Dekomunizacja nazw ulic

Czysto informacyjnie: w Dzienniku Ustaw opublikowano tzw. „ustawę dekomunizacyjną” (ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, Dz.U. z 2016 r. poz. 744), dzięki której świat będzie lepszy, albowiem:


dekomunizacja nazw ulic
„Naprzód do urn wyborczych pod sztandarem Frontu Narodowego” — wszystko wskazuje na to, że dokładnie dziś udało mi się sfotografować napis z 1952 r. (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

  • wprowadza zakaz upamiętniania lub propagowania osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących „komunizm lub inny ustrój totalitarny;
  • co ciekawe pośredniego zdefiniowania doczekało się tylko pojęcie propagowania komunizmu — są to sprawy powiązane z „represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989 (czyli Marceli Nowotko literalnie się nie łapie, bo został zamordowany w 1942 r., podobnie nie łapie się Klement Gottwald);
  • zatem czym jest „inny ustrój totalitarny” przyjdzie nam długo dyskutować (inna sprawa, że absurdem byłoby chyba gdyby to władza polityczna o tym decydowała…);
  • nakazana jest dekomunizacja nazw ulic: każda gmina ma obowiązek nadać takim ulicom (budynkom, mostom, placom) nowe nazwy w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy;
  • ciekawie wygląda procedura przymusowej zmiany nazw: jeśli gmina nie podoła, sprawy w swoje ręce bierze wojewoda, który (po zasięgnięciu opinii IPN) wydaje zarządzenie zastępcze.

Dekomunizacja nazw ulic wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia — zatem skoro opublikowano ją 1 czerwca 2016 r., to wchodzi w życie 2 września 2016 r. — więc samorządy mają obowiązek dostosować nazewnictwo ulic do września 2017 r. (a wojewodowie będą czyścić temat do grudnia 2017 r.).

Znaczy się nawet jeśli nie da się powiedzieć, że dzięki dobrej zmianie żyje się lepiej, to na pewno będzie się żyło weselej.

PS Jakieś dwa lata temu zawinąłem rowerem do Smardzowa — a tam ul. Edwarda Gierka. Także dziś OSM.org podaje, że Gierek wiecznie żywy.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

28 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
28
0
komentarze są tam :-)x