Czasowe przywrócenie kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. (także na szlakach górskich!)

Tego się można było spodziewać: Światowy Dzień Młodzieży (i szczyt NATO) to nie tylko super-inwigilacja służb i czasowy zakaz noszenia broni — ale i czasowe przywrócenie kontroli granicznej (rozporządzenie MSWiA  z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, Dz.U. z 2016 r. poz. 840).

Zwiększonej kontroli — rozporządzenie wyjaśnia, iż jej zakres będzie dostosowywany „odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa” — możemy spodziewać się w dniach od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. Dla jasności: ani w ustawie o ochronie granic państwowych, ani w akcie wykonawczym nie widzę podstaw by sądzić, że chodzi wyłącznie o przyjezdnych (kontroli mogą spodziewać się także opuszczający terytorium RP).


czasowe przywrócenie kontroli granicznej
Wesoły strażnik i jego pies strzegą zachodnich rubieży Słowiańszczyzny (fot. M. Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czasowe przywrócenie kontroli granicznej dotyczy tych przejść, przez które — zgodnie z układem w Schengen — możemy dość swobodnie przekraczać granice: z Republiką Czeską, Niemcami, Litwą i Słowacją, a także w portach morskich i lotniczych.

I ciekawostka: skoro nie ma już strażnic i szlabanów, trzeba jakoś ustalić gdzie i jak kontrola graniczna ma być przeprowadzana. W sukurs przychodzi tabelka stanowiąca załącznik do rozporządzenia, w której jest to opisane następująco (to tylko garść przykładów):

  • Jaworzynka — droga na odcinku 20 m od miejsca przecięcia z linią granicy państwowej  rejonie znaku granicznego nr I/6 w kierunku miejscowości Jaworzynka. Kontrola jest przeprowadzana na drodze w rejonie znaku granicznego nr I/6;
  • Przełęcz Okraj — odcinek drogi wojewódzkiej nr 368 od 3,900 km do 4,000 km przyległy do parkingu należącego do Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach, w kierunku miasta Kowary. Kontrola jest przeprowadzana w kierunku wjazdowym na 1 pasie ruchu w oraz w kierunku wjazdowym na 1 pasie ruchu.

Warto zauważyć, że kontrole graniczne zostaną przywrócone także na przejściach turystycznych — w górach (i nie tylko). Rozporządzenie wskazuje następujące przejścia pieszo-rowerowe, które będą pilnowane (lista jest znacznie dłuższa, wypisałem część tych, które osobiście znam):

  • Jaworzynka-Trójstykszlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr I/1/1;
  • Istebna — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr I/16;
  • Ostra Góra-Machovská Lhota — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr III/174 — III/175;
  • Stóg Izerski-Smrk — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr IV/64;
  • Rysy — szlak turystyczny w rejonie znaku granicznego nr II/210.

Chyba warto mieć na uwadze, bo nawet czasowe przywrócenie kontroli granicznych może napsuć nieco krwi — o ile oczywiście się odpowiednio nie nastawimy (ja np. na pewno będę pamiętał, żeby zabrać paszport dla psa).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x