz na stroju reprezentacji paraolimpijskiej godło Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że przepisy międzynarodowej organizacji sportowej działającej w danym sporcie, do której należy polski związek sportowy, przepisy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego lub przepisy Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego stanowią inaczej.

Odesłanie do w art. 1 ust. 2 ustawy o godle („otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego (…)”) należy chyba rozumieć jako wymóg takiego przyszywania godła, by sposób jego prezentacji był zgodny i godny — nie na pośladkach, nie na kolanie, lecz najlepiej na lewej piersi (nie wiem jak to wygląda u pływaków). Nie umiem też odpowiedzieć na pytanie co właściwie jest strojem np. skoczka narciarskiego: czy kombinezon, w którym oddaje skok, czy kurtka, w której ew. staje do dekoracji?

A skoro nie ma prawa bez sankcji, to warto zauważyć, że naruszenie przepisów o godle, barwach i hymnie RP (a gdzie pieczęcie urzędowe?) — czyli także pominięcie obowiązku umieszczenia godła państwowego na strojach reprezentantów kraju — stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu lub grzywny (art. 49 par. 2 kw).

art. 49 § 2 kw
Tej samej karze [aresztu lub grzywny, por. par. 1] podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla przypomnienia: przepis penalizujący demonstracyjne okazywanie lekceważenia Narodowi Polskiemu (art. 49 par. 1 kw) we wrześniu 2015 r. był przedmiotem badania przez Trybunał Konstytucyjny, który orzekł o jego zgodności z ustawą zasadniczą (K 28/13).

I to by chyba było na tyle.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x