Czy pech może być traktowany jako siła wyższa?

Dzisiejszy tytuł jest nieco podchwytliwy — chociaż o możliwości zakwalifikowania pecha jako vis maior możemy sobie pogdybać w komentarzach — natomiast z okazji piątku 13 po prostu chciałem zacytować tezę (a właściwie jej fragment) wyroku sądowego, w której pada wyraz „pech”.

wyrok NSA w Warszawie z 30 kwietnia 1997 r. (sygn. akt III SA 46/96), teza:
Jeżeli bowiem podatnik przez okres co najmniej trzech miesięcy był przygotowany faktycznie i prawnie do prowadzenia działalności, a pech zdarzył, że klient trafił się po upływie trzech miesięcy od poprzedniego, to w takich przypadkach brak jest podstaw do uznania, że nastąpiło zaniechanie działalności na okres co najmniej trzech miesięcy.

W sprawie rozchodziło o to, że w 1991 r. przedsiębiorca uzyskał zwolnienie od podatku obrotowego i dochodowego na jakiś tam okres. Jednak zdaniem urzędu skarbowego podatnik utracił prawo do zwolnienia od podatków, ponieważ nie zostały zachowane warunki określone stosownym rozporządzeniem MinFin — a chodziło to, że przez kilkanaście tygodni podatnik „nie dokonywał ani sprzedaży ani zakupów, co powoduje utratę prawa do zwolnienia od początku prowadzenia działalności”, co zostało potraktowane jako zaprzestanie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca odwołał się od takiej decyzji, powołując się na to, że prowadził wytężone działania organizacyjne i reklamowe — ale co z tego, skoro w tym okresie i tak nie było klientów?

Sprawa trafiła do NSA, który stwierdził, że nie można oceniać o zaprzestaniu prowadzonego biznesu tylko przez to, że przez pewien okres przedsiębiorca po prostu nie był w stanie złapać klienta — natomiast

W rozpatrywanej sprawie orzekające organy w szczególności zaś organ I instancji poszły po najmniejszej linii oporu i utożsamiły brak zapisów w ewidencji z zaprzestaniem działalności, przy jednoczesnym nierozważeniu innych okoliczności sprawy, chociażby charakteru prowadzonej przez podatnika działalności.

Q.E.D.

4 comments for “Czy pech może być traktowany jako siła wyższa?

 1. b52t
  13 maja 2016 at 09:30

  Nie kojarzę, żeby obecnie obowiązujące dawały taką opcję. Ugadywanie się z US przy istnieniu wierzytelności względem US to też chyba nie łatwa sprawa.

  • 13 maja 2016 at 09:43

   Nie, zwolnienia z podatku z racji rozpoczynania działalności niewielkich rozmiarów już nie ma.

   Zabawne, że sam swego czasu wystąpiłem o taki kwit — i nawet dostałem decyzję (w ogólniaku, z kolegą „prowadziliśmy” zakład wywołujący odbitki foto).

   • b52t
    13 maja 2016 at 09:46

    No właśnie, teraz tylko przy VAT zwolnienie (co praktycznie jest raczej mało opłacalne), z kasy fiskalnej przy pewnych warunkach, ale tak to nie bałdzo. Z resztą, to rozporządzenie zostało uchylone w zw. z prowadzeniem ustawy z 1993 o VAT.

 2. RYBY
  13 maja 2016 at 09:31

  Po co się mieli wysilać w SO?
  Nic nie kupił, nic nie sprzedał – znaczy się nie działa.
  A że przychodził do roboty (lub siedział w gotowości) tudzież szarpał się z urzędami, to nieważne ;-)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.